Emerken süt kaçması

selimgokaslan soruyor: 1

Bebeklerin en doğru ve sağlıklı emme yöntemi nasıldır ?

Emme esnasında bebeğimizin boğazına süt kaçıyor, bunu önlemek için ne yapabiliriz ?


Bu konuda doğru bilgiye sahip anneler ve uzmanlar cevaplarsa sevinirim.


Teşekürler,

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


fistikcik

Çok az bilgi vermişsiniz, bebeğiniz kaç aylık, boğazına süt kaçmasından kastınız tam olarak nedir, belirtmemişsiniz, ama anladığım kadarıyla süt akış hızının fazla olması durumunu tarif ediyorsunuz.

Bebek emmeye başladıktan kısa süre sonra (tam süt akışı başladığı anda) boğulur gibi olup kendini geriye atıyorsa (ve büyük olasılıkla memeyi reddediyorsa) süt akış hızı fazla demektir. aslında dramatik br durum değildir, ama bebeği rahatsız eder ve meme reddine yol açabilir.

Bunun önüne geçmek için sık sık emzirme (uzun emzirme aralıkları göğüste daha fazla süt birikmesine ve akışın daha hızlı olmasına sebep olur), sık meme değiştirmemek, bir emzirmede tek meme vermek, hatta 2 emzirme üstüste aynı memeyi önermek, eğer süt akışı çok fazla ise emzirmeden hemen önce çok az sağarak hızlı akışı aldıktan sonra bebeği memeye tutmak gibi yollar denenebilir.

Bebek kendini geriye atıyor ve emmeyi reddediyorsa anne ayakta ve haifçe sallanırken bebeği emzirmeyi deneyebilir.

2 emzirme üst üste aynı memeyi önerme ve sık sık emzirme ile durum kısa sürede düzene girer.
 
Bu anlattıklarım elbette durumunuz süt akış hızı fazlalığı ise geçerlidir. Daha fazla bilgi verebilirseniz teyid etmek daha kolay olur.Cevaplamak için Üye ol