Su Çiçeği Aşısı

Ozlem_Can soruyor: 10

Merhaba,

Bebeğinize su çiçeği aşısı ne zaman yaptırdınız? Can'ın bu cumartesi 15 aylık kontrolü var ve doktorumuzun takviminde su çiçeği aşısı var. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın aşı takviminde su çiçeğine rastlayamadım. Kontrole gitmeden önce bu konudaki genel uygulama hakkında bilgi edinebilmeyi isterim.

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


Marlasinger

Su çiçeği aşısını genelde çocuk doktorları tavsiye ediyor bence de yapılmasında fayda var.Rotavirüsü aşısını devlet karşılamıyor suçiçeğinide öyle.Yanlız bizim özel sağlık sigortamız rotavirüsü aşısını karşılamadı oğlumda da ,kızımda da:( sebebini sormamıştım Ayşegül sizin karşılamışlarmıydı?


Aysegul_Yagmur_Irmak

Evet canım bizim özel sigortamız karşıladı. Sizinki niye karşılamadı acaba. Sizin sigortanızın kapsamında olmayabilir mi? Eşime bizim sigorta için sigorta şirketinden "bez ve mama hariç herşeyi kapsıyor" demişler. Sonuçta reçete yazdırmışsındır rotavirüs aşısı için herhalde.


Marlasinger

Bilemiyorum açıkçası sormadım hiç.Bi dahaki sefere sorayım bari.
Biz reçete yazdırmıyoruz aşı için İnternationalda bizimkilerin doktorları orda doktor aşı kağıdına hangi aşı yapılacaksa onu yazıyor bizde aşı odasına gidip yaptırıyoruz çıkarkende sigortadan onay alıyorlar;)


Aysegul_Yagmur_Irmak

Evet biz de su çiçeğini en son orada yaptırdık. Ama ben rotavirüsün birinci dozunu burada özel bir klinikte, ikincisini de sağlık ocağında reçete yazdırıp eczanede eczacı hanımla birlikte halletmiştik. 

Bir sor bakalım sigortaya, ben de merak ettim. Sizin doktorunuz kim bu arada? Ben arkadaşımın doktoruna götürdüm işte 2-3 hafta kadar önce. Esra hanım bizim götürdüğümüz doktor.  


Marlasinger

Kızımınki Ece Çetin,oğlumunki Şeyma Ceyla Cüneydi;)Biz de pazartesi ordaydık.Esra Kotan dı galiba görüyorum gittiğimizde.Nasıl memnun mu arkadaşın.Ben iki doktorumuzdan da çok memnunum.Aysegul_Yagmur_Irmak

Evet Esra kotan. Arkadaşım memnun, ben de beğendim. Esas Ankara'da babamların hastanede babamın arkadaşı bir bayan prof var, Ankara'dayken ona götürüyorum. O çok güzel bilgi veriyor tane tane. Bir de soruyor görüşmeyeli neler yaptınız, neler yapmaya başladı, şunları yapıyor mu falan... Belki de prof olmasından bakış açısı daha farklı. ;)


Marlasinger

Tabiki proflar daha deneyimlidir artık işin piri olmuşlardır.Bizim doktorlarımızın en çok sevdiğim yönü istediğimiz zaman ulaşabiliyor olmamız.Hatta bi seferinde önemsiz bişey için aramıştım oğlum için Şeyma hnm.yurtdışında olmasına rağmen defalarca armıştı beni;)


oznur82

Doktorumu aradım sordum. Ağızdan damlatılan ve devletin karşıladığı aşı çocuk felci aşısıymış. Neden bizim sağlık ocağındaki hemşire su çiçeğini biz ağızdan yaptık sakın özelde yaptırma dedi anlayamadım. Bu sebepten kızımın sağlıyla nerdeyse oynuyordu. Sağlık ocaklarına güvenmemeyi birkez daha öğrendim. Geç te olsa 1 ay sonra doktorum yapacak su çiçeği aşımızı.Marlasinger

Belki yeni bi aşı çıkmıştır suçiçeği için ağızdan damlatılan???


Aysegul_Yagmur_Irmak

Peki biz ağızdan sadece bir aşı olduk o da rotavirüs ve iki doz. Çocuk felci aşısı her iki tipte de var mı acaba, enjeksiyon ve damla şeklinde???Cevaplamak için Üye ol