Su Çiçeği Aşısı

Ozlem_Can soruyor: 8

Merhaba,

Bebeğinize su çiçeği aşısı ne zaman yaptırdınız? Can'ın bu cumartesi 15 aylık kontrolü var ve doktorumuzun takviminde su çiçeği aşısı var. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın aşı takviminde su çiçeğine rastlayamadım. Kontrole gitmeden önce bu konudaki genel uygulama hakkında bilgi edinebilmeyi isterim.

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Arkadaşımdan öğrendim, 18 ay aşısı çocuk felci ağızdan yapılmış...

Bu su çiçeği aşısı er ya da geç yapılacaksa 15 aylıkken yapılmasının ne zararı olacak ki, sonuçta elbet okula gidecek ve gitmeden yapılması iyi olur. Araştırmıştım aslında istendiği zaman yapılıyormuş. Maksat tabi aşılatmadan hastalanmaması yani su çiçeğine yakalanmaması. Allah korusun.


Marlasinger

Suçiçeği aşısının belli bir süresi yok şu ayda yapılacak bu ayda yapılacak diye.Deniz 15 aylık falandı yapıldığında yanlış hatırlamıyosam.
Ben suçiçeği geçirmemişim bi ara düşünmüştüm yaptırmayı yanlız aşıdan sonra hafif bi şekilde suçiçeği olabileceğimi söylemişlerdi vazgeçmiştim.


YesilAnne

Bize de 15 aylık olduğumuzda yaptırmamız söylendi.


annevebebis

Sanırım aşı ve otizm konuları daha önce tartışılmıştı, aşı konusunda risk almak veya almamak noktasında kilit düğümleniyor. Gene de Sağlık Bakanlığı tarafından yapılanlar harici diğer aşılar konusunda gönlümü ferahlatamıyorum. Rotayı yaptırdık sonra rotarixin askıya alındığı haberi yayıldı, pişman oldum. Şimdi de yine kararsızım suçiçeği aşısı hakkında. Muhtemelen gene yaptırıp gene pişmanlık duyacağım :(asligunuc

15. ayda bizde 1. doz su çiçeği yaptırmıştık. Ama arkadaşımın kızının dr u 2. doz la korumanın daha etkili olduğunu 1-2 ay sonra tekrar yapılması gerektiğini söylemiş, benim de şimdi kafam karıştı!!!


Aysegul_Yagmur_Irmak

İyi ki yaptırmışız! Oğlum su çiçeği oldu, annem zona geçirmişti, ondan bulaşmış olduğunu tahmin ediyoruz.

4 gün geride kaldı, döküntüler gitgide çoğalıyor ve su toplamaya başladı. Kaşıntı olmasın diye ılık su ile yıkıyoruz ve kaşıntı giderici losyon kullanıyoruz. Onu öyle gördükçe içim gidiyor, biran evvel iyileşmesi için dua ediyorum. Aşı yaptırmamış olsaydık ateşli falan geçirecekti sanırım...


ABIDE

 
  Rota virüsü aşısını bizim dr umuz yapmıştı.Devlet karşılamıyor diye biliyorum.Su çiçeğinide 1,5 yaşında yaptırdık.Onuda devlet karşılamıyor.


asligunuc

15 aylık yapılıo arada bir zaman olsun die sanırım... Ne kdar erken yapılırsa virüsle karşılaşma açısından avantaj. Aynı dönemde 2 aşı belki minik bedenleri yorabilir ama dr a sormak daha doğruCevaplamak için Üye ol