özel okuldan aldıklarımız

ayberke soruyor: 8

Merhabalar, özel okuldayız merak ettiğim bir husus var.Çocuklarınızın yeteneğini belirleme yönlendirme yapıyorlarmı, rehberlik bölümü neler yapıyor.

Bizde branş dersleri yapılıyor ama şuna buna yetenekli mevzusu yok.Şu yönde gelişse daha iyi olur gibi yönlendirmeler yok.
Rehberlik servisi metropolitan testleri, derslere girme, çocuklarda dikkat eksikliği varsa destek alın tarzında yaklaşımları var başka da birşey yaptıklarını düşünmüyorum.
Normal derslerdede müfredat zaten işleniyor.(devalı bir pembe tablo var)
Birde dersler işlendikten sonra ödevler yapılırken mutlaka bayağı veli olarak çaba sarfediyoruz anlatma açıklama anlamında.
Devlet okuluna gitmeyi düşünmüyorum zira oralara gidince zaten okuldan etüd derken 4 çık ödev yap derken akşam oluyor ingilizce destek alma derken haftasonu koşuş turmaca ile geçiyor.Zaten çalışıyoruz.Çevremdeki veliler ise o kadar para veriyoruz vs durumları var.
Acaba sizin özel okullarda durum ne.
Paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Asozen

Yetenek belirleme konusunda evet,cocuklara brans secenekleri sunuluyor, cocugun istegi ve becerisi dogrultusunda gelisme saglanmaya calisiliyor. Anasinifinda iken, cocuklarin hangi yonlerinin daha guclu hangi yonlerinin desteklenmesi gerektigi konusunda bilgiler verildi bizlere. Olcme degerlendirme sistemi oldukca iyi, hangi alanda yeterli iyilesme saglanmis,hamgi konuyu ne seviyede ogrenebilmis, bunlari net olarak ogrenebiliyoruz.

Odevlere velilerin destek vermesini istemiyor ogretmenler, yapamadigi ya da yanlis yaptigi odevler sayesinde,hangi konuyu tam kavrayamamis anliyoruz diyorlar.

Rehberlik birimi sinif ogretmenleri ve brans ogretmenleri ile koordineli calisiyor.


ayberke

Merhabalar devanınannesi, hangi okul diye sorsam birde kaç senedir bu okuldasınız.


Asozen

Anabilim Kolejindeyiz 2 yildir


ozzzy

Bizim okulda da rehberlik servisinin pek cok konuda verdigi faaliyet listesinden secilen ozguven gelistirici ve girisimcilik konulu calismalari var. Hemsireye yardim kantin de calismak taki tasarimi kek kurabiye yapip satmak anlasmali fırinda calismak. Spor dallarinin kurallarini ogrenip ogretmek belediyeden atik kutusu temin etmek vb. Yuzlerce gorevden birini secip 3 ay boyunca bu gorevleri yapiyorlar.guta

Oğlum 1. sınıfa başlayalı 2 ay oldu. Ben rehberlik bölümünün hiçbir çalışmasını görmedim henüz. Anaokulunda da 2  yıl başka bir özel okuldaydık. Orada da görmemiştim. Sadece orada bir kere yanına çağırıp her şey yolunda, sizin bir sorunuz var mı demişlerdi :) Yetenekleri keşfetme konusunda maalesef çoğu pek bir şey yapmıyor gibi. Ya da acaba daha üst sınıflarda mı yapıyorlar bilmiyorum. 

Ozzy sizinki güzel bir faaliyetmiş. O kadar çocuğa nasıl fırsat yaratıyor onu anlamadım sadece. Biz de sadece 5 tane 1. sınıf var. Üst sınıfları da düşününce bir sürü. Organize etmek çok zor ama başarıyorlarsa çok güzel. Gerçi bu da yetenek keşfetme, eksikleri söyleme değil. Bu konuda diğer okullar ne yapıyor ben de merak ediyorum.


guta

Ödev konusunda şu anda biz de aktif rol alıyoruz. Ama birinci sınıf olmasından kaynaklanıyor tabi. Ne yapacağını söylemem lazım. Ama yanlış yaptığında düzeltmiyorum çok fazla, öğretmeninin görmesi gerekir bence. Ama mesela öğretmeni sınıfta ne yapacaklarını önceden açıklasa, çocuklar zamanla kendi kendine oturup yapmaya alışırlar. Bizim çocukların bazen ödevleri olduğundan bile haberleri olmuyor, öğretmen velilere mail atıyor. Biz onları yönlendiriyoruz. Bu da bir eksi bence.


ayberke

Merhabalar,

öncelikle cevap verenlere teşekkür etmek istiyorum. Ozzzy güzel faaliyetlermiş(hangi okul acaba).Sevgili guta pek çok soruda aşağı yukarı aynı düşündüğümüz düşüncesindeyim.(Geçmiş tecrübeler)Bİz 2 sınıftayız şuan ne yazıkkı daha yeni ödev konusunda odevlerinin ne olduğunun tam bilincindeler.1 sınıfta biizm pek desteğimiz olmadı.Ama 2 sınıftada desteksiz olmuyor.O yüzden merak ettim .Sorgulamaya başladım.Tabiiki herkesin beklentisi farklı ama özel okulların neler söyleyip neleri yaptıkları ve bizlerin neleri aldıklarıda önemli.
Sizin okulunu hangisi acaba.
Bu arada başka okullarda okuyan velilerde yazsa güzel olur.
(Yazarken hangi okul olduklarınıda yazsalar daha güzel olur)


ozzzy

Dost koleji . Bu sene kuruldugu icin cok kalabalik degil. 3 tane 1. Sinif birer tane diger siniflar var. O yuzden belki cok sorun olmuyor faaliyetler. Toplamda 150 ogrenci falan. Odev ile ilgili bizde ogr. Anlatiyor cocuklara ne yapacaklarini. Ogretmen bizim cok karismamizi istemiyor odev sorumlulugunu cocugun almasini istiyor. Simdilik memnunum.


Cevaplamak için Üye ol