Blw nin zararları

MCA soruyor: 7


Bu soruyu cevapla


17 Cevap


fistikcik

Eklemeyi unutmuşum : bazı günler (hatta tüm bir hafta) neredeyse hiçbir şey yememesi, sadece anne sütü alması son derece normaldir. Bir sürü sebebi olabilir bunun : diş çıkarıyor olabilir, hafif bir hastalık (nezle vs) olabilir, 1 yaşına yaklaştığı için iştahı azalmaya başlamış olabilir (1 yaş civarı iştah çok belirgin bir şekilde azalır, çünkü büyüme hızı çok yavaşlar).
Bunları normal kabul edip zorlamamak ya da tv ile yemek yedirmeye çalışmamak gerekir.
Bu yüzden kaşığa falan ihtiyacınız yok.
Kaşığı bebeğinizin eline verir ve kullanmasına izin verirseniz zaten kısa sürede benimseyecektir. Ama kontrol yine onda olacak, sizde değil.


ozgu_naz

bizim mıncıklama hala devam ediyor ama yemeklerini kendi yiyiyor.ilk başlarda herşeyi mıncık mıncık yaptığı için biraz onun kasesine koydum biraz da ayrı bir kaseye ve onu da ben yedirdim.canı istediğinde tabağı tamamen bitirir istemezse yer ve kalanı hala mıncıklar.ama çatal kaşık kullamada sıkıntımız yok.hatta meyveleri bile çatalıyla kendi küçük parçalara ayırır.sabırlı ve temizlikten korkmamak lazım:)


burcuveduru

ben kendi adıma neden sıvı da beslenmesini istediği şöyle anlatayım: katı beslenmede çeşit çok sınırlı köfte, makarna, meyve, havuç, brokoli. çeşitlendirmek için burada önerildiği gibi mücver, köftesine sebze katma gibi şeyler denedim ama bunlar biraz daha yumuşak olduğundan elinde mıncıklayıp yere attı; hiç ağzına götürmedi. Belki biraz daha büyüse bunları daha iyi becerir, bilemiyorum. Bir de bu şekilde mercimek, nohut, fasulye gibi tahılları henüz tattıramadım. Mercimek köfteyi bile düşündüm ama onu da mıncıklayıp yere atacağına eminim.  

Biz küçükken annem ne yaparsa yerdik; pırasa, ıspanak, bamya, vs. Yani sulu tencere yemeği damak tadına çok alışkınız ve bu damak tadının bebeğimde de oluşmasını istiyorum. Bu şekilde köfte-makarna çocuğu olmasından korkuyorum. Umarım değişir. 


fistikcik

Sevgili Mca, yoğurt elbette ki önemli bir besin. Eline bir kaşık verirseniz yoğurdu da severek yer. Ya da biraz kıvamlı bir yoğurdu ekmeğin üzerine sürebilir, kıvamlı değilse ekmeği içine batırıp öyle verebilirsiniz.
Sevgili Burcuveduru, kızım tencere yemeklerine bayılıyor. BLW bebeğin onları yemesine engel değil. Elbette ilerleyen aylarda çiğnemeyi geliştirdikçe farklı şeyler yiyebiliyor. Şu an taze fasulyeyi bayılarak yer, bamyayı da aynı şekilde. Bizde kaşığı red durumu yok, yukarıda da belirttim. Bebekler yemeye zorlanmışlarsa eğer kaşığı reddederler. Yoksa kendi ellerine alabildikleri sürece bir kaşığı reddedeceklerini sanmam. Verin eline bir kaşık. Sizin de elinizde başka bir kaşık olsun. İçiniz rahat etmiyorsa o yerken siz de arada yedirin. Tüm tencere yemeklerini böyle yemesi mümkün.


CokBilmis

Taze fasulyenin şekerli bir tadı var. Kızım çiğ yemeye bayılıyor. Biraz buharda dirice pişmiş taze fasulye harika finger food olur.

Ayrıca her çocuk 3 yaşına geldiğinde köfte makarna çocuğun oluyor, korkunun ecele faydası yok :)


CokBilmis

Meğerse benim kızım da 10. ayında yemek yemeyi kesip, elle beslenmeye başlamış. Eski bir yazıma bakarken gördüm:

http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/10/bebeginiz-ek-gdaya-alsamad-m-kasg.html

Nasıl da unutuyor insan o günleri? :)

Şimdiki halini merak ediyorsan:

Her türlü tencere yemeğini yer. Çiğ ve elle beslenmeyi bırakalı uzun zaman oldu.


burcuveduru

bizim sorunumuz dökmekten, pislemekten ziyade biraz becerememek sanırım. köftesine sebze katınca ya da sebze köftesi yapınca eline çok yumuşak geldiğinden ağzına götürmeden hemen mıncıklıyor. bir tepsi fırın mücveri ziyan etti bir keresinde böyle hatta. ya da eline kaşık verip önüne yoğurt kasesini koyunca kaseye elini daldırıyor başta; sonra kaseyi yere atıyor. belki biraz zamana ihtiyacı var; sizin çocuklarınız 9. ayda becerebiliyor muydu bunları? dökmesine, pislenmesine yeteri kadar müsade ediyorum; hatta köfte yerken kulağının içinden dahi kıyma çıktığı oluyor :) 

bir de yedeği kadar yesin nasıl olsa emerek üstünü tamamlar diyemiyorum; çünkü kısa süre sonra işe başlayacağım, annanesi bakacak. o zamana kadar öğrenemezse ya da başkasının tuttuğunu yemezse anne sütü de alamadığı için aç kalırsa endişem var. 
bu arada mca sorunu işgal ettim gibi oldu ama sanırım sorunlarımız benzer zaten :) 
Cevaplamak için Üye ol