Su Çiçeği Aşısı

Ozlem_Can soruyor: 10

Merhaba,

Bebeğinize su çiçeği aşısı ne zaman yaptırdınız? Can'ın bu cumartesi 15 aylık kontrolü var ve doktorumuzun takviminde su çiçeği aşısı var. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın aşı takviminde su çiçeğine rastlayamadım. Kontrole gitmeden önce bu konudaki genel uygulama hakkında bilgi edinebilmeyi isterim.

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


alkan

Sağlık Bakanlığının listesinde olmasa da çoğu doktor bu aşıyı tavsiye ediyor ve yapıyor. Sanırım Sağlık bakanlığı listesini sağlık ocakları ücretsiz yapıyor, çok ciddi bir hastalık olmadığı için koymamış olabilirler mi acaba? 


Ayrıca American Academy of Pediatrics'in aşı takviminde (varicella olarak geçiyor) var. 


Aysegul_Yagmur_Irmak

Rotavirüs hala devletin ödemediği bir aşı. Bildiğim kadarıyla (yanılıyorsam düzeltin) su çiçeğini de devlet ödemiyor. Özel sigortalar karşılıyor.

Biz de 1 ay içinde yaptıracağız su çiçeği aşısını.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bazı sağlık ocakları yapıyorsa bilmiyorum ama bizim Bahçeşehir'deki sağlık ocağı yapmıyordu, o zaman araştırmıştım herkes kendisi eczaneden alıp yaptırıyordu Başak'cım. Ben de bir dozunu özel klinikte, 2.dozunu da eczanede eczacı bayanın yardımıyla kendim yapmıştım.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ay şeker ya yok öyle iğneyle değil ki rotavirüs, şurup gibi ağza sıkılıyor. :) Yoksa ay yapılır mı hiç. :))

Çayyolu'ndaki sağlık ocağı Arcadium'un arkasındaki değil mi, Asma Bahçe'nin orada. Ben Ankara'dayken denk gelen aşıları orada yaptırdım. Siz neden nefret ediyorsunuz? Bana çok ilgili gelmişlerdi. Bizim buradakiler daha bir robot şeklinde.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Hadi yaaa. :(( Çok kötüymüş o zaman.PERIMERT

Bize hastaneden verilen asi kartinda 15. ay gorunuyordu ancak  Dr.umuz anaokulu ya da krese baslamayacaksa yapılmasına gerek olmadıgını söyledi. "Ancak okula gideceği zaman mutlaka haberim olsun, yapalım" dedi. Ayı, yaşı önemsemedi. Bahçeşehir sağlık ocağına da sordum, su çiçeği aşısı isteğe tabii dediler.


elvan

suçiçeği aşısı isteğe bağlı, devlet ödemiyor diye biliyorum ben de. biz de 14 ay kontrolünde olduk aşımızı. yaptırmak istiyor musunuz diye bir konuşma geçmedi, 1 yaş kontrolünde direkt " 2 ay sonra gelin su çiçeği aşısı vurulacak." dedi.

rotavirüs de isteğe bağlıydı 1 sene önce. şimdiki uygulamayı bilemiyorum değişmiş olabilir. biz o zaman yaptırmamayı tercih etmiştik.


oznur82

Kızlar benim kafam çok karıştı size bişey sormak istiyorum. Bu soru daha önce açıldığı için burdan sormayı uygunbuldum.


Bir ay önce kızımı doktora götürdüm. Bana su çiçeği aşısını yaptırmam gerektiğini söyledi. Devlet karşılamıyormuş ben yaparım dedi. Bu gün sağlık ocağında karma aşısını yaptırırken sordum su çiçeği aşısını yapıyor musunuz diye bana damla şeklinde kızına su çiçeği aşısını yaptık dediler. Ama burda sizin yazdıklarınızı okuyunca kafam karıştı. Acaba ben mi yanlış anladım?lina

sanırım bir yanlış anlama var suçiçeği ağızdan değil iğne , ağızdan yapılan rota var  ücretli özel devlet ödemiyor bir de polio var- çocuk felci-yani...suçiçeği 12.aydan itibaren uygulanabilen fakat daha çok 15.ayda önerilen özel aşı...


Aysegul_Yagmur_Irmak

Evet ağızdan olan rotavirüs, onu da su çiçeğini de devlet karşılamıyor.

Biz su çiçeği aşımızı 2-3 hafta önce yaptırdık sonunda.Cevaplamak için Üye ol