.

ceylinimmm soruyor: 10

.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


nilinmasali

Kızınızın yememesini ve sizin cinnet gecirmenizi anlıyorum,zira benimkide yemiyor,12. aydaki kilomuz civarındayız hemen hemen,hatta o kilonun altına düştüğü bile olmuştu,ama şiddet kısmını anlamıyorum anlayamıyorum,kızınızın anladıgını da sanmıyorum,yemediğim için annem bana vuruyoru anlayamayacak kadar küçük bi kızınız var:(,bence bi süre kızınızla bu yemek konusunu kapatın aç kalması şiddet kadar zarar vermez bünyesine ve iç güdü olarak az yada cok mutlaka birşeyler kemirecektir ağzında,sizde psikolojik yardım almanın yollarına bakın bu şekilde kızınızın beslenme problemi çözülmez çünkü..


fistikcik

Delirmeyin. İlk önce yapmanız gereken bu. Hatta sadece bu.
Yeme problemi yüzünden delirmeniz, sinirlenmeniz, strese girmeniz sadece çocuğu daha fazla gerer. Siz yemeği bir problem olarak görmekten vazgeçtiğiniz anda çocuğunuz yiyecek. Bu bu kadar açık.

İkincisi, yemek için şiddet uygulamak ne demek ? Tamam, sinirleriniz bozulmuş, ama gerçekten çok anlamsız. Sorunu daha beter hale getirmekten başka hiçbir işe yaramaz. Yemek size bir işkence gibi gelirse yemek yer miydiniz ? Yemezdiniz değil mi ? Çocuk niye yesin o zaman ?

Bir de, çocuğunuzun gelişimi nasıl ? Bir problem olsa doktorunuz zaten bir takım önlemler alırdı herhalde. Bir problem yoksa niye siz bu kadar delirme noktasına geliyorsunuz ? Demek ki kendine yetecek besinleri alıyor çocuk. Siz vucuduna gerekli besinleri bir bebekten daha iyi mi bildiğinizi sanıyorsunuz ? Hiçbirimiz bu konuda bebeklerden daha iyi bilmiyoruz. Merak ediyorsanız Dr. Clara Davis'in bu konudaki deneylerini araştırın, okuyun.

Yemek çocuk için stres, gerginlik, zorlama ve işkenceye dönme halini asla almamalı. Alırsa zaten hiçbir fayda beklemeyin o yemekten. Çocuğun yemekten keyif almasının tek yolu kendisinin yemesini teşvik etmektir. Başka bir yolu yok bunun. Artık siz yedirmeyeceksiniz.

Bunları biliyorsunuzdur elbette, ama uygulamaya geçirmeniz gerekli.
Şuradaki soruya cevabıma bir bakabilirsiniz isterseniz, orada uzun uzun bahsetmiştik :
http://www.nurturia.com.tr/questions/f25b5713-7265-4eee-b457-a0ef00dc7ad0/2/yememe-sorunundan-cildirmak-uzereyim


adrian_sevcan_

tabiiki biliyorsunuzdur ama yinede yazmak istedim. çocuğunuza yesin diye uyguladığınız şiddet ileride yeme bozukluğu olarak ona geri dönebilir ve işte o zaman herşey için çok geç kalmış olabilirsiniz. öncelikli olarak bir pedagogtan yardım alabilirsiniz bu konuda. eminimki hem size hem de çocuğunuza yardım edecektir. bulunduğunuz ili yazarsanız eminimki tüm soruyu okuyan anneler öneri yazcaktır.


ozgu_naz

durumunuza çok üzüldüm zira yemeyen çocuk çok zor.kendi kendine yemesine izin verdiniz mi hiç.yemeklerle oynamasına, tadına elleriyle bakmasına, sıkıp sıkıp  yerlere atmasına izin verdiniz mi? ben tanımadığı bir şeyi yemeyeceğini düşünüyorum çocukların.9.ayda koydum tabağı önünde hem avuçladı hem yedi.yemek işini cazip hale getirebilirsiniz. birlikte yemek yapıp, ama püre halde değil, onu birlikte yiyebilirsiniz.kendi yaptıkları şeyleri yemek çok hoşlarına gidiyor.en azından biz de öyle. ve lütfen şiddet uygulamayın.yemedi diye üzülüyorsunuz ama bu durum daha travmatik sonuçlar doğurur.kolay gelsin


ceylinimmm

...fistikcik

Ellerini kollarını tutarak zorla yedirme bir şiddettir, ilk kullandığınız kelime doğru.
Hemen vazgeçmelisiniz bundan. Lütfen yukardaki mesajımı (ve diğer arkadaşların yazdıklarını) okuyun.


nilinmasali

Amacım sizi üzmek değil,ama elini kolunu tutup iradesini yok sayarak istemediği bir davranısa zorlamakta şiddettir,biri aynını size yapsa sizde yiyemezsiniz,üstelik şu dönem kişilik gelişimi için çok önemli bir sürec,yemek faslını bir kenara koyarsak ,bu şekilde çocuğunuzun istemediği şeylere maruz kaldıgında ''hayır diyememe'' sıkıntısı yasamasına neden olabilirsiniz ki bu ucu tehlikelere çok acık bir durum,kalıcı yemek problemi kısmıyla ilgili yazan arkadaslara da katılıyorum,yemek yediricek sizden baska bi yakınınz yok mu,bi süre yemek esnasında karsı karsıya gelmeseniz?


ceylinimmm

...ceylinimmm

YazdigimA pisman oldum ki benim gibi bi anneye bu davranis bile bana siddet gibi geliyor bu soruyu silmek istiyorum herkese aciklama yaopmak zorunda kaliyorum nasil yapabilirim


fistikcik

Bir kere açıklama yapmışsınız zaten şiddet derken zorla yedirmeyi kastediyorum diye. başka bir şey anlayan da sadece bir arkadaş vardı, o da "Yanlış anlamışım" dedi. Ben dahil, herkesin neyi kastettiğinizi doğru anladığını düşünüyorum.
Ama bunu doğru anlamamız bir şeyi değiştirmiyor. Fikirmizi sorduğunuza göre (sorular bunun için değil mi ?), biz de belirttik. Bebeği zorla yedirmek iyi değildir, şöyle yapabilirsiniz dedik. Bunda pişman olacağınız bir durum görmüyorum.
Çok istiyorsanız sorunuzun hemen altında yer alan "Güncelle" butonuna tıklayarak kullandığınız "şiddet" kelimesini sorunuzdan çıkarabilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol