Bakıcı sorunları

gulusturkmen soruyor: 10

İkinci çocuğum doğduğunda, "iki yıl tam zamanlı bir bakıcıdan yardım alırsam benden iyisi olmaz" diye düşünmüştüm. Gerçekten de bakıcı ile her şey çok rahat geçiyor... ya da hemen hemen...
Bir şeyi hiç düşünememişim: Burun buruna her günü birlikte geçireceğim kişiyle yaşayacağımız kültür çatışmaları!
Şu aralar "bakıcıyı yollayıp kendim mi baksam" noktasındayım. Sizlerle dert paylaşmaya ihtiyacım var!
Böyle bir kadınla yaşanır mı? Siz neler yaşıyorsunuz?
İşte size benden örnekler:

- "Şu Cif'i evyenin üzerinde bırakma, yerine koy" dediğimde "niye ne zararı var sana?" der
- Çocuklarla bir gün bir parka veya pikniğe gittiğimizde "yarın yine gelelim, benim kızı da getireyim" der
- "Bana 15 lira verir misin? Bugün kızmın doğum günü" der
- Kendi misafirine benim evimde kek hazırlar (bu olaydan sonra benim şalterlerim atmıştı ve kendimi avaz avaz bağırırken bulmuştum!)
- Bir şeyi yerine değil, yerine yakın başka bir yere koyar. Yani bir nevi arkasını ben toplarım!
- "Aha oraya koydum" gibi kaba konuşmaları var, ama bunlara müdahale etmek kabalık olur diye etmiyorum!
- Ev toplamada ve temizlemede özenli değil.
- Yüksek sesli. Bebeği bile bağırarak seviyor. "Yumuşak sesle sevsene" dersem "hiç gussura bahmayın valla ben böyle seviyorum!" diye bağırıyor!
- Alışverişe de birlikte gideriz diye düşünmüştüm ama bir-iki denemeden sonra vazgeçtim! Kendine ıvır zıvır bakmaktan benim işimi göremedik!

Ha, bu kadını niye mi tutuyorum?

- Oğlum ve kızım onu seviyorlar!
- Ona alışıklar...
- Pedagog demişti ki "Oğlunuz 5 yaşında. 5 yaşında büyük değişiklikler yapmayın, yani boşanmayın, ev değiştirmeyin vs. Bu tür değişiklikler yapma ihtiyacınız varsa 6 yaşını bekleyin"
- "Acaba ben mi çok tahammülsüzüm" diye kendimi sorguluyorum, başka kadınların daha iyi olduğundan emin değilim.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


Elsa

zor bir durum ama bu kadar rahatsiz oluyorsam bakiciyi degistirirdim herhalde. Oglunuz icin buyuk bir degisiklik ama anne babanin bosanmasi ya da ev degistirmek kadar buyuk bir degisiklik olmayabilir 5 yasindaki bir cocuk icin bakici degisikligi.Pedagoga bunu sorardim herhalde.


sevda

her bakıcının başka problemleri var, aslında onlardan ne beklediğimiz önemli . bizim gibi olma şansları yok yani bizim düzenimize alışmalarını istiyoruz tabi ama bütün gün onlar evde olunca ( yani benimkisi öyle ben çalışıyorum çünkü ) kendi düzenlerini koymaya başlıyorlar farkında olmadan bence. ben bakıcımızdan dört dörtlük memnun muyum hayır değilim ama genel beklentilerimi karşılıyor söylediklerimi yerine getirmeye çalışıyor bazen bir süre sonra unutup tekrar hatırlatmam gerkiyor. şimdiye kadar bir kere çok kızdım ondada kendisini bağırmadan ne hissettiğim neden telaşlandığımı söyledim tabi bunu ağlayarak paniklemiş bir anne sesiyle :). benden habersiz uzaktaki bir parka gitmişlerdi. memnun olduğum şeyler öyle aç gözlü bir kadın değil yani ne para ne başka konularda. kızım onu çok seviyor oda kıızmı, onu mutlu etmek için elinden geleni yapıyor suratsız biri değil. rahatsız olduğum yönler biraz dağınık kızın çamaşırlarını asarken toplarken ve yerleştiriken öyle düzeli yapmıyor herşey kırış kırış hani ütülenmesi gerekiyorsa ütülenmeli :). eşyalarımı biraz hoyrat kullanıyor hasır çamaşır sepetimin üstüne ayşe lazımlıkta otururken oturduğu için çökmüş duurmunda . tavalarım bilmem kaçıncı kes değişti çizildiği için. bazen sinirleniyorum kendi kendime ama kızlarımın elleri ayakları ruhları sağlam ne yapayım diyorum. ama gülüstürkmenciğim senin durumun biraz farklı sanırım sen değiştirmen lazım bakıcını biizim bundan öncekine benziyor.


Yasemina

Bakıcının etki alanına girip de onlara benzemelerindense yol yakınken sosyo-kulturel olarak cocuklarınızın uzerinde olumsuz intiba bırakacak kisilerle yolları ayrımak lazım diye dusunuyorum. Veya bakıcıya sadece bakıcı olup aile ici duzene mudahale edemeyecegini, cocukların sizden sonra bakımından mesul oldugunu hatırlatmanız gerekir. Herhalde cocuguma benim verdigim/verecegim gorgunun ve terbiyenin bir bakıcı tarafında tersine cevrilmesi en son isteyecegim seylerden biridir. Bence 5 yas civari nasıl hayati etkileyici degisiklik yapmamak gerekiyorsa hayat boyu izini tasıyabilecegi durumların yaratıcısı insanlari da cocukların hayatındaki etkilerini de minimale indirmek gerekiyor.


cassiopeia

Canını sıkmak istemem ama bence sorunun önemli ve öyle alttan alınacak ya da görmezlikten gelinecek birşey deil.Şuan hamileyim bende doğum iznim bitince bakıcı bulmak zorundayım Allah yardımcım olsun bu konuda biraz hassasım.Maalesef çocuğumu sevsin yedirsin içirsin altını temizlesin yeter diyemiyorum.Öncelikle çocuğuma bakıyor o olmasa ne yaparım bu duruma katlanmak zorundayım ben bu bakıcıya muhtacım düşüncesini aşmamız gerekiyor.Kimse gelip babasının hayrına bakmıyor parasını ve ihtiyaçlarını karşılıyoruz.Biz devlet dairesinde bile herşeye dikkat ediyorken onlarda bir çalışan olarak-ki onların işi çok daha hassas-bebeğimize ve evimize duyarlı ve dikkatli davranmak zorundalar.Bebeğimiz anne karnındayken bile herşeye bilinçli tepki veriyorsa doğduktan sonra algılarının ve tepkilerinin bilinçli olduğunu düşünerek hareket etmemiz şart.Yani bu rahatlıktaki bir kadından birşeyler öğrenmesini bu terbiyede yetişmesini hiç istemem ki senin 5 yaşında herşeyin bilincinde bir oğlun var.Bakıcı değiştirerek bir dönemlik verdiğin zarar büyüyüne kadar o bakıcının verdiği zarara göre çok çok az olsa gerek.Anlattıklarına göre öyle çocuklarınada çok özenli davaranacak birine benzemiyo daha çok kendi işine bakıyo gibi geldi.Allah sana da banada cidden kolaylık versin canım.Ben olsam değiştirirdim ama iş başa düşünce bakalım ben naapcam sevgiler..


gulusturkmen

Cassiopeia, "Anlattıklarına göre öyle çocuklarına da çok özenli davranacak birine benzemiyo daha çok kendi işine bakıyo gibi geldi" sözün tamamen doğru. Elsa'nın dediği gibi belki de pedagoğa bir danışmalıyım (bunun için bir daha para vermek lazım korkarım!!). Hilal'in yaptığı gibi ben de sabredebilsem keşke. Ama öyle görünüyor ki gitgide sabrım taşar oldu. Bu gidişle kendime zarar vereceğim. Ya da... daha gaddar bir işveren gibi davranacağım. Ama o da ben değilim, kolay olmuyor "gibi yapmak"
:)Kaymacina

Gülüş,bakıcılar bizi çıldırtmak için varlar :) işin şakası onlarsız da olmuyor onlarla da..
Benden örnekler ;
* Asla hiçbirşeyi sen arayıp yap demeden yapmaz
*Çocuk ütülerini bile hatırlatman gerekir
*Yemek yağ oranını azalt dersin kafasına göre takılır
*Eşyalrın eskiyormu,kırılıyor mu dikkat etmez, ikinic tütüm ve 2.süpürgem bu 2 sene içinde, duvarlardaki eşya izlerini ve yanan masamı saymıyorum bile.
*6 aylık çocuğa bal verir
*evde biten hiçbirşeyi haber vermez
*pişmiş pişmiş eve kola alırmısınız,kuru kuru yemek yiyemiyorum der
*binbir emekle hazırladığın evde sen dahil kimsenin bir yudum alamadığı vişne suyunu bitir
*temizlik dahil anlaşmış olmana rağmen, hiç temizlik yapmaz sen söylemekten sıkılır temizlikçi tutarsın
*Çocuğu arada evine götürmek ister,sen hayır dediğin halde mütamadiyen sorar
*Çocuk uyuyunca o da uyur yani bu arada ütüleri bitireyim demez..
vs.vs .. 3 bakıcımla maceram devam ediyor.

http://kaymacina.wordpress.com/2010/06/18/kres-meselesinde-son-durum/
http://kaymacina.wordpress.com/2010/06/18/kres-meselesinde-son-durum/

Ben oğlum kreşe başlayınca tam manasıyla yani Elif hanımla yollarımı ayıracağım.Evet oğlum onu çok seviyor o da oğlumu ama tembelliği beni artık deli ediyor, şöyle civa gibi birini arıyorum. Tamamen bakıcısısız veya yardımcısız kalamam yani bu benim hayat düzenim içinde mümkün değil. Şöyle evi sahiplenecek, haftada 3 gelecek birini bulmayı düşünüyorum.
Kısacası , bakısız kalma derim en azından 1-2 sene daha :) yardım gibisi var mı??


Kaymacina

http://kaymacina.wordpress.com/2010/06/25/bakici-seruvenimiz/ birde bu vardı... Bu arada ütü ve süpürge demek istedim ama artık ne hırla yazdıysam harfler birbirine girmiş :)


mayaberry

of çok zor bakıcı işi gerçektende.. peki yatılı bakıcı değil değilmi bunlar...bizde bebiş doğunca yatılı bir bakıcı almayı düşünüyoruz.. özlelikle türki cumhuriyetlerden. yani kafamızda öyle birşey var henüz bi danışmanlık şirketi ile konuşmadık. ama arkadaşlarımın çoğunun bebişine  o şekilde bayanlar bakıyor. böyle tecrübesi olan bana dikkat etmem neler var söyleyebilcek arkadaşlar varsa tavsiyelerini dinlemeye hazırım. mesela tanımadığımız bir insan tutupta bebeği ya götürüse aradaki iyi niyet anlaşması nasıl olucak .. pasaportlarınımı veriyorlar eve geldikleri zaman.. yada ne zaman izin kulanıyorlar. sonuçta kalıcak yerleri olmadığı için çocuğun bakıldığı evde kalıyorlar.. yani dikat edilmesi gereken şeyler nelerdir?..cassiopeia

gulusturkmen bence sevdanın durumu seninkinden biraz farklı kendisi de yazmış canım:onun bakıcısı sanki hataları bilmeden ve özensizliinden yapıo uyarınca düzeltmeye çalışmış en azından ama seninki tamamen pişkin:((


cassiopeia

mayaberry bu bayanların çoğu Türkiyede kaçak olarak bulunuyorlar çalışma izinlerinden hiç bahsetmiyorum bile.Evinde çalıştığı tespit edilirse sana da ona da ceza uygulanır kadın da sınırdışı edilir.Böyle bir işe girmeni tavsiye etmiyorum şiddetle...!Cevaplamak için Üye ol