Bakıcı sorunları

gulusturkmen soruyor: 7

İkinci çocuğum doğduğunda, "iki yıl tam zamanlı bir bakıcıdan yardım alırsam benden iyisi olmaz" diye düşünmüştüm. Gerçekten de bakıcı ile her şey çok rahat geçiyor... ya da hemen hemen...
Bir şeyi hiç düşünememişim: Burun buruna her günü birlikte geçireceğim kişiyle yaşayacağımız kültür çatışmaları!
Şu aralar "bakıcıyı yollayıp kendim mi baksam" noktasındayım. Sizlerle dert paylaşmaya ihtiyacım var!
Böyle bir kadınla yaşanır mı? Siz neler yaşıyorsunuz?
İşte size benden örnekler:

- "Şu Cif'i evyenin üzerinde bırakma, yerine koy" dediğimde "niye ne zararı var sana?" der
- Çocuklarla bir gün bir parka veya pikniğe gittiğimizde "yarın yine gelelim, benim kızı da getireyim" der
- "Bana 15 lira verir misin? Bugün kızmın doğum günü" der
- Kendi misafirine benim evimde kek hazırlar (bu olaydan sonra benim şalterlerim atmıştı ve kendimi avaz avaz bağırırken bulmuştum!)
- Bir şeyi yerine değil, yerine yakın başka bir yere koyar. Yani bir nevi arkasını ben toplarım!
- "Aha oraya koydum" gibi kaba konuşmaları var, ama bunlara müdahale etmek kabalık olur diye etmiyorum!
- Ev toplamada ve temizlemede özenli değil.
- Yüksek sesli. Bebeği bile bağırarak seviyor. "Yumuşak sesle sevsene" dersem "hiç gussura bahmayın valla ben böyle seviyorum!" diye bağırıyor!
- Alışverişe de birlikte gideriz diye düşünmüştüm ama bir-iki denemeden sonra vazgeçtim! Kendine ıvır zıvır bakmaktan benim işimi göremedik!

Ha, bu kadını niye mi tutuyorum?

- Oğlum ve kızım onu seviyorlar!
- Ona alışıklar...
- Pedagog demişti ki "Oğlunuz 5 yaşında. 5 yaşında büyük değişiklikler yapmayın, yani boşanmayın, ev değiştirmeyin vs. Bu tür değişiklikler yapma ihtiyacınız varsa 6 yaşını bekleyin"
- "Acaba ben mi çok tahammülsüzüm" diye kendimi sorguluyorum, başka kadınların daha iyi olduğundan emin değilim.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


mayaberry

cassiopeia iş müfettişimisiniz yoksa :) çok şiddetle karşı çıktığınıza göre... şak bir yana bu şekilde çalışan çok insan var ve bi arkadaşın evinde bu şekilde bir bayan yakalanmış ama hiç bir şekilde aile için cezai yaptırım uygulanmamış sadece bayan sınır dışı edilmiş. aşkı memnunudaki ki olmamış yani. :)) ama diğer yandan düşünürsek eve çalışmaya gelen bayanlarda sonuçta çalışma izni olmayan ama bellirli bir kazanç elde eden ve bu kazancını göstermeyen kişiler. yani çalışma durumlarını düşününce sonuçta ikiside gelir elde ediyor ikiside kazandığı geliri göstermiyor. kaldıki evde başına bir iş gelse bu bayanlarında sosyal güvenceleri yok ve sonuçta sizde böyle birini çalıştırdığınız için sizde suç işlemiş sayılıyorsunuz. bence ikiside aynı şey. eve temizliğe gelen bayanda allah korusun camdan düşse cam silinirken sizde suçlusunuz böyle bir bayan çalıştırdığınız için. bende eskiden öyle düşünürdüm ..ama malesef hayat şartları bu şekilde bayanlarla çalışmaya zorluyor.


perihan

Mayaberry, evde çalıştırılan bakıcının gelirini beyan etmesi gibi bir zorunluluğu yok, temizlikçilerin de öyle. Kaçak olduğunu bile bile çalıştırmak bambaşka bir olay. Uzun yıllar eski Sovyetlerden ayrılma kişilerle çalıştım, üç kuruş fazla vereni bulunca haber bile vermeden giderler. E buraya para için gelmiş, ticarette normal karşılanıyor, ama siz çocuk teslim edeceksiniz.

Gulusturkmen, bakıcıya söz geçiremiyorsunuz. Konuşun açık açık, böyle devam edersen kusura bakma yollarımızı ayıracağız deyin, yenisinin de ne çıkacağı malum değilken eldekini şekle sokmaya çalışın. Hem sizin kültür seviyenizde, eğitimli, hem bütün ev işlerinizi kotaracak dört dörtlük birisinin maaşı muhtemelen sizinkinden yüksek olacaktır, bu durumda çalışmanıza gerek yok.


cassiopeia

mayaberryi normalde çalışana da çalıştırana da ceza uygulanıyor.Bir firma aracılığı ile geldiyse firmaya uygulanmış olabilir.Dediğin gibi her yönden riskli hele ki yatılı almayı düşünüyosun!!!perihanında dediği gibi bir anda bırakıp gitmesi ne kadar zor bi durum hem kadının ne olduunu da bilmiyosun bence girme böyle bir işe


mayaberry

evet güven konusunda haklısınız. ama gündüz gelicek kadını da tanımıyorum ki. benim için ikisi de aynı. eve döşenicek kamera sistemi dışında evi kontrol edebilcek kimse yok zaten. zor ama bi şekild bunu haletmemiz gerekicek.


perihan

Bir araştırayım dedim şu bakıcı ve temizlikçi meselesini. Bakıcılılar mürebbiye olmadıkları sürece gelir vergisinden muaflar fakat ssk'dan değil, bilginiz olsun. Konu çok saptıysa kusura bakma gulusturkmen


gulusturkmen

benimki pişkin evet. ama kaymacina'nın da dediklerine bakılırsa "kes sesini ve idare et" yöntemi (arada bir çıldırmak hesaba dahil) daha iyi...
son bir kes dişimi sıkayım o halde!
ben de daha fazla söyleyeyim "sus ve dediğimi yap" tarzı şeyler (hafifinden).
Bu arada benimki de sürekli çocukları evine götürmek istiyor, çok komik, ne varsa o kadar hikmetli bu eve götürme işinde!
:)


Yasemina

benim annem de surekli goturmek ister
annem diye kizmak istemiyorum
en son esime mustereken yalan atmak suretiyle sadece gonlu olsun diye peki git dedim
gitti ve sis bir dudak ve agız cevresinde bolca yara bere ile geri dondu cunku yere yapısmıs gider gitmez
ki ben ona o kadar yalvardım ki gitme gitme diye esime ne aciklama yapacagımı sasırdım yalanı yalanla kapattım nefret ediyorum boyle seylerden
Cevaplamak için Üye ol