Otizmden kurtulduk

qaan soruyor: 10

Benim gibi pek çok anne var biliyorum. geceler boyu bu forumda her bir satırı dikkatli dikkatli okudum oğlumla kıyasladım.. Gözümdeki yaş yüreğim eriye eriye her bir kelimeyi dikkatle okudum..Çok şükür ki artık bitti .. bitti diyorum doktorumuz böyle diyor..Benim gibi erkenden bazı şeyleri fark edip geriye döndürebilirsiniz bu yoldan tamamen çıkıp daha güzel ve mutlu bir yola girebilirsiniz.. o yüzden bu yazıyı yazıyorum..

Unutmadan her bebek,çocuk aynı değil bize iyi gelenler size iyi gelmeyebilir yanlızca yaşadıklarımızı paylaşıyorum.kimseyi yanlış yönlendirmek istemiyorum..

Bizim otizm savaşımız oğlum oğlum 16 aylıkken başladı.Öğlum şu an 28 aylık.o zamanlar bir terslik vardı ama neydi bir türlü bulamıyorduk..sürekli hareket eden durmak bilmeyen söyleneni anlamayan .ismine seslenince çok zor bakan hiç konuşmayan sadece bağıran yürüyen dikkati hiç olmayan .. ellerini çeviren ve dönen her şeye aşırı ilgisi olan mesela çamaşır makinesini saatlerce seyreden.. arabasının tekerleklerini sürekli çeviren bir bebek.. sokakta birisi sevmeye kalktığında kendini yere atan anlamsız sesler çıkaran bir bebek

2 özel doktor 2 tane de devlet doktoru gezdik..çok uzun bir süreçti uzun uzun anlatmayacağım bizde en iyilerini bulup gittik..fakat bu tanı öyle kolay konulabilen bir tanı değil.. aylar sürebiliyor..

Haklarını yemek istemem devlet hastanesindeki doktorların ikiside açık açık otistik olma ihtimali olduğunu düşünüyorum dememe rağmen ..öyle bir ihtimal görünmüyor dedi.. aynı anda eş zamanlı gittiğimiz özel dokturun bir tanesi orta dereceli otistik dedi. ..tam tanıyı koymadan bir diğeri siz sınırda otistik siniz dedi..Bir hafta özel doktora gidiyorduk sonraki hafta devlet hastanesine biri öyle diyordu diğeri başka bir şey

iki özel doktor bu rahatsızlığın tedavisinin özel eğitim olduğunu özel eğitim almamız gerektiğini söyledi her ikiside ayrı ayrı kurum ismi yazıp elime verdi..

Tabi ki ikisi ilede gidip görüştük.. haftada bir tanesi hafta 4 saatten ayda 16 saat almamız gerektiğini söyledi..saati 100 tl  rapor aldınızmı diye ilk soruları geldi.. eyvah dedim yandık oğlumun durumu bu kadar ağırmı .. tabi ki iki gözüm iki çeşme ordan ayrıldı Diğer doktorla görüşmemizin ardından ikinci özel eğitim kurumuna gittik o da aynen hafta 4 saatten 16 saat ders almanız gerekir saati 120 tl dedi.. rapor çıkarın rapor alırsanız daha verimli olur diye ısrar etti..Tabiki benim kafam oğlum bu kadar ağır mı nasıl olur ayda 16 saat özel eğitim görücek napsak rapor çıkarsakmı diye bu rapor nedir ki diye binlerce düşünce ile  dolu

benim gördüğüm ise oğlumun bazı sıkıntılı davranışları vardı evet..İnternet ten araştırdım okudum.. ellerini çevirmesi dönen nesnelere aşırı ilgisi tekerlekleri çevirmesi anlamsız bağırışları kendini yere atması klima motorlarına ilgisi otistik olma ihtimalini güçlendiriyordu bunu da göz ardı edemezdim..

Bir şansımız vardı erken farkettik biz doktorları gezerken oğlum 18,5 aylık oldu..ve davranışları daha da şiddetli olmaya başladı...

İlk yaptığım şey beslenme düzenini değiştirmek oldu.. .Kilolu bir bebekti kilo onda hareket kısıtlığı yaratıyordu.. ilk iş inek sütünü bıraktı arkasından yoğurdu ,peyniri ve gluten içeren herşeyi bıraktık..

hergün yumurta bal biraz tereyağı ve iki günde bir taze kaynattığım kemik suyuna özel çorbalar yaptım..bazen sebzeli bazen sade.ceviz ve bademe bayılır ara öğünlerde onları yedi günde bir elma..bu şekilde hala devam ediyoruz..glutensiz ürünler var bazı büyük marketlerde onları alıyoruz kek veya kraker istediği zamanlarda onları yiyor..

Hayat durdu benim için oğlum 18,5 aylıktı ve eğer müdahele etmessem daha kötü olacak gibi görünüordu.. televizyonu tamamen kapattık telefon tablet zaten hayatımızda yoktu..bütün gün sabahtan akşama kadar oyunlar oynadı zeka kartları yaptırdım yüzlerce adet internetten bulduklarımı bak bu araba bak bu ağaç bak bu kırmızı renk ..

pazar gittik hergün 3 saatten fazla sokakta olduk parklarda oynadık pazara gittik alışveriş merkezlerine yolda kalabalığın içine girdik. araba gürültüsü insan sesleri.. kedi köpek sesleri 

tabi parkta oynamamızda başka bir sorundu çünkü hiçbirşeyi doğru yapamıyordu sadece ortada koşturuyor sallanan bir salıncağa dikkat etmesi imkansızdı..alışveriş merkezinde bir anons olsa deliler gibi ağlamaya başlıyor bağırıyor kendini yere atıyordu....pazara zaten girmek imkansızdı o kalabalığı bağırış çağırış seslerine tahammül edemiyordu...

Herşeyi teeekkk teekk anlattım.. bak burası park hadi kayalım önce ben kaydım..bak bu kardeş şuradaki salıncak.. bunun rengi turuncu bu çiçek bu ağaç..burası pazar bu amcalar bağırıyorlar onlar satıcı...

beni dinlemiyor gibi görünüyordu ama aslında kayıt ediyormuş sonradan her söylediğimi tek bir seferde yapmaya başladı..ve dinler hale geldi..

.Sabırlı olun çooookkk sabırlı birşeyi tekrar tekrar anlatın yüzlerce kezde olsa söyleyin.. bıkmayın benim hayatım durdu sizin şartlarınız nasıl bilemiyorum .. çalışıyordum bıraktım.. evi işi yok gezmek dışarı çıkmak ancak oğlumla birlikte iken ..herşeyi durdurdum.. iyiki de yapmışım..şimdi çok şükür diyorum ..sürekli konuşun anlatın evde onunla sürekli konuşun soru sorun cevabını vermese bile sorun ..

20 aylıkken annanesi işaret parmağını kullanmasını öğretti balkonda bak uçak geçiyor diye onun zorla kafasını havaya kaldırıken bir yandan da annem parmağınla işaret ettik günlerce.. 10 gün sonra kendisi aaaaaaa diye işaret parmağınla işaret etmeye başladı..uçaakk diyemiyordu ama aaaaa diye bir ses çıkarıyor uçağı işaret ederek.. bende bir şey istediği zaman biraz zorluyordum hangisi göster bana diyerek sonunda bağıra çağıra işaret parmağınla gösteriyordu...artık bunlar bizim için çok kolaylaştı evet başta çok zordu ama şimdi rutin olarak anne bak diyerek işaret ediyor..:)

ben ilk hadi kırmızı topunu yerden al masanın üzerine koy demiştim. ..yerdeki bir sürü topun arasından kırmızı olanı buldu ve götürüp masanın üzerine koydu.. 21 aylıkken o zaman anladım ki doğru yoldayım..

Her geçtiği yolu bir seferde tanıyor hafızası gerçekten çok güçlü görsel hafızası güçlü olduğu için zeka kartlarını iki kere kullanmamız yetti.. herşeyi ki inanın 200 adetten fazla hepsine tek tek 2 veya 3 sefer bakarak ezberledi.. ona örneğin itfaye aracının resmini gösterdiğimde ezberliyor aradan 1 hafta geçiyor itfaye arabası nerde dediğimde kartların arasında uzun uzun arıyor buluyor kocamn bi gülümseme ile bana veriyor.. bende tabiki alkıışşş aferim benim oğluma kocaaamm öpücük.. her seferinde aynı şeyi yapıyorum

24 aylıkken bir kreşin oyun saatine katılmaya başladık 10 gün kadar gittik çok bi faydası olmadı açıkcası ..Benim yine kafamın bir köşesinde bu iş olmayacak özel eğitme gidelim biz var iken .Bir gün büyük marketlerin bir tanesinde yanımda oğumda var iken bir kasiyer hanım ile tanıştım o da benim ikinci şansımdı rabbim bize verdiği. ..oğlu 6 yaşındaydı ve otistikdi ve tam 3,5 yıldır özel eğitim alıyordu..bana gittiğiniz doktoru değiştirin dedi.. ve oğlunuzun  göz teması var şanslınız bence dedi.. kreşe gittiğimizden bahsettim ..kendi oğlunun gittiği kreşi tavsiye etti.. bi görüşün dedi..

25 aylıkken tanıştığım hanımın bahsettiği kreşe uzun bir uğraşı sonrası oğlumu kabul ettirebildim.. kreşin psikoloğı hanımın 14 yaşında ileri derece otiztik oğlu var ve artık otizde bilmediği hiç bir şey kalmamış..

ikinci görüşmeye oğlumuda götürdüm pskolog hanım  onu karşıdan izledi.konuşmaya çalıştı oyun oynama biçime baktı ve bunlar düzelebilir davranışlar sadece ellerini çevirmesi var biraz bekleyelim olmadı size bir başka doktor tavsiye ederiz dedi..ki iyikide biraz beklemişiz ve biz o kreşe başlamışız...oğlum oraya yarım güm devam etti çok güzel hakkını vererek ilgilendiler hep halen daha da öyle

artık ellerini çevirmiyor tekerlekleride çevirmiyor.. ikili ve üçlü cümleler kurabiliyor..klima motorlarına takılmıyor..şu an 28 aylık oyuncaklarını amacına uygun kullanıyor.. bağırmak veya kendini yere atmak yok kreşte arkadaşlarınla oyunlara dahil oluyor..Çok şükür en son gitmeye başladığımız 5. doktor artık otizm le bir alakanız kalmadı demesini ardından ben deeerrinn bir oh çektim ama elbette hiçbirşeyi bırakmadık halen aynı beslenme düzeni eğitim konuşma kreş devam..Çok şükür rabbime allah bütün evlatlarımızı korusun esirgesin..

*****************************************************************

Herkese Merhaba

Tarih:06/12/2019

Özellikle 2 yıl önce bu yazdığım mesajın altında güncelleme yapmak istedim ki.Yukarıdaki Metni okuyan herkes şu an bizi merak ediyordur.

Oğlum Bir kaç ay sonra dört yaşını doldurup beş yaşından gün almaya başlayacak... Allaha çok şükür ki çok sağlıklı.

Beslenmemiz ile başlıyayım.. Oğlum artık hemen hemen herşeyi yiyor..Salçalı yemekler hariç..Genellikle protein ağırlıklı besleniyor..Ispanaklı omlet veya kabaklı köfte sebze yemeğimiz.

Hergün kemik suyu çorbamıza halen devam ediyoruz.. Bırakmaktık.. Sonradan öğrendim ki kemik suyu aslında kemik yapısı kadar %90 beyin gelişimini olumlu yönde ilerletiyormuş ki çok doğru

En son  bu yaz Adil Selvi ye gittik ..Herşey yolunda olmasına rağmen yılda birkez de olsa bu konuda uzman bir ağızdan evet herşey yolunda hiçbir sıkıntınız yok cümlesini duymak ..

Doktorun son cümlesi bana niye geldiniz oldu :) Oğlunuzda bir sıkıntı göremiyorum  dedi .:) :) O an içimden çok şükür dedim.. başardık

Oğlum Bu öğretim yılı başında Anaokuluna başladır..İlkokul başlama yaşı gelmemiş olmasına rağmen Anaokuluna başlamasını istedik..Devlete ait anaokuluna gidiyor..Özel Anaokulu olsun istemedik.Yarım gün gidiyor..

Okuldaki çocuklar ve arkadaşları ile gayet uyumlu öğretmenini seviyor..Çok da tatlı bi öğretmeni var..Sınıftaki derslere katılıyor..etkinliklere katılıyor..Bazı arkadaşlarını sevdiğii söylüyor bazılarını sevmediğini ve neden sevmediğini anlatıyor

Artık hiç susmadan konuşuyor.. Herşeyi doğru cümleler ile ifade diyor ve yerinde cümleler kullanıyor:Neden anne niye anne soruları hiç bitmiyor öğrenmek istiyor ..sabırla durmadan detay detay cevap veriyorum :):)

Evde yaptığımız zeka kartlarındaki rakamları ö dönem konuşmuyor olmasına rağmen aslında öğrenmiş ..şu an rakamları şekilleri renkleri vs. basit şeyleri geçen yıldan beri biliyor..

Sürekli bir şeyleri tamir ediyor..Arabalarını ,uçaklarını..evde olduğu zamanlarda kendi kendine etkinlik yapıyor.. boyama veya el işi kağıtlarını kendince birleştiriyor..hayvan figürleri yapıyor.veya basit şekiller yapıyor

Genellikle arabaları uçakları trenleri seviyor.. Tamir çantası var aletleri ile birlikte onlarla oyamaktan hoşlanıyor.."anne baaakk tamiri bitirdim.. nasıl olmuş kontrol edelim ..çalışırmı bilmiyorum  hadi gelll bakalım" Aferin harika yapmışsın diyorum....sonra tekrar devam ediyor.

Bizim evde Yaz dönemlerinde televizyon hiç açılmıyor..genellikle dışarıda oluyoruz eve dödüümüzde de oyuncaklarına dalıyor ve yine hala açmıyoruz.

Kış dönemlerinden akşamları bir kaç saat açık oluyor..Zaten onda da kendi istediği çizgi flimler varsa seyrediyor yoksa.eğer etkinlikleirini yapıyor

Oğlum şu an ianılmaz zeki bir çocuk öğretmeni bile bazen kurduğu cümlelere şaşırdığını söylüyor..ve gerçekten çok zeki diyor..

Hiç uslu bir çocuk değil aksine çok yaramaz ve inatçı.:) :)..Öyle tatlı konuşuyor ki minicik bir cümlesiyle bütün yaramazlıklarını unutuyorum

Tamam anne ben artık uslu olucam dese de malesef olamıyor..çünkü böyle mutlu ..:):)

Biz çok şükür ki çok iyiyiz..El çevirme dönen nesnelere ilgi vs. bu tip davranışlarımız kalmadı.. Bağırma v.s bunlarıda geride bıraktık..Oğlum şu an yaşının gereğini yapıyor..yaramazlıkları hiç durmadan soru sorması oyunlar vs. yaşının gereği olması gerekenler..

Bugün tüm bu yaşadıklarımızdan çıkardığım sonuş ise..İki yıl öncesine kadar kendini net ifade edemediğinden bazı olumsuz davranışlar daha da netleşmiş diye düşünüyorum.

Elbette bir otizm riski vardı fakat çok erken fark ettik ve yerinde zamanında müdahele ettik ve doğru yönde ilerlediğimizi 2 yıl sonra daha iyi anlıyorum..

Hep yazdım lütfen yılmayın..Bu tür belirtileri erken farkeder iseniz doktora gidene dek kendinizde müdahele edin..

Sürekli onunla konuşun tatlı tatlı anlatın..Sizi dinlemese bile kayıt edyor zamanı geldğinde yerine getirecek..Ve lütfen cep telefonu ipad (ki bizde asla yoktu ve olmadı da ) televizyon bilgisayar bunlardan bu minicik beyinleri uzak tutun ..Sosyal olun parklarda oynayın alışveriş merkezlerini gezin.. Hiç bir şey yapamazsanız sokakta yürüyün etrafı keşfetsin sesler beyninde netleşşin..Lütfen sabırlı olun. çoook sabırlı

Tüm miniklere acil şiafalar ve iyilikler diliyorum

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


mavinot

Ne iyi yapmışsınız yaşadıklarınızı paylaşmakla,  eminim bunlar bir çok anneye yol gösterir, umut verir. Erken tanı ne kadar önemli, siz de  çok çaba harcamışsınız ve emeklerinize değmiş, çok sevindim atlatmanıza. Geçmiş olsun. Keşke zaten zor olan bu süreçte ailelere doğru yönlendirmeler yapılabilse, anneler daha fazla destek alabilse umarım zamanla bunlar da olur. 


fatos

Yazdıklarınızı merakla okudum. Çok sevindim sizin adınıza :-)


yaprak

geçmiş olsun.oğlunuzun iyileşmesi tam olarak sizin eseriniz ne güzel çabalamışsınız, tebrik ederim.darısı şifa bekleyen tüm çocukların ve ailelerinin inşallah.


zzzzzz

çok sevindim...

benim oğlum da 4 yaşında biz de aynı sğreçlerden geçtik hani gözümde yaşla yüreğim eriye er,ye dediniz ya sizi çok iyi anlıyorum ve çok şükür atlattık 29 aydan sonra inanılmaz bir sıçrama olmuştu oğlumda.. artık bundan spnra söyledikleri ve yaptıkları sizi çok şaşırtıp mutlu edecek umarım herşey gönlünüzce olur..


endiselianne06

Cok tskler yazınız icin umut oldu bizlere ins bizde atlatırız ayberke

Buraya yazmanız çok iyi olmuş.Sizin adınıza çok sevindim.Ayrıca kendi adıma da sağlıklı yaşam için sadece glutensiz mi beslenmek gerekir diye düşünmeye başladım.

Bu konuda ne düşündüğünüzü yazarsanız sevinirim.


_beyzaprenses_

Sizin adınıza çok sevindim.Oğlunuz acaba uyaran eksikliği yaşamış olabilirmi zamanında tvye fazla maruz kalan uyaran almayan çocuklarda otistik belirtiler gösterebilirler 


burkatek

Sizin için sevindim maaşallh ama otizm değil uyaran eksikliği, gelişim geriliği yaşayıp bunu atlatmışsınız gelişimde yaşıtlarını yakalamış çabalarınızla. Otizmli oğlum var 4,5 yaşında sizin yaptıklarınızı 10 katını yaptım 3 yılda 120-130 bin tl harcadıysam bazı şeyler ol ayınca olmuyor.qaan

@burkatek  teşekkür ederiz sizi anlayabiliyorum inanın  mutlaka yapmissinizdir .hatta gezdigim ozel egitim kurumlarının bazılarını  yazdim bazılarını yazmadim ne kadar fazla emek istediğini biliyorum ozel egitimin hem cok uzun hem de messekkatli bir yol oldugunun farkindayim ekonomik olarakta oldukça yipratici  bence ümidini kesmeyin şunun için söylüyorum tanıştığım hanimin 6 yaşında otistik oğlu var demiştim ..onun oğlu su an ilkokul bire başladı halen özel eğitim de devam ediyor..ve okuma yazmayı ilkokul a baslamadan ogrenmisti..yani oluyor bazi çocukların yolu bizimkinden biraz daha uzun belkide ..ama sonuçta  oluyor olacaktır inancinizi kaybetmeyin 


qaan

@_beyzaprenses_ merhaba olabilir elbette fakat gittiğimiz  ikinci doktor bize % 40 rapor duzenlemek  uzere tani kagidimi 3.randevumuz da  elime tutusturmustu.. bende sizin gibi uyaran eksikliği olabilir diye düşünürken rapor almanin kiyisindan döndük.. oglum elbette tv seyretti özellikle 9 ve 13. Aylar  arasında  eve tv sürekli  açıktı  bir sebebte bu olabilir. .Elbette Cevaplamak için Üye ol