Propolis

akasya2213 soruyor: 10

Herkese merhaba

Çocuklarda propolis kullanımı konusunda bilimsel bilgiye sahip olan varmı acaba.kullanilabilirligi faydası zararları konusunda beni bilgilendirecek olan??

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


green82

Ben de bunu araştırıyordum, siz hangi amaçla kullanmayı düşünüyorsunuz?

Alıntı/tercümedir

Güvenlik

Alerjiler

Propolis, polen, bal veya diğer arı ürünlerine ya da arı sokmasına alerjisi / aşırı duyarlılık reaksiyonları olan kişiler propolis kullanmamalıdır. Propolis tekrarlanan kullanımı ile ilgili şişlik  sıvı toplanması, kızarıklık, yanma, egzama, ateş ve anafilaksi dahil ciddi bir alerjik reaksiyonlar birden çok kez rapor edilmiştir. Arıcılar içinde kontakt dermatitle propolis birden çok kez ilişkilendirilmiştir. Alerjik kontakt stomatit propolis terapötik kullanımı ile ilişkili bulunmuştur.

Yan Etkileri Ve Uyarılar
Propolisin güvenliği üzerine yeterince çalışma bulunmamaktadır. Propolisle ilgili alerjik reaksiyonlar için çeşitli vaka raporları olmasına karşın, genellikle çoğu yetişkin tarafından iyi tolere edileceği düşünülmektedir. Alerjik reaksiyonlar şişme, kızarıklık, egzama veya ateş şeklinde bildirilmiştir. Propolis cildi tahriş edebilir ve dudaklar, tahriş, lezyonlar, kaşıntı, şişme, sedef hastalığı, egzama veya soyulma, yanmaya neden olabilir. Ağız çevresinde tahriş vaka raporları ağız yoluyla alınan propolis pastil veya ekstresinin kullanıldıktan sonra meydana gelmiştir.

Propolis için toksisite verileri sınırlıdır. Daha önce yapılan çalışmalar, propolisi nispeten toksik olmayan kategorisinde göstermektedir. Daha önce ilacın kesilmesiyle düzelen ve tekrar kullanımı ile artan bir böbrek yetmezliği vakası rapor edilmiştir.

Gebelik Ve Emzirme
Hamilelik ya da emzirme sırasında propolis kullanımını tavsiye için yeterli bilimsel kanıt yoktur. Bazı alkol yüksek düzeyde ürünler içerir, bu ürünlerden gebelik sırasında kaçınılmalıdır.
Bu kullanım için yeterli araştırma olmasına rağmen erkek infertilitesine karşı koruyuculuk sağlayabilir.

Kullamım Dozu

Yetişkin (18 Yaş Ve Üzeri)

Propolisin kanıtlanmış etkili tıbbi dozu yoktur. Bununla birlikte, farklı durumlar için geniş bir doz aralığı incelenmiştir. 
 • Akut servisit ya vajinit için vajinal merhemler biçiminde uygulanan propolis % 5 merhem / krem ​​/ sulu çözelti / şırınga gün,  7-10 gün boyunca kullanılmıştır. 
 • Aftlar yinelenen tedavi için, günlük 500 miligramlık doz ağızdan alınmıştır. 
 • Dental plak için % 10 propolis etanol ekstraktı gargara 0.2% 10 mililitre bir doz (60-90 saniye ağızda çalkalayıp tükürülerej) günde bir veya iki kez kullanılmıştır.
 • Genital herpes simplex virüsü enfeksiyonu için (% 75-85 konsantre hale propolis yapılmış) % 3 propolis cilt kremi, 10 gün boyunca günde dört kez deriye uygulanmıştır.
 • Servikal veya vajinal lezyonlar durumlarda, merhem aynı miktarda bir tampon ucuna uygulanmış ve 10 gün boyunca günde dört kez kullanılmıştır.Güvenlik ve etkinliği henüz kanıtlanmamıştır. 
 • İki adet 250 miligramlık propolis kapsül bir doz idrarda bakteri tedavisi için üç gün boyunca günde üç kez ağız yoluyla alınmıştır. Güvenlik ve etkinliği henüz kanıtlanmamıştır.
 • % 20-30 propolis ekstraktı (miligram açıkça tarif edilmeyen dozlama) Giardiasis tedavisi için beş gün süreyle ağız yoluyla alınmıştır. Güvenlik ve etkinliği henüz kanıtlanmamıştır.
 • Sulu propolis ekstraktı 2 mililitre bir doz kalça Legg-Calve-Perthes hastalığı / avasküler nekroz için yedi ay boyunca her 14 günde enjekte edilmiştir. Etkinlik ve güvenlik tesis edilmemiştir ve dozaj sadece nitelikli sağlık uzmanının gözetimi altında olmalıdır.
Çocuklar (18 Yaş Altı)

 • Giardizis (Giardia Bağırsak Parazit Enfeksiyonu) için % 10 etanol ekstraktı (miligram doz kurulmamış)  beş gün boyunca ağız yoluyla alınmıştır. Etanol (alkol) içeriklerinin çocuklarda dikkatli kullanılması gerektiğini unutmayın. Güvenlik ve etkinliği henüz kanıtlanmamıştır.
 • Okul öncesi çocuklarda (ortalama altı yaş) ve okul çağındaki çocuklarda (ortalama dokuz yaş) haftalık 0.5 mililitrelik propolis nazal sprey (Nivcrisol®) solunum yolu enfeksiyonları tedavi etmek için beş ay süre ile kullanılmıştır. Güvenlik ve etkinliği henüz kanıtlanmamıştır. 
 • 50 (mg/mL) ekinezya, 50 mg/mL of propolis, and 10 mg/mL  C vitamini, veya placebo (5 ml ve7.5 ml günde iki kez 1-3 yaşlar ve 4-5 yaşlar) içeren bitkisel karışım 12 hafta boyunca kullanılmıştır. Şu anda solunum yolu enfeksiyonları için propolis kullanımını destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur.
Etkileşimler

İlaçlarla Etkileşimleri

Birçok karışımlar yüksek düzeyde alkol içerdiğinden  metronidazol (Flagyl®) ya da disülfiram (Antabuse®) ile birlikte alındığında bulantı veya kusmaya neden olabilir.

Antimikrobiyal ilaçların etkinliğini arttırabilir.

Propolis aşağıdakilerle etkileşime girebilir:
 Antikoagulantlar, H . Pylori ajanlar, antibiyotikler, anti-kanser ajanlar (antineoplastikler), anti-fungal, anti-enflamatuarlar, kısırlık maddeler, anti-HIV maddelerinin (antiretroviraller), immünosupresanlar, osteoporoz maddeleri.

Otlar Ve Diyet Takviyeler Ile Etkileşimleri

Peru Balsamı ve propolisin birlikte bazı kişilerde allerjik duyarlılığa neden olduğu bilinmektedir ve benzil benzoat, benzil sinamat, benzil alkol, benzoik asit, sinamik asit, kafeik asit, sinamik alkol ve vinallin ortak çoklu bileşikler vardır. Her iki ürün bir arada kullanılması durumunda alerjik hassasiyet riski oluşabilir.

Propolis, aşağıdaki bitkiler ve besin takviyeleri ile etkileşime girebilir: (örneğin, kumarin ve meyan kökü gibi) antikoagülanlar, antibakteriyeller, anti-kanser ajanlar (antineoplastikler), antifungaller, anti-enflamatuar, anti-oksidanlar, fertilite maddeler, anti-HIV ajanlar, bağışıklık, bağışıklık bastırıcıları ve osteoporoz maddeleri.

Bu makalede de propolis ve diğer arı ürünleri ile ilgili düzgün bilgiler var: http://arastirma.tarim.gov.tr/aricilik/Belgeler/dergi/7.Sayi.pdf


akasya2213

green 82 merhaba;


öncelikle organ hasarı olan bir akrabam için araştırıyordum. fakat daha sonra henüz kreşe başlayan ve sürekli hastalanan oğluma da kullanabileceğimi düşündüm. dün sipariş ettim ve fakat bu çeviri bilgiler güvenilirse eğer biraz tedirgin oldum. şu an kararsızım. türkçe kaynaklarda hücre yenileme vb gibi birçok olumlu yorum okumama rağmen.... siz sağlam bir kaynaktan bilgi alırsanız paylaşmanızı isterim. 


GULONEN

Ben bi doktor tavsiyesi ile doğal bal (market balı olmamalı)  içerisine arı sütü, polen ve propolis karışımı yaptırdım 2 yıldır kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım çocuklarımın alerjik bir bünyeleri yok onunda etkisi olabilir. Karışım miktarını ben değil arıcılık işi ile ugraşan bir tanıdığımız ayarlıyor.


akasya2213

gulonen teşekkür ederim cevabınız için ben sadece propolisi sıvı şeklinde aldım suya damlatılıpı içilenden. önce önerilen dozun yarısı ile başlayacağım. bir reaksiyon almaz ise tam doza geçeceğim. çok araştırıyorum güvenilir bir bilgi bulamadımGULONEN

Sıvı şeklinde bende denemeyi çok düşündüm ama dediğiniz gibi güvenilir bir bilgi bulamayınca bal ile karışımı tercih ettim geçen kışıda hasta olmadan atlatınca bu yılda devam etme kararı aldım.green82

Türkçe sitelerde çoğunlukla bir doktorun yazdıklarını kopyalayıp durmuşlar. ve burada önerilen vaxoral kapsülden alıp oğluma kullandım. Gerçekten de hastalıklar azaldı, ama bundan mı değil mi bilemiyorum. Ama araştırdığımda bilgiler daha bilimseldi. Bu sene artık o kadar hasta olmıuyor tekrar kullanmalı mı kullanmamalı mı karar veremedim. Grip aşısını düşündüm ona da karar veremedim :)


akasya2213

Aslında ben sadece hastalıktan korunmak için düşünmedim. Propolis arıların kovanlarini hem soğuktan hem hastalikliktan korumak için ordukleri duvarmis bunu okuyunca çok etkilendim ve biz neden bu mucizeden yararlanmayalim diye düşündüm fakat evhamli bir anneyim illaki bir uzmandan olur bekledim yurt dışında kullanımı çok daha yayginmis belki yurtdışında yaşayanlar bize bilgi verebilir:)))


metelikatu

arkadaşlar son dakika taze bilgi paylaşmalıyı hemen.Oğlumun bağışıklığını güçlendirebilmek adına çeşitli aralıklarla imuneks,sambukol,çinko ve beta glukan destekli vitagil, keçi boynuzu pekmezi kullandık ama sonuç hep hasta hep hasta. Bu sefer arı sütü, polen ve probolis deneyelim dedik ve bir arayışa girdim.

Sonuç olarak Ege Üniversitesi Zooloji Bölümünde halen akademisyenlik yapan Banu Yücel' den öğrendiğim bilgilere göre 12 yaşın altında çocuklara arı sütü kullanılmamalıymış, nedeni her çocukta görülmese de bazı çocuklarda üreme hücrelerinin daha hızlı gelişmesini tetikliyor ve çocuğun çok erken yaşta ergenliğe girmesine neden oluyor bu da gelişiminin yavaşlaması ya da durmasına neden oluyormuş.
Arı sütü yerine TAZE POLEN (piyasada satılan kuru polenlerin vücut tarafından tanınmadığını ve dışarı atıldığını vücudun bu kuru polenden fayda sağlayamadığını belirtti) ve probolis kullanılmalıymış bu ürünler üreme hücrelerinin gelişimini tetiklemiyor çocuğun bağışıklığı ve gelişimine destek oluyormuş.
ÖNEMLİ NOKTA; çocuğun taze polene alerjisinin olup olmadığının tespit edilmiş olması gerekiyor. Ya alerji ve klinik İmmünoloji Bilim dalı adı altında hastanede polen ve probolis testi yaptırmalı ya da bir mercimek tanesi kadar taze poleni çocuğa verip alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek gerekiyormuş (vücut hemen tepki veriyormuş gözlerde kızarıklık sulanma, hapşırma, dilde kızarıklık şişlik vb.) 
Eğer alerjik reaksiyon görüyorsanız en yakın hastane gitmelisiniz.Alerjiyi durduracak iğne yapılması gerekiyormuş. Anlıyacağınız bu konu gerçekten önemli !!!

 akasya2213

metelikatu teşekkür ederim bilgi için. henüz kullanmaya başlamadım fakat kullanmaya karar verirsem önce önerilen dozun 1/4 ü sonra 1/2 si sonra tamamını vereceğim.


hala merak içindeyim ve verilecek bilgilere açığım:)akasya2213

metelikatu teşekkür ederim bilgi için. henüz kullanmaya başlamadım fakat kullanmaya karar verirsem önce önerilen dozun 1/4 ü sonra 1/2 si sonra tamamını vereceğim.


hala merak içindeyim ve verilecek bilgilere açığım:)
Cevaplamak için Üye ol