3. ayın sonunda bebeğim 400 gram almış. Ne yapmalıyım sizce?

sedaozkan soruyor: 8

3. ayın sonunda doktor kontrolümüzde bebeğimin 400 gram aldığını öğrenmiş bulunduk. Doktorum 15 gün sonra tartı kontrolüne çağırdı ve duruma göre, ek gıdaya-mamaya başlatabileceğini söyledi :( Sizce neler yapmalıyım? Benzer durumları yaşayanlar var mı?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


kedidirkedi

Kaç kilo kaç cm dogdu ve şu anda kaç kilo kaç cm? Güzel emiyor mu?


sedaozkan

50 cm doğdu 3895 gr'dı kilosu. Şimdi ise boyu 63 cm ve kilosu 6300gr. Ama son ay düşüş var kilosunda.


sedaozkan

Evet, çok güzel emiyor ve  açlık huzursuzluğu ve huysuzluğu da yok. Emiyor, uyuyor, kakasını da en az 3 kez yapıyor  fakat tartıda sorun var, yani 400 gram almıs bir ayda.


OLBEY

harekete gidiyordur belki.. biz de oyle cok kilo alan bi bebek degiliz. ama doktorumuz henuz ek gidaya baslatmiyor
Meowwow

benim oglum hemen dogtuktan sonraki ilk iki hafta 60 gr aldi, doktor bir 10 kadar takip ettikten sonra formul ekledi. cocuk kilo almaya basladi. simdi hem anne sutu hem formul iciyor, kilo aldi simdi 6 aylik normal kiloya simdi yetisti.  onemli olan cocugun saglikli olmasi, eger bebek halsiz, yorgun olsaydi doktor hemen mudahele ederdi.  bebeginiz saglikli ama doktorlar kiloyu tabi takip ediyorlar. siz emzirmeye devam edin. siz elinizden gelenin en iyisini yapiyorsunuz.


kedidirkedi

Benim kızım 51 cm. 3790 gr. dogmustu, defterinden baktım 5840 gr. 60 cm. miş 3. ayın sonunda. Çok iyi emerdi, sütüm de boldu ama kilo alımı normali yakalasada alt-orta sınırdan giderdi. Bizim doktorumuz da bizi 4. ayın sonunda ek gıdaya başlattı ama pek de değişen bir durum olmadı.İştahlı bir bebekti yemek yemeyi severdi ama miktar olarak az yerdi. Hala da kilosu aynı gider. Şu an 35 aylık 93 cm. 15 kilo.

Bence önemli olan saglıklı olması ve tartı alımının geriye düşmemesi. 400 gr. hiç de azımsanacak bir tartı alımı değil.


honeygirl

kilo alımı kilo veriminden iyidir değil mi? benim kızım 3,590 kilo doğumluydu sadece ilk ay 900 gram aldı, 2.ay 250 gr, 3.ay 500 gram aldı, 6.aya gelindiğinde doğum kilosunun 2 katı olmalıymış ya kilosu 6,500 du, yani 500 gram eksikti, normal dedi doktor. Kaç doktor değiştirdim, kimi hemen mama verin yanlısıydı, kimi ilgisiz geldi vs.

Önemli olan sağlıklı olmaları kilo= sağlık değil,bu tabu yıkılırsa bütün anneler rahatlayacak eminim, kendim de dahil, haa bir de zayıf bakamamışsın lafsalatalarıyla uğraşacak gücümüz yok, uykusuz geceler, emzirmek için uğraşlarımız karşısında daha çok enerjiye ihtiyacımız olduğundan sen moralini bozma, emzirmeye devam et, anne sütü çoook önemli verebildiğin kadar ver, ek gıdaya zaten belli bir zaman sonra geçecek, ve ömür boyu tüketecek, anne sütü öyle mi, belli zaman verebiliyorsun,kilosuna odaklanma, 400 gram iyi,kötü değil, diğer aylarda artar.

Ben sağ göğsümden emzirmek kolayıma geldiği için o göğse yöneldim, salaklığım ne diyeyim,şimdi o göğsümden süt gelmiyor,sıkınca da kırmızı karışık gelmeye başladı,tek göğüsle emzirmeye çabalıyorum, zor ama eğer verebiliyorsan emzirmeye devam et demek istiyorum yani.

Süt gelmiyorsa da o zaman anne sütüne yakın formül mamaları verirsin, sonuçta mamayla büyüyen bebekler de çok sağlıklı, bir şekilde emziremeyen anneler hiç üzülmesin, her şeyin çözümü vardır, canlar sıkılmasın e mi:))

 

 sevgiler............


sedaozkan

Doktor 15 gün sonra tartı kontrolüne çağırdı evet bizim minik de ziyadesiyle hareketli. Ancak şöyle bir durum var. Oğlum çok gazlı ve gaz yapan yiyecekleri yeme dediler, yemedik. Sonra allerjik bir durum oldu bebeğimde, yumurta yeme, süt ürünleri tüketme, muz tüketme dedi doktorum. Ondan sütümün kalitesi de düşmüş olabilir. Şimdi tamamen beslenmemi değiştirdim, güçlendirdim. Bakalım bir sonraki tartı kontrolünde neler olucak?
  


Cevaplamak için Üye ol