kati gida ve kabizlik

ozlemada7 soruyor: 5

8 aylik kizim ek gidalardan dolayi zor ve az kaka yapiyor.Bu donemde nasil yardimci olabilirim daha rahat yapmasi icin

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


fiyonk

Kuru kayisiyi geceden suda bekletip verebilirsin sabahlari, suyunu ya da kabugundan cikarip kendisini. Bizde en cok ise yarayan o. Kivi de cok ise yariyor ama alerjisi yoksa tabi, onu once bir iki lokma verip denemen gerekir..


Sanemm

Bebeğimin kaka düzenine göre gıdalarını düzenliyorum.
Bebeğimde kabızlık yapan gıdalar; Prinç, yoğurt, yumurta sarısı, bulgur
Kakayı kolay yapmasını sağlayan gıdalar; Yulaf, kayısı, sebze ağırlıklı beslenme

Bu düzene göre sabah yumurta sarısı verdiysem öğleden sonra etli yulaf, yada sebzeli bulgurla dengeliyorum. Eğer o gün kaka yapmamışsa gün içerisinde yoğurt vereceksem kuru kayısılı veriyorum, öğleden sonra yemeğinde ise prinç, bulgur kullanmıyorum. Bu arada yulaf bizim kurtarıcımız oluyor kabız olduğumuz günlerde, hem besleyici hem de lifli olması bakımından.

Bir de günde sadece sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki defa birer kase ek gıda veriyorum gerisinde anne sütü ağırlıklı besliyorum. Bu düzende bebeğim hergün aynı saatte düzenli olarak kakasını yapıyor, hatta bazen günde iki defa yaptığı da oluyor.


ozlemada7

3 aydir ek gida aliyor ama yeni katilasti.Bende mumkun oldugu kadar emzirmeye calisiyorum.Kuru kayisi da veriyorum son zamanlarda.Bir de yulaf deneyeyim.Hic vermedim henuz.


gokalpileseyrialem

Ek-katı gıdaya geçtiğimiz zamanda bahseetiğiniz 7 ve 8. aylarda bizde de kabızlık başladı. Diğer annelerin önerdiği lifli gıdalar, kuru meyvalar,sıvı alımı vs bize maalesef işe yaramamıştı :( Doktorumuzun tavsiyesi ile duphalac kullandık. Çok şükür kullanım sonunda sorun çözüldü o gün bugündür de çok şükür başımıza gelmedi. Doktorunuza sorarak kullanabilirsiniz.


ozlemada7

Tahil olarak kasik mamalarindan veriyorum.Balkabagi bir defa verdim.patatesi corbalarina koyuyorum ara sira.Daha once rahatti.Ama 4-5 gundur rahatsiz bu konuda.Cevaplamak için Üye ol