Kafam çok karışık. Bu uyaran eksikliği nedir?

tkdk soruyor: 10

Merhaba sevgili anneler,

internette dolanırken sayfaya denk geldim ve hemen üye oldum. Söylediklerimi tecrübe edinmiş ya da hakkında bilgisi olanların yardımına ihtiyacım var. 

Özetle 20 kasımda 22 aylık olacak bir oğlum var. Göz temasında hiç sorun yaşamıyoruz hatta anlamlı anlamlı sevgi dolu bakar hep. Eğer bir oyuncağa dikkatini çok vermediyse mutlaka seslendiğinizde bakar. Hayali oyun oynuyor bebeklere, hayvanlara yemek yediriyor mesela ya da onları öp dediğimizde öpüyor. Uyut dediğimizde yatırıyor. Topu eliyle de atabiliyor, ayağı ile de vurabiliyor. Hamur kalıplarını hamura bastıracağını biliyor. Kedi köpek at ördek inek ve kuzu seslerini çıkarabiliyor ama isimlerini söyleyemiyor. Toplamda genelde tek heceli olmak üzere 20 kelimemiz var. Cümle yok. Öfkeli hiç değiliz. Yeme problemimiz yok.

Arabalarla oynamayı çok seviyoruz tekerlekleriyle değil arabayı sürüyoruz. Ama eğer araba varsa başka oyuncak istemiyoruz diyebiliriz. Sürekli araba araba diyip arabalarını gösteriyor. Bu bir takıntı mı korkusu ile cumartesi günü kendimi bir psikiyatri doktoruna attım. Doktor çocupumun önüne sesli ışıklı ve tekerlekli bir oyuncak koydu. Tabi oğlumun direk ilgisini çekti doktorun seslenmelerine tepki vermedi. Daha sonra köpeklere mama yedirmesini istedi onu yaptı. 

Doktor bizimle konuşmaya geldiğii sırada oğlum masadaki arabalarla oynamaya devam etti. Onları arka arkaya dizdi, sürdü. Doktor bundan da rahatsız oldu. Çocupun bizi raha bırakmaması gerektiğini ama onun arabalarla ses çıkarmadan ıynadığını söyledi. Uyaran eksikliği teşhisi koydu. Ne oyun grubu ne kreş ne başka bir şey sadece dijitali kaldırın dedi. 

Bahsettiklerim belirti midir? Başına gelen var mıdır? Oğlu 22 aylık olan anneler çocuklarınız ne durumda? 

Çok uzun oldu ama umarım okuyup cevap veren birileri olur

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


nurelif

Ben uzman degilim. Ama bu devirde maalesef gittiginiz uzmani da cok iyi secmeniz gerekiyor. Acikcasi bana "bizi rahat birakmamasi gerekirdi, arabalarla oyun oynuyor" cok mantikli gelmedi. Kendini oyalayabilen, kendi kendine oyun kuran cocuk nicin sorun olsun ki? Bilemiyorum belki baska seyler gormustur. Ama bazi seyler de moda oldu dogrusu. Herkes alerjik, herkeate uyaran eksikligi var vb. gibi. Gittiginiz uzmana guveniyorsaniz bilemeyecegim. Ankara'da yasiyorsaniz veya gelme imkaniniz varsa oneride bulunabilirim.

Bunun disinda zaten olmasi gerekeni soylemis. Tv, tablet vs. uyaran eksikligi olmasa da cocuk icin zararli seyler. Bunlari cocugun hayatindan cikarmak icin cocukta bir rahatsizlik olmasi gerekmiyor zaten.

Bence gonlunuzu ferah tutun. Kendimden biliyorum simdi kaygilanip saatlerce arastirma yapacaksiniz. Yapmayin. Bir sonuca ulasamadiginiz gibi psikolojiniz bozulacak. O vakti cocukla oyun oynamaya harcayin ve hic tv, tablet, telefon vermeyin (belki zaten vermiyorsunuzdur). Iciniz rahat etmiyorsa bir uzmana daha gosterin. Dedigim gibi imkaniniz varsa oneride bulunabilirim.


tkdk

Çok teşekkürler cevabınız için. Yaşadığım bölgede tek bir çocuk psikiyatri uzmanı vardı ona götürdüm. Bazı şeyler benim de içime sinmedi. Bugün kendi doktoruna götüreceğim bir de. Bir sorun görürse yönlendirir sanırım. Sonuçta başından beri takip ediyor oğlumu doğduğundan beri. Vakit ayırıp cevapladıpınız için de teşekkür ederim ayrıca.


SelmaOnurEmre

Ben de uzman değilim ama araba seven hangi çocuğun önüne değişik bir araba koysan annesini o anda umursamaz. Ayrıca benim iki oğlum da o yaşlarda nerdeyse başka hiçbirşeyle oynamazdı. Hayali oyun oynuyor olması harika. Göz teması var diyorsunuz. En önemlisi bu. 22 ayda 20 kelime de hiç az değil bu arada. Dr'un teşhisinin bir önemi yok bence. Ama siz nihayetinde birşeyleri eksik görüp dr a götürmüşseniz önerisine uyun. Bol uyaran verin, bol bol oynayın, ekranı mümkünse sıfıra indirin. Göreceksiniz 3-5 ay sonra birden açılacak.


akasya2213

Yapmayın Allahaşkına .....Çocuğunuz aynı benim oğlumun 21 aylıkken ki hallerini hatırlattı bana. Yani gayet normal, 21 aylık erkek çocuğu nasılsa öyle. Doktorun söyledikleri çok ilginç geldi bana. Yani illa bir teşhis koyması gerek gibi davranmış. Takmayın lütfen. Sonra insan çok özlüyor küçük hallerini doyasıya yaşayın. İlla ki kafama takıldı diyorsanız bekleyin biraz daha bence erkek çocuklar için 27-28 ay civarı tam anlamıyla konuşmayı çözme ve iletişimin arttığı ( iyileştiği de diyebiliriz )bir zaman. O zaman bir kez daha değerlendirisiniz.

Sağlıklı günler diliyorum. Miniğe sevgiler.


Defnekuzusu

Arkadaşlar dikkatimi bişey çekti şimdi ki çocuklar da hep aynı sorun bende kafayı yemek üzereyim huzurum kalmadı gecem gündüzüm İnternette araştırma yapmakla stresle geçiyor aynı sorunlar benim kıızm dada var TV kapandı bir haftadır kızımla konuşmaktan oyun oynatmaya çalışmaktan heba oldum eşim asla kabul etmiyor beni suçluyor dert arıyorsun diyor kızımız gayet normal diyor ama kızımda canı isterse ismine tepki veriyor istemezse defalarca seslensem bakmıyor ama sarılıyor bana gözüme bakıyor topla oynuyor gol yapınca vuruyor şunu getir diyince alıp getiriyor sakin bir bebek oyuncakalrıyla aklıma kadar oynuyor anne su anne bak gibi ikili cümle kuruyor 20 ye yakın kelimesi var ama yşıtlaırna ilgisi yok hep kenşd kendine oynamak istiyor dönme bişeye bakmıyor eş çırpma sallanma veya parmak ucunda yürüme yok ama yaşıtlarına göre geriden giden durumlar var ben hissediyorum anne olmak çok zor yemekten kesildim hep gözüm üstünde işaret parmağını çok nadir kullanıyor elini bişey isterken bütünüyle kullanıyor oyuncağını yukarda Bi  yere koyuyorum nerde diyorum ory bakıp gösteriyor ama işaret parmağı yerine elini kullanıyor bba gelince çok seviniyor kapıya koşuyor sarılıyor babasına ama yabancı insanlara tepki si yok bize gülücük atıyor ama yabancılara sosyal gülücüğü yok biri sevmek istese hemen tepki veriyor kimseye kendini sevdşrmyior minibüse binince insanların yüzün ebkıp inceliyor doyunca doydum diyor sürekli buzdolabının önüne gidip anne diyip açmamı ister sonra bakar istediği ni alır sevinerek gider oyuna devam eder burnunu gözünü ağzını gösteriyordu öğremtiştm bir ara sormadım şimdi sorunca göstermiyor unutması normalmi yoksa geriliyormu bilmiyorum bebeğine mama ver diyince veriyor ama bende vereyim diyince hemen sıkılıp bırakıyor bizimle ortak oyun oynamak istemiyor bazen üçümüz top atıyoruz birbiirmize bazende babasıyla yatakta boğuşmayı çok seviyor aramızda uyumayı uyku öncesi şımarıklık yapmayı seviyor geçen alıp çocukların ynanına indim sitenin bahçesine herkes geliyor sevmeye hiçbirine yüz vermiyor ve kucaklamalarına çok sinir oluyor bazen hiç bişeyi yok diyorum bazen yok krisn bişey var diyorum eşim az daha bekle diyor biraz gözlemlwyelim diyor daha çocuk ynei 2 yaşına giriyor diyor ama benim içimde fırtınalar kopuyor lego yapabiliyor çekmecelere girip oturuyor çaydanlık tencere ne varsa içerde ama renkli toplarının renkleriyle öğretmeye çalışıyorum öğrenmiyor top diyor ama kırmızı top mavi top demiyor uyurken mutlaka eline peluş almak istiyor sarıl diyince sarılıyor öyle uyuyor olumlu olumsuz durum bu 1 ve 2 yaş arası maalesef TV ye maruz kaldı bu bnece kıızmı böyle yaptı yada mizacı böyle bir çocuk rabbşm hepimizin yardımcısı olsun şimdi annelerin yüzde 80 i bu sıkıntıları yaşıyor bu teknoloji hepimizi mahvetti tkdk

Biraz da moda oldu bu durum doktorlar için. 

Ama yine de bizleri onların kapısına gönderen bir şeyler var tabiki. Bir de çocuklarımızı karşılaştırıyoruz maalesef. Mesela ben arkadaşımın üç ay büyük oğlu ile karşılaştırıp doktora gittim biraz da. Belki de çevremde onu görmeseydim hiç gitmeyecektim.

Oğlum doktor ile sadece bir kere göz teması kurdu diye bu teşhisi nasıl aldı aklım almıyor tabi. Yeni bi insan hiç görmediği yeni bi oyuncak. Üstelik büyük bi araba en sevdiğimiz. Tuşları var sesli ve müzikli. Çocuk direk onunla oynuyor ve bakmıyor diye on dakikada nasıl anlayabildi. Kendi kendine arabalarla oynadı diye tekerleklerini izliyor bence normal değil bizi rahatsız etmeliydi diyor. Bu çocuk arabayı alıp ters çevirip tekerleklerini döndürmüyor ki. Amacına uygun sürüyor. Yanyana diziyor düt düt diyerek sürüyor.

Evet az konuşuyor gibi geliyor. 20kelime kesin var. Siyah araba, yeşil araba diyor. Ama gel git gibi eylem cümleleri yok. Telefonu kumandayo getirmemizi istediğinizde getiemiyor ama topa var at gel koş yedir uyut başka başka komutşara tepki var. Belki kumandayı telefonu bilmiyor hemüz diyorum. Çünkü eline bi elma verip babaya götür dediğimde yan odadaki babaya götürebiliyor.

Çocuk büyütmek bu devirde zor zanaat. Allah hepimize sabır ve şans versin. 

22 aylık erkek bebek annesi yok mu başka?


gnldefne

Ben okuduklarımda bi sorun görmedim.çok normal davranış bunlar.ha tedbiren ve daha sağlıklı birey için dijitali kaldırmak oyun gruplarına katmak faydalıdır.ama otizm vs bi özellik yok bence.keşke bu kadar şanslı olabilseydim.o kadar zor şeyler yaşıyorum ki.allah sabır versin hepimize ağlamaktan çareszlkten tüjendim


seyircikoltugu

Oğlumu 24 aylıkken 2 saatlik oyun grubuna yazdırdım çünkü 25 kelime hazinesi vardı. Konuşmuyordu. Her şeyi anlıyor, oyuncaklarla oynuyor, bizi anlayıp komutları yerine getiriyor ama yaşıtlarıyla iletişim kuramıyordu. Şimdi 31 aylık ve yarım gün kreşe gidiyor. Bir dakika susmuyor, en sevdiği oyuncak arabaları, yaşıtlarıyla iletişimi çok kuvvetli. Işıklı, görseli bol şeyleri görünce bırakın beni dünyayı unutur ve bundan rahatsızlık duymam. Doktora lafım yok ama tek seansta böyle direk teşhis koymak yerine daha geniş bir sürece yaymak lazım.

Okula gönderin, şunu bunu yapın demiyorum. Sadece tek bir doktor teşhisiyle kendinizi üzmeyin. Yaşıtlarıyla vakit çok çok önemli. İmkan varsa yaşıtlarıyla beraber olsun. Anne baba olarak bir süre sonra yetemiyoruz onlara ve suçu kendimizde buluyoruz.Defnekuzusu

Gnldefne siiznd sanki uyaran eksikliği gibi bence kendinizi hatan etmeyin lütfen geçeçeek inşallah 


gnldefne

Defnekuzusu bende bi ara ona ümit ettim ama maalesef atipik otizim bizimki buna inansam iyi olcak sanırm.eğitime alışamadı ve artık bize tepki veriyor.kreşte durmak istemiyor.evde de eskisi gibi sevdiği şeyleri bile yapmal istemiyo hç hevesi yok.3 yaşında olan kızımı bazen 60 yaşındw görmek beni öldürüyor.doğru dürüst hiçbşy yediremiyorum sağlıklı olan hiçbşyi yemiuor.yediği şey o kdr sınırlı ki.zaten öeyve sebze asla yok.zorladık olmadı.aç kaldı iyce tepki verdi.ödül sistemi yapmaya çalıştm olmadı.o kadar inatço bi çocuk ki.napcağımı şaştım.bi iyi oluyor bi çok kötü.Cevaplamak için Üye ol