karar vermek zorundayım:((((

ziley84 soruyor: 10

burda sadece elifin yemek sorununu paylaşıyorum ama gerçekten artık dayanılmaz bir hal aldı emdiği için hiç yemek istemiyor yemeği gördümü öğürme hareketi yapıyor bir kaç gündür sadece sunuyorum ama hiç yemiyor acıkınca tek derdi emmek bugün hiç emzirmemeyi acıkmasını ve yemesini istedim.emzirmedim acıkınca sundum yemedi kaldırdım emmek istedi dikkatini dağıtamadım her yemek sunduğumdada daha çok sinirlendi daha 15 aylık bebek üstünü yırtarcasına çekerek kendini kasarak resmen sinir krizine girdi :(((  mecbur emzirmek zorunda kaldım.nasıl kesmeliyim.artık ona oyunla oyalarak yemek yedirmekten bıktım hiç ama hiç bir şeyi isteyerek yemiyor.ne yapmalıyım.yardımmmmmmmm:(((

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


anneyazar

Bizim Dr. umuzda sizin dr. unuzla aynı görüşte. Emdiği süreçte azda yese kilo alımı devam ediyorsa emzirmeye devam çünkü hiç bir besin anne sütünden daha faydalı değil üstelik 2 yaşına kadar emzirme kansere karşı korunma saplıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Braya kadar getirdikten sonra hiç değilse bağışıklık sisteminin hemen hemen oluştuğu 18. ayın sonun bekleyin derim ben.

 Ama ille de bıraktırmaya kararlıysanız yara bandı yöntemini yine de bir çocuk psikologuna sormakta fayda var. Bir de bu yemek sorunları ile ilgili Carlos Conzales'in çocuğum yemek yemiyor diye bir kitabı var muhakkak tavsiye ederim. 


ziley84

elfim ben elifin bu kadar kolay bırakacığını düşünemiyorum istediği zaman vermezsem kesinlikle sakinleştiremiyoruz.
anneyazar o kitabı okudum.elife ben tam 20 gün sundum kaldırdım ama o hiç birşey yemedi süt varken canı isterse ağzına iki lokma atıyor.kesinlikle yeme ihtiyacı duymuyor nasıl dayanıyor bilmiyorum.ama ben onun o haline dayanamıyorum.birde yemeğince sık sık emmek istiyor sürekli benimle olmak istiyor hiç kimseye bırakıp bir yere gidemiyorum.benim elife doğru yemek alışkanlığı kazandırmam için bıraktırmaktan başka çarem yok ama kıyamıyorum.iki gündür oyun yada oyuncakla değilde onunda önüne yemek içecek domates felan koyuyorum o onları incelerken yada yerken yerse yediriyorum yemezse kaldırıyorum.ne kadar doğru bilmiyorum.


babu

emzirmeyi birakmak cok cok kisisel bir karar, kimse yonlendirme yapamaz (doktorlar disinda) ama ben kendi bakis acimi paylasmak istiyorum yine de. ben hep sunu sorguluyorum, emzirerek ona iyilik mi yapiyorum. kotuluk mu? bir bebegin kendi kendine sakinlesmeyi ogrenmesi en onemli kazanimlardan biri. emzirerek bunu elinden aliyor muyum? anne sutu daha besleyici olabilir ama yeme aliskanligi da onemli, kotu bir baslangic mi yapiyorum. kiyamadigim sey, anne sutunun faydalarindan yararlanmasini engellemekse sagip biberonla da verebilirim. eninde sonunda emmeyi birakacagi gun gelecek, cok zor olacaksa o zorluk eninde sonunda yasanacak. ertelemek iyi mi kotu mu? yine nurturia'da gormustum, kimdi hatilarmiyorum, birinin bebegi doktordayken stres olup israrla meme talep etmis, doktor hemen bu aksam birakiyorsunuz emzirmeyi demis. sutun besleyici degeri ile emzirmenin kisilik gelisimlerine etkisi. hassas 2 konu.

bu sorulari bir pedagog'a sormayi da dusunuyorum bazen. bazen de bu aralar oldugu gibi kontrolu ele almis oluyorum ve cok takilmiyorum. burda biraz sesli dusundum.


ziley84

bugün eğer yemeğini yemezse emzirmiycem kararı almıştım.sabah yemedi,acıkınca meme istedi gel annecim mamacı yiyelim diye mutfağa götürdüm çok sinirlendi tamam yemeyeceksen içeri gidelim dedim bu sefer ağlamaya başladı sakin sakin yemeğimizi yemeliyiz dedim dahada hırçınlaştı veee saçlarını yoldu sakinleştirmeye çalıştırdıkça vücudu yoldu şimdi çizikler içinde,sonrada tırnaklarını damaklarına geçirdi ve ağzında kan görmemle şok oldum nasıl olur bu,ben ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım ,mecbur emzirdim çünkü inanın gözleri dönmeye başladı.


erkisisi

bu davranışlarına tepki verdiğinizş farkedip hususi yapıyor olabilir bence başarabilirseniz görmezden gelin bir debu öfke anında dışarı çıkarmayı deneyebilirsiniz ve son olarak beslenme programınız nedir tam olarak mesela gece emmek isterse emziriyor musunuz emzirmezseniz çığlık çığlığayken susturmak için yüksek sesli müzik vb şeyler denediniz migulkiz

benim kızımda tam bir memekolik,sütüm yarayışsız ve kilo alamıyor,yemekde yediremiyorum. Doktorumuz nasıl olsa sütün yaramıyor memeden kes veya gündüz kesinlikle verme dedi. bende sizin gibi kararsız kaldım çünkü eminim benim kızımda elife gibi tepki verecek. bir arkadaşım siyah bant yapıştırdı ve 3 günde başarılı oldu.biraz acımasız olmak gerekiyor galiba,bir iki gün ağlamasına aldırmamak gerekiyor başarılı olmak için.

 


ziley84

ilk etapta gündüz kesmeye karar verdim.dün anneme bıraktım çünkü ben varken kesinlikle yemiyor.sadece 2 öğün yemiş ama kendi isteyerek.ve kendi kendine yatmış yatağına uyumuş.bakalım böyle başarılı olursam bir süre daha gece vericem.


gulkiz

çok güzel sevindim.önemli olan azda olsa, kendi isteğiyle yemesi. Dokturumuz banada, seninle oturt masada oyunda oynasa yemekle kendi yesin demişti. Bende gündüz emmelerini kesmeye çalışıyorum ama benim kızımı bırakacak kimsem yok tüm gün benimle birlikte, doğal olarakta göz önünde olunca aklına geldikçe istiyor,birinde oyalasam birinde vermek zorunda kalıyorum. benim kızım sürekli emdiği için eforda kaybettiğinden dr.o yüzdende zayıfladığını söylemişti.umarım hepimiz için her şeyin hayırlısı olsun canım.ilk çocuğum ve çok zorluk çekiyorum birde deneyimsiz ve yardım olamadan büyütünce.ziley84

bizde malesef başarısız olduk.bugün yanındaydım ve yine aynı tablo.doktorum sizde azaltma olmaz ya tam keseceksin yada devam ediceksin demişti haklıymış.


NooB

Sevgili Ziley bizim doktorumuz (Sabiha Paktuna) kesinlikle zorlayarak istemediği şeyleri yaptırmayın diyor. Aksine çocuğu zorladığımız her şeyde onu daha çok uç noktaya itip, sinirli bir yapıya meyil vereceğimizi vurguluyor. Onun ağzından biraz anlatayım: 

"Çocuk bu, bizler gibi gelişkin bir tad alma duygusu yok. Yemekten keyif alması için bir neden de yok. O zaman aklınızı çalıştırıp, araştırın. Hoşuna giden bir şey mutlaka var ve bulun. Doku, özel bir tad belki. Oyun yapın, şarlatanlık yapın, bir yolu var ve bulun." diyor.
Tabi oğlum size göre küçük ama hissim problemler benzermiş. (11. ayda ve hala süt de emiyor bu arada.) Oğlum 7.ayda ek gıdaya başladığında çevremdeki herkesin baskısı ile zorla da olsa yedirmek tek hedefimdi. İlk günler başardığımızı zannettim. İte kaka tabak bitiyordu, arada çığlıklar falan. Herkes yeter ki yedir diyordu. Ama 2 ay sonra ağzına tek lokma veremez oldum. Sabiha hanımın önerisiyle taktik değişti, aslında özümüze/normale/doğrusuna döndük. Zorlama yok. Oyun var. Sabır var. Yemeğe başlarken masada 5 kaşık. Yemek yerken elimden kaşıkları alıyor bazen. Tüm ortalık batıyor. Ama keyifle yiyor. Duruyorum, bekliyorum, arada ekmek yiyor, oynuyor, gene başlıyorum.
Bir de özellikle sıcaklar bastırınca iştahı azalmıştı. Sıcak şeyler yemek istememesine bağladım. Denemeler yaptım. Şimdi formül basit: Yoğurtla karıştırırsam her şeyi yiyor. 3 gün süper yiyor, 1 gün yemiyor mu, o da tamam, problem etmiyorum. O bizden iyi biliyor. O gün gene öğünlerde sabırla deniyoruz, uzun uzun, dura kalka. Yok olmadı ise ekmek veriyorum eline. Ben de yoğurt veriyorum, o gün öyle geçiyor. Bu ikisi vazgeçilmez onun için.
Bir de yemek saatinde ben gerginsem hemen hissediyor ve o da geriliyor. Artık ben de alıyorum elime oyuncak, fonda sevdiğimiz müziklerle şarkı söylüyoruz.
Sabır diliyorum sana, haklısın:) Ve lütfen doktor ne derse desin sen kendi iç sesine güveni kendi çocuğunu en iyi sen biliyorsun:)
Not: Bu arada eğer yeterli geliyorsa sadece  anne sütü ile 2 yaşına kadar beslenen bebekler olduğunu da eski doktorumuzdan öğrenmiştik. Cevaplamak için Üye ol