2 aylık bebekle araba yolculuğu

egis soruyor: 4

Merhaba,

7 haftalık oğlumla geçen hafta İstanbul'dan Ayvalık tarafına tatile gittik. Hızlı feribot + 280 km yol yaptık, toplamda 8 saat sürdü yol. Yolda genelde uyudu, feribot dışında sadece 1-2 kere mola vermek yeterli oldu. Ağustos ayı için Bodrum'a gitmeyi planlıyorduk, Ekin 2,5 aylık olacak. Ancak mesafe çok, bu kadar kolay olmayacak diye endişelendik. Daha yakın bir yere mi gitsek diye düşünmeye başladık. Yol 12 saat falan sürecek, hava da çok sıcak. Bu kadar ufak bebekle zor olur mu? Sizin deneyimleriniz nedir?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


egis

Teşekkürler, evet biz de oto koltuğunda çok rahat etmeyeceğini düşündük uzun süre. Belki çok mola vererek yapılabilir. Biraz da rahat olmak lazım galiba çocuklar kolay uyum sağlıyorlar anne-baba stres yapmadığında :) Bizimki de hiç huysuzluk yapmadı bu tatilde ama uzun yol olunca kararsız kaldık..


Damla

egis bu sorudaki yanıtıma da bakın: http://www.nurturia.com.tr/questions/28d8f429-9f64-47c6-9bb7-9f2500b46c65/1/yolculuk14-aylik-bebekaraba-yolculugu


Yol daha uzun sürecektir. Biz de o zamanlarda yaptık böyle bir seyahat, normalde 12 saatlik yol 16 saat falan sürdü molalarla, tam Bodruma girmişken, konaklama yerimize 20 km kala artık uyku saati oldu, kesintisiz ağlamaya başladı. Koltuksuz seyahat ettirmemek için bir pansiyona girmeyi değerlendirmeye başlamıştık ki sonunda susturabildik. Kalan yolu da biraz mızırdanarak gittik. Şimdi artık oğlum 4,5 yaşında da olsa, uzun yolları bir gece yol ortası bir yerde konaklayarak almaya çalışıyoruz. Herkes için daha keyifli oluyor. Eğer tek seferde gidecek olursanız çok erken çıkmanızı, kahvaltıyı da yolda bir mola ile değerlendirmenizi öneririm.

aishwarya, tüm küçük bebekle seyahat sorularında yanıtlarınızı görüyorum. Koltuk kullanmadığınızı da belirtiyorsunuz. Bunu ben kullanmadım, siz de kullanmasanız olur gibi mi anlamalıyız? Öyle ise çok yanlış çünkü koltuk kaza durumu için gerekiyor, çok şükür sizinkinde böyle bir durum olmamış. Ben de yılmadan yazdıklarınızın hepsine yazıyorum, hem soran için koltuk kullanılmaması normalleşmesin diye, hem de sizi ikna etmek için. Bir daha seyahat ettiğinizde koltuk kullanacak mısınız? Eğer böyle bir niyetiniz yoksa, bence bu tür sorulara yazmayın, çünkü artık yasaya tabi olan, bilimselliği net bir konuda, aileyi önlem almamaya teşvik etmiş oluyor yazdıklarınız.


egis

Teşekkürler Damla, evet diğer soruları da okudum. Biz de eğer gidersek sabah erken çıkıp bol molalı bir yolculuk yapmayı planlıyoruz. Hatta zor durumda kalırsak yol üzerinde bir gece konaklama alternatifi bulmayı düşündük.


sevfurkereym

bebekler zaten arabanın motor sesini anne karnındaki gürültülere benzetirmiş ve kendini orda sanırmış.o yüzden genelde bebekler arabada hep uyuyolar.bizde hafta sonu şirinceye gittik yol 1,5 saatti ama hep uyudu.her durduğumuzdada hemen uyandı:)))bayramdada afyona gitmeyi düşünüyoruz.arabada çok fazla huysuzlukları olmuyo bebişlerin....bazı aileler tanıyorum durmayan çocukları gece araba gezintisine çıkardıklarını:))))

 Cevaplamak için Üye ol