Blw nin zararları

MCA soruyor: 10


Bu soruyu cevapla


17 Cevap


ipekkusgoz

Blw ile ilgili hiç bir şey okumadım, ne olduğunu biliyorum ama içeriğini bilmiyorum. Ama bizde de önce meyvelerle başladı kendi kendine yemesi.Şu anda 20 aylık ama dün akşam çorbanın içindeki taneleri(yeşil emrcimek ve buğay) bile elleriyle yedi. Tatilde masamıza bir çocuk yaklaştı ve 'niye eliyle yiyor' diye sordu, o kadar dikkat çekici boyutta yani.Ama bizimki kendisi de kaşık ve çatal kullanmaya hevesli.Kendi canı isterse çatal ya da kaşık kullanıyor. Tabağı tutarak almasına yardımcı olmaya çalışıyorum suyu seli de gelsin diye ama tabağa bile dokundurtmuyor.Çorbadan örnek verdim,pilavı makarnayı söylemeye gerek yok herhalde:)

Silikon önü cepli bir önlük edinin vardır bile belki. Epey bir topluyor dökülüp saçılanları.

Bu yazıda da benzer şeyler var. Bir bakın isterseniz

http://www.gurmebebek.com/blog-lokma-savaşları…bu-gercekten-benim-oğlum-mu--538


ipekkusgoz

Ha bir de zararı olsa olsa bitlenmesi olur. Napalım olursa da olur. Yarın bir gün sıra arkadaşından bulaşan bitlerle bu sorunu yaşayacak illa ki. İlk tecrübesi kendinden sebep olsun:)


ipekkusgoz

Uçları yuvarlatılmış çatallar var. Avent olabilir, momma olabilir. Başka markaların da vardır illaki.


ipekkusgoz

Kaşıkla falan uğraşırsa siz fırsattan istifade ağzına sokuşturabilirsiniz.Şu ana kadar biz bit sorunu yaşamadık,en kötü yemek macerası sonunda alır banyoya sokarsınız.Ama bizimkine kazara elini başına sürme annecim demeye gör:).Parmaklarını saçlarının içine sokup karıştırmaya başlıyor:).Ben çıldırıyorum tabii.O yüzden hep bir bit riski var yani bizde.


ipekkusgoz

Unnado'da avent kampanyası vardı bugünlerde.Bitmediyse bakın isterseniz. Gerçi gelmesi falan bir kaç günü bulur. Yakınlarınızda varsa bebek mağazaları bizzat gidip bakıp alırsınız.Hatta belki kendi seçer:)burcuveduru

ufff, aynı sorun bizde de var. kaşığa kesinlikle karşı; kendi eliyle yemek ya da benim elimden yemek istiyor. kaşığına yoğurt koyup eline tutuşturuyorum; diğer eliyle kaşıktaki yoğurdu alıp oynadıktan sonra kaşığı ağzına götürüyor :) dün denemek için kaşığın ucuyla biber dolmasının içinden vermiştim; kesinlikle ağzına bile sürmedi; aynı biber dolmasını akşam elimle ağzına tuttum, biraz yedi. yesin de ne şekilde yerse yesin diyeceğim ama haftasonu bir arkadaşıma davetliydik; orada yiyemez diye; öğle yemeğini yemesini bekledik. bir de şöyle bir sorunumuz var bizim; biz ailece sulu sebze yemeği, tencere yemeği yemeye alışkınız genel olarak. onları kaşıkla veremeyince sürekli ayrı yemek hazırlamak gerekiyor hanımefendiye :) aile damak tadımıza uyum göstermesini istiyorum ama bu gidişle zor. örneğin bugün evde pirinçli ıspanak yemeği var ama kaşık kullanmadığı için veremiyorum. ya da çorba da çok pişer bizde; hiçbirini yemiyor aç olsa dahi :(


smurfette

emdigine gore ac kalmaz zaten asil almasi gereken sut disardada emzirebilir elinede yiyebilecegi kivamda birseyler verirseniz sorun olmaz diye dusundum.

bebeklere yapamaz demeyin benim kizim 12 ayliktan beri suyu bardaktan ( bizim bardaklardan ) kendi iciyor zaten evvelinde de hep bardaktan icti ama artik kendi basina tabiki ne olursa olsun gozum ustunde elim yakininda , herseyi ogrenebilirler gozumuzde olaylari buyutmemek onlari kucultmemek diye dusundum hep..

birde tv ile aklini karistirmayin derim , kasigi reddetme gecici olabiliyor verin kasigi eline ister yesin ister oynasin rahat olun zaten emiyor . yogurdu kasiga batirip eline verin hevesini alinca yine kasiktan yer sizin elinizden .


arseli

Kaşık reddi diye bir dönem var..Tam zamanını hatırlamıyorum ama bu zamanlara gelebilir..Çorbayı bardakla içirmeyi denerseniz başarıya ulaşabilirsiniz sanırım.Ben bir ara öyle yedirdim..1 aya geçer kaşıkla vermeye başlayabilirsiniz.CokBilmis

Nedne sıvı yedirmeye çalışıyorsunuz anlamadım ama illa ki sıvı yesin diye bir tavruınız varsa, bardağa dökün içsin.

Evde yapılan yoğurtun kıvamı zaten sulu oluyor, benim kızım hala kafaya diker yoğurtu.

BWL yapacaksanız karşımları unutacaksınız. Yoğurt yulaf meyve diye bir karışım olmayacak hayatınızda. yulafı yoğurdun içine katıp bardağa dökün, meyveyi de eline verin.

Kendi kendine beslenen çocuklar az yerler zaten ama aslında normali de budur. Biz fazla yediriyoruz çocukları aslında.

Dışarıda neden sorun olduğunu da anlamadım. Aslında bir tahminim var: Siz "öğün" deyince muhtemelen bizim yedğimiz gibi bir yemek düşünüyorsunuz. Buharda pişmiş brokoli ya da havuç veya meyve alabilirsiniz yanınıza ve bebeğiniz de bunları kendisi rahatlıkla yiyebilir. Sorun da olmaz. Ama sanırım bu tür yiyecekler sizin için sadece "ara" öğün olabilir, öyle değil mi?

10 aylık bir bebeğin iradesini reddedip sizin iradenizi kabul etmesini istiyorsanız bu işte kaybeden taraf siz olursunuz.


fistikcik

Çokbilmiş + 100 000 :)
Çorba yemek zorunda değil bebeğiniz. Yoğurdu da koyun önüne, verin eline bir kaşık. Nasıl mutlu olacak göreceksiniz. Döke saça, her tarafa bulaştırarak kendisi yiyecek. Önce beceremeyecek tabii. Ama her geçen gün biraz daha ustalaşacak. Kızım yoğurdu bu şekilde uzun zamandır kendisi yer.

Yoğurdun (ve her türlü sıvı besinin) içine batırdığınız ekmek parçalarını bebeğin eline tutuşturarak verilmesi mümkün. Ekmeğin üzerine sürebilirsiniz de.

Bebeklerin kaşığı görünce ağzını kapatmasının genellikle bir sebebi vardır : kaşıkla yemek için zorlanmış olmalarıdır. Yoksa sadece BLW'nin keyfi yüzünden böyle olmaz pek. Yoğurdu bebeğinzin önüne koyar ve kendisinin yeme denemeleri yapmasına izin verirken siz de arada bir iki kaşık yoğurt önerirseniz (sadece istediği sürece tabii), bu kaşık reddini aşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Dışarıda yemek için tek ihtiyacınız uzun kollu bir önlük ve yere serilecek tek kullanımlık kağıt örtüler. Bunlar yanınızda olduktan sonra her yerde herşeyi yiyebilirsiniz.
Cevaplamak için Üye ol