Tatil çelişkilerine tecrübeli annelerden yardım istiyorum:)

bendeniz1009 soruyor: 10

10 aylık bebeğim ve annemle birlikte tatile gitmem gerektiği  konusunda  yoğun baskı yaşamaktayım. Neymiş efendim çok bunalmışım, sinirlerim bozukmuş, bir tatil iyi gelirmiş. (annem öyle diyo) Ancak ben bazı konularda çelişkiler yaşamaktayım. Bu konuda tecrübeli anneler bana yardımcı olur musunuz?

Şöyle ki; ilk çelişkim tatile gidip gitmeme konusunda. Ben diyorum ki bu yazı evde geçirip Tuna’nın bazı şeylerini düzene koyayım. Hani yeme-içmesi, uyku saati, oyun saati vs. Öğretmen olduğum ve 1 Eylülde işbaşı yapacağım için bazı şeyleri düzene girsin ki annemi çok bunaltmasın istiyorum. Gerçi bu 10 ayda gördüm ki doktorun dediği gibi her çocuk kendi kurallarını ve düzenini oluşturuyor ve bunlar maalesef hergün değişiyorJ))

Hadi diyelim gitmeye karar verdim. Bu sefer Alanya Mahmutlardaki yazlığa mı yoksa bir otele mi gidelim. Ev ortamı Tuna’nın yeme düzeni  açısından daha iyi olabilir ama yazlığımız site içerisinde ve küçükte olsa bir havuzu var. Ve site gençliği gece geç saatlere kadar havuz başında kakara kikiri yapmakta. Bizim evde havuza baktığı için muhtemelen uykuda problem yaşanacaktır. Ya da şu anda evimizde yaşadığımız gibi dışardaki gençlerle problem yaşanacaktır. Ayrıca yazlıkta denize ulaşmak için ya yürüyeceğiz 10dk. Kadar, ya da 2 dk.da arabayla gideceğiz. Ayrıca Alanya’nın kumsalı malum, kum değil ve denizi de genelde dalgalı oluyor. Oysa otel olsa odadan inip hemen havuza veya denize ulaşılır, uykusu falan geldiğinde de hemen çıkılır. Ama işte otelde yemek işini nasıl hallederim? Sonra yatakta 360 derece dönen ve yatağın her santimetre karesini kullanan bir oğlum olduğu için otellerde bu sorun nasıl çözülür. Park yatak götürülür mü? Sonra yemek işini nasıl çözerim? Of bilmiyorum ki ne yapsam…. Yani artıları eksileri bir türlü oturtamadım kafamda.  Evet işte bu da 2. Çelişkim. Ev mi otel mi?

Pekiiii son olarak ev ya da otel farketmez, gitmeye karar verirsem MUTLAKA ŞUNLARI YANINA ALMALISIN diyeceğiniz neler var? Tatilde ne gibi sorunlar yaşanıyor? Nelere dikkat etmeliyim?

Bu hafta içinde karar vermem gerekiyor. Ne kadar çok tecrübe okursam o kadar iyi olur. Bu arada araba mı uçak mı veya acaba hangi otel diyeceğim ama artık beni döversiniz sanırsamJ)))))))))))) Onları da başka bir başlıkta sorayım bari. Hani önce bir karar vereyim de:)))


Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Annegozuyle

Tam 8,5 aylık bir bebekle dün tatilden dönmüş biri olarak deneyimlerimi paylaşayım:

Çeşme'ye bir otele gittik. Eşim, ben ve kızımız çekirdek aile olarak gittik. Daha önce kızım 6,5 aylıkken annemlerin yazlığına gitmiştik. O zaman araba ile Ayvalık'a gittik. Yazlığın ve annane ile dedeyle olmanın da avantajları var. Ek gıdaya yeni geçmiştik ve hiç sorun yaşamadık bu konuda.
Bu kez uçakla gittik. Kızım ikinci kez uçağa bindi. Giderken uykusuzdu, biraz huzursuzlandı ama gelirken tam uykudan uynamıştı ve çok kolay oldu uçak yolculuğu. Uçak havalanırken ve inerken emzirmek ya da emzik vermek önemli. Bu sayede kulakları basınçtan etkilenmedi ve sorun yaşamadık.

Otelde park yatak olup olmadığını kontrol etmiştik önceden. Sorun olmadı yani.

Artık hemen hemen her şeyi yiyebiliyor. Yanımıza Hipp kavanoz mamaları aldık ama kızım sevmedi hiçbirini ve yemedi. Biz de çıkan yemeklerden kızıma uygun olan herşeyi verdik. Izgara tavuk, balık, kırmızı et, haşlanmış sebzeler, pilav, makarna, taze meyve, çekilmiş ceviz, yumurta, ekmek, salatalık gibi. Tek yoğurtta sorun yaşadık. Ne diyet yoğurt ne Babymix ne Danone bebek yoğurdu, hiçbirini yemedi kızım. Biz de yoğurt vermedik. Bu arada full emzirmeye devam ettim. Hatta tatilde keyfini sürsün diye ne zaman isterse emzirdim.

Denize de havuza da girdi. Mümkün olduğunca esnek davranmaya çalıştık. Kızım ilk dişini bu tatilde çıkarmasına rağmen, yine de oldukça rahat bir tatildi. Düzeni bozuldu biraz, özellikle uyku düzeni. Ama bu biraz da diş yüzünden sanırım.

Ben de ilk işe başlarken (kızım 3 aylıkken yani) bu düzen konusunu çok kafama takmıştım. Sonra ben ne kadar rahat olursam, onun da o kadar rahat olduğunu ve ben ne yaparsam yapayım, sadece onun düzenini kurmasına yardımcı olabildiğimi, asıl düzeni yine de onun  kurduğunu gördüm. Bu sebeple düzen konusunu fazla düşünmüyorum artık.

Başka da yardımcı olabileceğim specifik bir sorun olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Haa Çeşme rüzgarlı, dönem de güzeldi. Akdeniz'e oranla sıcaklığı düşünerek tavsiye ederim. Ama zaten öğle sıcakları otelin klimalı odasında ya da restoranda geçiyor.

Yazlık mı otel mi dersen, ikisinin de hem güzel hem zor yanları var. Biraz bebeklerin, biraz da beklentilerin durumuna göre değişir.


bendeniz1009

Teşekkürler daglarkizi.Bizimkide daha diş çıkaramadı. Bu aralarda umutla bekliyoruz:))) Tuna oldukça beyaz bir çocuk. Ne kadar gölgede tutsamda eminim kıpkırmızı olacak. Hangi güneş kremini kullandın? Yanına hangi ilaçları aldın? Herhangi bir durumda hazırlıksız yakalanmak istemiyorum da:))) Calpol ve pişik kremi alacağım yanıma. Krem olarakta chicconunkini aldım. Tentesi olan havuzuda hazır, bacaklarını geçirip oturacağı simidide....Doktorumuz havuzu kesinlikle önermedi, mikrop kapar diye sanırım. Bende aldığımız havuza su doldurmayı ya da denize sokmayı düşünüyorum. Seninkinin tepkisi nasıldı? Gerçi bu 2. tatiliniz ama olsun.

Otellerde park yatak oluyor demek ha... E çok iyi...

Benimkini ek gıdaya geçtiğimizden beri kaşık mamalarına ve hazır yoğurda alıştırmayı başardım. Çünkü eninde sonunda zor durumlarda mecbur kalacağımı biliyordum. Ama yinede çok içime sinmez. Gerçi artık bizimkide her şeyi yemeğe başladı. Sadece salçalı ve çok tuzlu şeyleri vermiyorum.Dediğin gibi aslında otellerin menüsünde illaki yiyeceği şeyler bulunur. Benimki emmeyi 3. ayda bıraktı.Seninkine MAAŞALLAH diyorum. Nazar değmesin e mi:)

Uçak konusunda beni düşündüren konu eşyaların çok olacak olması. Minimum şeyalsak bile en azından bir bebek arabası olacak illa. Çünkü ne bende ne annemde 10 kilo olmuş bebişimi taşıyacak güç yok:))) Eh 40 yaşında anne olmanın sonuçları bu olsa gerek. Bel-boyun iptal bende:)

Birde ben çocukların suya çıplak girmesini sevmiyorum. Huggesin mayo bezi var sanırım ona bakacağım. Sen bu işi nasıl çözdün?

Cevabın için tekrar teşekkürler...  


babu

bendeniz, tatil konusunda daha once yapilan bazi yazismalar vardi, bebek menusu cikaran oteller varmis, onlardan birine gidebilirsin belki tuzlu yedrmek istemiyorsan. tatil deyip aratirsan pek cok yazisma bulursun sanirim.
ben ucak konusunda kucuk bir bilgi vermek istiyorum. bebek arabasini ucaga binene kadar yanida tutuyorsun. yani bebek icinde oluyor, boylece bebegi de tasimiyorsun. onceden bir poset veriyorlar sana, ucagin kapisinda o posete koyup teslim ediyorsun, iner inmez de yine ucagin kapisinda geri aliyorsun. o konuya takilma yani.

bu arada hemen firsatcilik yapsam ve daglarkizi, cesme'de hangi otelde kaldiniz desem :)


sevda

bence kesin taile gitmelisin ihtiyacının olduğunu buradan hissettim , benim gibi herşeyi aynı anda düşünmeye çalışıyorsun :)). birincisi açık hava herkeze özelliklede oğluna çok iyi gelir şezlogda öğle uykusunu mışıl mışıl uyur. gece içinde otellerin bir çoğu park yatak veriyor, senin sadece önceden belirtmen gerkiyor. nurturia sayesinden birçok şey öğrendiğim gibi tatilde menüde bebekler için neler veriliyor diyede daha fazla dikkat etmeye başladım. kızım bizim yediklerimizden yediği için biz bir problem yaşamadı , onu yemediyse şunu yesin yaptık seçenekler o kadar çokki yedirebilecek kesin birşey buluyorsun keşke evde de hep böyle olsa :) neyse bebekler için ayrıca bir masa hazırdı mamadan tutun değişik bulamaçlar vardı ( tadına bakmadım ama bizimde hazırladığımız türden şeylere benziyordu görüntü olarak :))). ayrıca diyet bölümünden çeşitli haşlanmış sebzeler yoğurt yedirebiliyorsun yani yemek konusunu ve uyku konusunu hiç problem etme. annen zaten brilikte gelecekmiş bu daha da süper sen sakin kal ki oğlunda sakin olsun. ama yanına kesin ilaç al ben dediğin ilaçların dışında güneş sonrası sürelecek krem de almıştım ne kadar koruma faktörlü kremde sürsen banyodan sonra krem sürüyordum ve problem yaşamadık , extra başka kremlerde aldık yanımıza ama seninkisi daha yürümüyor nasıl olsa . bu arada yürüyor olsaydı daha zor olurdu tatilin :). şimdiden iyi dinlenmeler


bendeniz1009

banuozcelik uçakta bebek arabası ile ilgili verdiğin bilgi çok iyi oldu teşekkür ederim. Tatil diye yaptığım aramada istediğim cevapları bulamadım. Bir de başka kelimeler deneyeyim. Teşekkürler.

sevda; ne kadar takıntılı olduğum oradan da anlaşıldı di mi:)))) Otellerde park yatak verilmesi konusu en çok hoşuma giden şey oldu. Eh hazır elin değmişken hangi otelin menüsü böyle güzeldi bi yazıversen diyorum:) Hani bir fikrim olur en azından. Umarım fiyatı çok uçuk değildir. Malum öğretmen maaşıyla gideceğiz:))) Teşekkür ettim.lugesya


Merhaba ,
Ben geçen sene kızım 10 aylıkken antalya ve bu senede 21 aylıkken yine Antalya OTEL tatili yaptım.

Yanımıza aldıklarımız ;
Ilaçlar
Ateş için Calpol , Ibufen 
Derece ( ateş ölçer )
Kongest ( burun akıntısı / hapşırık / soğu algınlıgı  için ) 

Ishal için reflor

( ozel durumumuz nedeniyle biz alerji ilaçlarımızı da aldık ) 


Geçen yazda bu yaz da aramızda uyudu yataklar genişti :) park yatak istemedik.

yemek geçen seneki tatilimizde ilk 4 gün ateşlendiği ve biz odadan çıkamadığımız için hep anne sütü ile beslendi ama yine de menude kızımız için uygun şeyler vardı 
Yanımda yeme kapları , cam rende , eger puturlu yıyemesse diye rondo gotürmüştüm
kahvaltı bulamacına koydugum ceviz,badem,fındık,corek otu, kabak cekırdegi almıstım yanımda
eti kızarmıs ekmek
pekmez  

gunes kremi gecen coppertone +50 faktor kullandık


sevda

bendeniz, hepimizde var takıntılar gel bir eşime sor benim takıntılaırmı adım tak taka çıktı evde. biz limak lara ya gittik çocuklar için çok uygun bir yerdi üç aile gittik menü güzeldi fiyat eh. arkadaşlar erken rezervasyon yaptırmışlardı hani otel kararını onlar verdi diyebilirim :) biz internetten sadece otele baktık tamam tamam dedik :). ama daha mütevazi bir tatilde güzel olur , tatilin kötüsü kesinlikle yoktur. daha önce gittiğim yerlerde de hep çocuklara uygun yiyecekler oluyordu hiç merak etme . bir de oradadaki şeflerle iyi olmak lazım rica ile istediğin birşey olunca hemen temin ediyorlar, hepsi yardım sever limakta bütün personel çok güleryüzlüydü ve yardımsever restaurant açılmadan arkadaşın oğluna çorba almak istedik hasta olduğu için hepsi seferber oldu. hiç merak etme canım annen yanında olduktan sonra eşinlede güzel vakit geçirmiş olursun :)


ezgik

sevda, limak larayı beğenmenize sevindim, ben eski olumsuz tecrübelerimizi yazmışım bazı konularda anımsarsan, bu yaz annemlerin yazlığındayız seneye yine lara civarı diyoruz ama o fiyatı çok dolu dolu haketmiyor gibi geldi bana, özellikle yemek konusunda ben pek beğenmemiştim, belki değişmiştir belki de bana hitap etmemiştir... ama güleryüz kesinlikle 10 numaraydıAnnegozuyle

Bendeniz, kızım da oldukça beyaz tenli. Genelde sabah ve akşamüzeri güneşe çıkardık. Ama öğlenleri de çıktığı oldu doğrusu gölgede olmak koşuluyla. Biraz da doğal D vitamini aslın dedik:) Koruyucu olarak Sebamed 50 faktör kullandık. Bunu normlade gezmeye çıkarırken de kollarına, yüzüne sürüyorum zaten.
Ama bazen güneş batmaya yakın sürmeden çıkardım ki güneşten de yararlanabilsin diye.

Yanımızda ilaç olarak sadece Calpol vardı. Diş olayında işe yaradı. Umarım senin kuzu da en kısa zamanda zahmetsizce çıkarır.

Sürekli yıkanıp, suyun içinde olduğu için pişik kremine hiç gerek bile olmadı doğrusu. Güneşten oluşan kuruluğa çözüm olarka banyo sonrası Sebamed nemlendirici kullandık.

Bebek bikinisi almıştık. Ama elbette bir kez ıslanınca çıkarıyorsun ve sonra tekrar suya sokana kadar kurumuyor. Bu durumda da beziyle soktuk suya.

Bizim kız suya bayılıyor. Denize de havuza da küvete de bayıldı. Oturtmalı simit aldık. Onun içinde ayaklarını ellerini çırpıp bol bol oynadı. Kumda oynamaya da bayıldı. Yuvarlandı durdu kumda:) Havuza sokarken ben de açıkçası biraz rahatsız oldum, daha büyük çocuklar filan vardı ve pis olabilir diye düşündüm. Deniz daha mantıklı sanki.

Uçakta eşyayı dert etmene gerek yok. Banu'nun dediği gibi uçağa tam girene kadar ve uçağın merdivenlerinden indiğin anda bebek arabası oluyor hep yanında. Bebeği de rahatça taşıyabiliyorusn böyle olunca.

Yemek konusunda da bazen aşçıdan sadece suda haşlanmış sebze veya makarna rica ettik mesela:) Bazen de bir kereden birşey olmaz diye verdik bizim yemeklerden. Genelde ızgara balık ya da tavuk oluyor zaten kurtarıcı olarak.

Banu, biz Sheraton'da kaldık.


bendeniz1009

Arkadaşlar ben tam kafamda otel olayını oturtmaya başlamıştım ki fiyatları görünce şok oldum. 1 gecelik fiyatlar 350 lira falan. Herhalde çıkışta 1 tam altın falan takıyorlar:) Sizler full herşey dahil mi yoksa yarım pansiyon falan mı kaldınız. Ben rejimde olduğum için herşey dahiller anlamsız geliyor. Bu gidişle bize yazlık yolu gözükecek midir nedir:)

Bu arada sevdacığım keşke eşim yanımızda olsaydı, herşey daha kolay olurdu. (En azından eşyaları o taşırdı di mi ama:))) Ama maalesef kendisi yurt dışında çalışıyor ve ancak Eylülde bayrama gelebilecek:(((Cevaplamak için Üye ol