Göğüs ucu yaraları için bi çare lütfen!

kuras soruyor: 10

çileye devam herzamanki gibi!

Canım oğlum sağ göğsümü çok fena ısırdı ve küçük bi delik açtı, emzirmeye devam ettim tabi sızlayarak ve ağlayarak ama emdikçe yara büyümeye başladı, üstüne bide üşüttüm ve acilde aldım soluğu, bebeğim de hasta olmasın diye.

Acildeki doktor madecassol diye bi krem yazdı, aldım kullandım 2 gün ama hiçbir düzelme olmadı ve emziremez hale geldim artık, pompa ile sütümü sağıp vereyim dedim emmezse belki kapanır yara diye 2 gün sağdım ve öyle verdim ama bebeğim bu defa çok kötü oldu, ağzında pamukçuk oldu, sütü reddetti, kaşıkla verdim olmadı, biberonla verdim olmadı, gittim devam sütü aldım olmadı, 2. gün biraz kapanır gibi oldu yara emmeyince, ama oğluma acayip gaz yaptı ne yaptıysa, sağdığım önceki sütümden vardı buzlukta onu da verdim azıcık o mu yaptı, devam sütümü yaptı anlayamadım, uyku uyumaz oldu kaç gündür geceleri bile!Dayanamadım oğluma verdim yine sağ göğsümü şimdi yara yine açıldı! :( üstelik şimdi sol göğsümde de kaşıntılı kızarıklıklar oldu onu da emzirirken çok canım yanıyor neden olabilir bilen varsa söylesin lütfen! ayrıca lansinoh kremi de denedim hiç etki etmedi!

2 gün önce de oğlumun sesi kısılmaya başladı, ateş yok ama aara ara öksürüyor ve bugünde burnu hafif akıyor, benden mi bulaştı acaba? benim burnum akmıyor ama öksürük var boğaz ağrısıyla! Doktor bişeyi yok dedi.

maşallah kilosu da çok iyi 1 hafta önce 8 kilo 150 gr dı acaba artık ek gıda mı istiyor bünyesi diye düşündüm ve herkes te buna yordu! Daha çok küçük yavrum 4,5 aylık ne yapacağımı şaşırdım! Dün de meyve püresi ve azıcık pirinç unu vereyim belki iyi gelir dedim yedi ama kaka yapmadı daha ha bire gaz çıkarıyor, sesi hala kısık gibi, 2 göğsüm de aynı bi bilgisi olan varsa yazsın lütfen! ah bu acemilik ve yalnızlık :(

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


kedidirkedi

Üşütmemişsiniz, grip geçiriyorsunuz ve bebeğinize de bulaşmış. Göğüslerinizi karbonatlı suyla temizleyin. Bebeğinizin agzındaki pamukçuk için çocuk doktorunuzdan damla isteyin. Göğüs ucundaki yaralarınıza Thiociline Deri Pomadı alıp ondan sürün ama emzirmeden önce mutlaka temizleyin. Bir süre sağarak ya da göğüs kalkanı ile emzirerek yaranın geçmesini sağlayın. Bebeğiniz henüz küçük. eğer meme emiyorsa, sütünüz varsa, kilosu da iyiyse ek gıdaya 6. aydan önce geçmeyin. Çocugunuz zaten grip geçirdiği için halsiz, ek gıda da gaz yapmış, daha çok sıkıntıya sokmuş olabilir. Etrafınızdakilere kulak asmayın. Doktorunuzu dinleyin. Geçmiş olsun.

 

Kusura bakmayın, emreder gibi yazmışım böyle, hızlıca yazdım, çıkmak zorundayım şimdi.


kuras

Teşekkür ederim cevabınız için, pomadı deneyeeğim alıp. Acildeki doktor baktı oğluma kulağı,burnu boğazı iyi bişeyi yok anne sütü onu korur dedi. Ama ben sesinden şüphe duydum yine de, çocuk doktorumuz da geceleri sadece uyuması için devam sütü verebilirsiniz ve sadece yemeklerin tadına ufak ufak baktırabilirsiniz demişti alışması için, off ne zor işmiş annelik, onlar iyi olsunlar sadece :(


fistikcik

Bebeğinizin ağzındaki pamukçuk ve göğsününüzdeki kızarıklıklar bağlantılıdır. Birbirinize (artık kim kime bulaştırdı, bilinmez) candida bulaştırmışsınız gibi görünüyor. Bu sizde göğüste ağrıya ve kızarıklığa, bebekte de pamukçuğa sebep olur. Doktorunuza bu şüphenizden bahsedin (jinekologunuz ya da çocuk doktoru size yardımcı olabilir).


Sanemm

Aman kilosu iyi giden bebeğinize çevrenin söylemesine bakarak 6. ayın sonuna kadar ek gıda vermeyin... 

Ben de mastist olmuştum, yara, şişlik ödem gibi durumlarda emzirmek çok ama çok zor, ben pozisyon değiştirerek rahatlamıştım. Daha dik bir pozisyonda emzirmiştim, farklı pozisyonlar deneseniz bir de ğöğüs kalkanı kullansanız bir nebze acınızı dindirir umarım.

Bebeğiniz grip yada nezle olmuş olabilir biz de 3 aylık ve 6 aylıkken geçirdik bol bol anne sütü, burun için okyanus suyu, rahat nefes alması için de coldmix alıp kıyafetlerine damlatmıştık, antibiyotik öksürük şurubu vb. kullanmadan anne sütüyle şifaya kavuştuk:)

Geçmiş olsun...


gulden_elifsu

geçmiş olsun,emziren annelerin çoğu aynı sıkıntıyı yaşıyor,benimde göğsüm neredeyse yarıya kadar ayrılmıştı..emzirememiştim,hep diğer göğsümü vermiştim,ama o da bi yere kadar dayanıyor..bana doktorum hametan,garmastan ve troysd vermişti.üçünü eşit miktarda karıştırıp sürmüştüm.her emzirmeden sonra sürmüştüm,çok iyi gelmişti.emzirmeden önce mutlaka ılık suyla temizlemek gerekiyor ama..
gaz için,bende ütüyle bir bez ısıtıp karnına koyardım,çooook rahatlardı elifimm..tavsiye ederim..birde,bebeğinizin kilosu maşallah çok iyi,ben sizin yerinizde olsam ek gıda için acele etmezdim..(bizim kız 14 aylık kıyafetleriyle 9 kilo ancak geliyor:))kuras

teşekkür ederim cevaplarınız için, kuzumun bünye alışamadı zaten ek gıdaya heralde kabız olmuş, gece fitil vermek zorunda kaldım istemeye istemeye. Fitil vermeye de çok korkuyorum alışkanlık yaparmış kabızlık için olanlar. Burun akıntısı çok hafif tıkanacak kadar değil ve ara ara  akıyor, ve nefes alınca burnunun ucunda incecik bi tabaka halinde kuruyuveriyor. Pamukçuğu da karbonatla sildim 1-2 defa, önce pamukçuk dilinin ucunda ve üst dudağının iç kısmında küçük parçalar halindeydi, şimdi ise dilinin üzerinde nokta nokta dağılmış durumda, göğsüm ise ucu zaten fazla yoktu şimdi o ucun etrafında kabarık bi halka varmış gibi ve kızarık hala, hiç dokunmadan batıyormuş gibi! :( Temizliğe de inanılmaz dikkat ediyorum, öyle ki ellerim devamlı yıkanmaktan kuruyup çatlak çatlak oldu, krem sürüyorum ama tabi 5 dk sonra tekrar yıkadığım için hiç etki edemiyor, hafif kabuklanmış durumda çatlaklar, bu yüzden mikrobik ya da mantar türü bişey olacağını zannetmiyorum ama tabi en iyisini uzmanlar bilir. Şu emzirme pozisyonunu ve ısıtılmış havluyu da deneyeceğim bakalım belki işe yarar.(umarım)


ema

MERHABA 

öncelikle allah yardımcın olsun arkadaşlardan biri karbonatlı su tavsiye etmiş ama bu daha fazla kuruluk yapıyor kesinlikle tavsiye etmiyorum.
Eğer göğüs pedi kullanıyorsan onlar pişik yapıyor ve yara bir türlü iyileşmiyor açık bırakmaya çalış en  etkili bu benimki onca şey yapmama rağmen lansinoh ve açık bırakarak 2 günde kapandı şok oldum emzirmek daha bir zevkli yara olmayınca:)
    Çocuk çok ağladıysa sesi kısılmıştır.


kuras

Teşekkür ederim, Allah hepimizin yardımcısı olsun! şükür sesimiz düzeldi, göğsümdeki kızarıklık halen aynı, doktora gittim bebeğimin ağzındaki pamukçuktan olmuş, pamukçuk için mikostatin diye bi ilaç verdi onu kullanmaya başladık dün akşam, bide fito diye krem verdi göğsüme inşallah düzelir! Emzirme pozisyonunu değiştirdim kendimce biraz etki etti sanırım, sıcak havluyu denedim, hatta sıcak su torbasını da ama pek işe yaramadı ya da ben anlamadım bilemiyorum. Isırık yaramız kapanmaya başladı, bide kızarıklıklar ve batmalar geçerse çok mutlu olucam. Başta çok  sık kalkmaktan şikayetçiyken, ısırık, kızarıklık,gaz, kabızlık üstüste geldi şimdi düzelsin herşey de sık sık kalkarım ben diyorum çünkü böyle daha zormuş :)kuras

Karbonatı doktor söylemişti bana ve dilinin üstüne çok iyi geldi, neredeyse hemen geçti ama dün sabah farkettim yanaklarının iç kısmı ile üst dudağının iç kısmı pamukçuk olmuş, zaten doktorumuz da onun için ilaç verdi. evet göğüs pedi kullanıyorum ama onlar da olmasa hiç kuru tutamıycam,zaten sık sık değiştiriyorum. lansinoh ilk ayımızda çok işime yaradı benim de kızarıklıklar çıktığında da kullandım ama işe yaramadı. şimdiki mesele ısırık yarası ve dün ortaya çıkan sivilce benzeri kabarıklılar ve kızarıklıklar olduğu için hemen doktora gittim, çok kötüydü gerçekten kızarıklıkların üzeri ve areolanın etrafına sivilceler yayılmaya başlamıştı ve diken diken batıyordu, umarım başka kimsenin başına gelmez, bakalım ilaçların etkisini paylaşırım burada yine, herkese sevgiler


ema

GEÇMİŞ OLSUN.Dilerim çabuk geçer benim oğlumda diş çıkarırken ısırıyor :)))Cevaplamak için Üye ol