4 aylık bebeğim yemek delisi??

Toprakogul soruyor: 10

Merhaba 4 buçuk aylık bebeğim biz ne yersek onu istiyor. ONsuz yemeğe oturamıyoruz ortalığı kaldırıyor, ve yanmıza aldığımızda ağzımızın içine bakıyor e tabi ben buna dayanamıyorum, parmağımda azına tattırıyorum yediklerimizden.. Ama elma ,armut ve salatalık rendeleyip verdim biraz geçen hafta severek yedi.. Bu haftada haşlama suyundan verdim birazda patates ezip verdim banamısın demedi yani... Acaba yanlışmı yapıyorum , bilemedimki ? Yemesi ve yutması oldukça iyi, tutamadığı parçaları tükürüyor, onda sorun yokta.. Erkenmi oldu acaba diyorum?? Ayrıca ne ile başlatmak lazım ek gıdaya? Tarif ve önerileriniZ varmı?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ipekkusgoz

Sadece anne sütü mü alıyor.Bu kadar erken sindirim sistemi zorlanıyor olabilir.Doktorunuza danışmak iyi olabilir.


Toprakogul

Ne yazıkki sütüm doğumdan itibaren çok yetersizdi . Hem emziriyorum hem formül mama veriyorum..


nurus

bizde ek gıdaya 4,5 aylıkken geçiş yapmıştık.doktoru gelişimini yeterli bulup onaylıyorsa devam edin.tabi şekersiz,tuzsuz hafif şeylerle devam edebilirsiniz.iştahlı bir bebek olacağa benziyor ne mutlu size.işin dozunu kaçırmadan devam edin bence.


Toprakogul

Doktorumuz 6 aya kadar su bile vermeyin dedi.. Valla doktorumuza bunlardan hiç bahsetmedik:). Evet ona uygun tuzsuz özellikle şekersiz yiyeceklerden doyumluk değilde tadımlık diyebileceğimiz ölçülerde veriyorum. Ya bi akrabamızın evinde pırasa yemeği vardı, suyundan biçay kaşığı ile tattırdım, allahım durdur durdurabilirsen bizim oburu...


sevcanvet

en iyisini yapıyorsunuz, dikkat etmeniz gereken tek nokta boğazına kaçacak besinler vermemeniz, eline asla kemirmesi için salatalık, elma vb. şeyler vermeyin somuruyor gibi gözükür ama unutmayın çenesine çok güçlüdür bi parça kopup boğazına kaçabilir, onun dışında ezerek verebilirsiniz, gün içerisinde çok karıştırmamak ve akşamda gaz yapıcı hazmı zor yiyecek vermemeniz lazım, bende yanı sizin gibi başladım şimdi çok memnunum 7. ayda ek gıda verenlerin şimdi nasıl ahladığını vahladığını ben biliyorum, çoğunun bebeği ek gıdaya alışamadı, inanmayın o su bile vermeyin diyen doktorlara burda bu konuda mağdur çook anne var, bende su az veriyodum doktor emiyo yeterli dedi diye, idrarı koyu kiremit renginde gelmeye başlayıncada az su vermişsin annesi demişti doktorrrr :(( aifyet olsun obura :))

 julyet

efenin doktoru bizi dörtbuçuk aylıkken ek gıdaya yönlendirmişti. meyve suyu ile bir çay kaşığı başladık ve her gün miktarını arttırdık, sonraki ay sebze püreleri, sonraki ay yoğurt, sonraki ay et suyu ve et ve kahvaltı. ama hepsinin başlangıcı birer çay kaşığıydı ve giderek arttı miktarlar. rondo veya katı meyve presi kullamadım cam rende ve çatalla ezdim, pütür sorunu yaşamadı hiç. alerji olasılığına karşında ayni yiyeceği üst üste 3 gün vermiştim. reaksiyon olursa bilebilmek için. benim oğlumda iştahlı ve yemek ayırmayan bir bebek erken ek gıdaya başlamanın sonucu olduğunu düşünüyorum.


Toprakogul

Herkese çok teşekkür ederim paylaşımlar için;))


sibelcanersoy

bende 4 aylık başladım ek gıdaya aynen sütüm yetmiyordu oğluşuma meyvesuyu,yoğurt,sebze püreleri derken bizim yemeklerede sulanır olmuştu mama sandalyesinle yanımızda oturuyorken 1 kaşık falan bizimkilerden verdim hiç düşünmedim ki benim ona hazırladğm yemekler tuzsuz ve şeker ilavesiz oluyordu bizimkilerse tuzlu ve şekerli diye!!! paşam şimdi tuzsuz çorba vs yemiyor illa bir miktar tuz atıyrm malesef:(( siz benim yaptığımı yapmayın hemen damak tatları oluşuyor..seniyyet

kilosun nedir?bebek dogum kilosunun iki katini gecmisse,siz yerken o da yemek istiyorsa,oturmaya calisiyorsa ek gidaya hazir demektir..kabizlik ishal sikintisida yoksa hic bi problem yok devam edin derim..ama zorlamayin hic..istemedigi anda kesin..ben biraz zorladim su an almiyor..bi kac hafta ara vericem mecbur unuttrana kadar..kolay gelsin..


Taita

merhabalar

ne güzel bir bebeğin her şeyden yemek istemesi :) ne şanslısınız bir bilseniz :)Cevaplamak için Üye ol