karar vermek zorundayım:((((

ziley84 soruyor: 2

burda sadece elifin yemek sorununu paylaşıyorum ama gerçekten artık dayanılmaz bir hal aldı emdiği için hiç yemek istemiyor yemeği gördümü öğürme hareketi yapıyor bir kaç gündür sadece sunuyorum ama hiç yemiyor acıkınca tek derdi emmek bugün hiç emzirmemeyi acıkmasını ve yemesini istedim.emzirmedim acıkınca sundum yemedi kaldırdım emmek istedi dikkatini dağıtamadım her yemek sunduğumdada daha çok sinirlendi daha 15 aylık bebek üstünü yırtarcasına çekerek kendini kasarak resmen sinir krizine girdi :(((  mecbur emzirmek zorunda kaldım.nasıl kesmeliyim.artık ona oyunla oyalarak yemek yedirmekten bıktım hiç ama hiç bir şeyi isteyerek yemiyor.ne yapmalıyım.yardımmmmmmmm:(((

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


anneyazar

Aslında bence daha önemli sorununuz öfke nöbetlerini bu kadar sert geçiriyor olması. Bu konuda uzman biriyle konuşmanızda fayda olabilir. Ev de kendisine bakan kişi ya da kişilerin öfkelendikleri zaman nasıl davranışlar sergilediklerine de dikkat etmeniz gerekebilir. Farketmeden açık bırakılmış bir tv de ki proğram ya da kendinden daha büyük bir çocuğun davranışlarına yaptığı gözlem. İstekleri konusunda farketmeden inatlaşıp inatlaşmadığınızı da gözden geçirmelisiniz belki çünkü 0-3 aş arası çocukla inatlaşmak ilerisi için kötü sonuçlar doğurabiliyor.


Yemek verirken çok titiz davranıp davranmadığınız da yemek yeme isteğini etkileyebilir ya da onun yemesi için ona fırsat verip vermemeniz. Bu öyle bir süreç ki mama yerken ağzını sık ya da sert silip silmemeniz. Yemekten sonra ellerini, ağzını yıkama biçiminiz bu tip bir şeye bile takılmış olabilir. Noob'un belirttiği gibi yemeğe oturduğu an" bu çocuk yine yemeyecek" gerginliğiniz varsa bir şekilde bunu anlıyorlar. Bu durumda yememesi konusunda daha az duygusal davranan ama bebeğin de güvendiği birinin mesela babanın yemek vermesi daha iyi olabilir. En güzeli onun kendi kendine yiyebileceği şeyler sunmak belki, bir de miktarı az az koymanız.. 1 yemek kaşığı değilde çeyrekle başlayın örneğin. 

Anne sütüne devam edip etmemek elbette tamamen sizin ve bebeğinizin kararı. Bu konu sizin bileceğiniz bir şey hiç kimseyi ilgilendirmez ama emmenin çocuğun psikolojisini bozacağı gibi bir şeye kesinlikle katılmıyorum. 2 yaşına kadar emzirmenin çocuğun bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri üzerine yapılmış güncel bir sürü bilimsel çalışma varken iddia edilen gibi psikoljisini bozarla ilgili sağlam temmellere dayanan hipotez aşamasını geçebilmiş bir tane bilimsel çalışma yok bunu belirtmekte fayda görüyorum.

Umarım siz ve bebeğiniz tereyağından kıl  çeker gibi kolayca bu sıkıntılardan kurtulur ve bugünleri gülerek anarsınız. Sevgilerimle:)


sporstman

iki arkadaşıma da katılıyorum belki size komik geliyor ancak kesinlikle yara bandı pes etmeyin lütfen kararlı olun yarabandını inanın 15 gün çıkarmadım ve vazgeçti aynen sizlerin dedği gibi krize giriyordu dr. asla vazgeçmeyin kesinlikle açıktığında yemek yiyecek çünkü güvencesi yok uffff olmuş kabul edicek saygılarımla...
Cevaplamak için Üye ol