Ikınma ve kaka yapamama

asliyal soruyor: 5

Merhaba,

Oğlum 6 aylık. Ek gıdalara başladık yavaş yavaş, aralarda da anne sütü alıyor. Geçen hafta 5 gün kaka yapamadı, fitil de attırmadı malesef. Sonrasında çeşitli denemelerle (zeytinyağı, masaj vb) kaka yaptı. Ama son 3 gündür de çok ıkınıyor. Ikınırken kıpkırmızı oluyor. Her ıkınmada kaka yapmıyor ama kendini oldukça zorluyor. Siz de bebeklerinizde bunu yaşadınız mı? Bir de ne kadar kaka yapması lazım. Oğlum toplasam gün içinde 6-7 cm kadar kaka yapıyor. Bu normal mi sizce?
Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ra_she_de

ek gıda verirken kayısı püresi vb lifli gıdalar vermeye çalışın. eğer yoğurda başladıysanız yoğurdu probiyotik yoğurtlarla (activia vb.) mayalamanızı tavsiye ederim. alışma döneminde böyle sıkıntılar olabiliyor.  


deryaninkuzusu

bende yeni başlamam rağmen sorunlar yaşıyoruz. gerçi ben böyle bir şey bekliyordum. kızım normalde de 2,3 günde anca yapardı. şimdide sadece elma püresi ve  3 gündürde 2,3 tatlı kaşığı sebze çorbası yedi. 3günde bi kere zorla yaptı. üstelik ben kayısı suyu ve haşladığım kayısı ezip veriyorum :S Günlük kaka yapıyorsa miktarına çok takma derim. sonuçta çocuk az çok yapıp rahatlıyor.


ediluj

aksamları gün kurusu kayısı ve erik kurusundan muhallebi yapıyorum,yatmadan öncede mutlaka rezene içiriyorum8ek gıdaya başlayaldan beri az az da olsa huzursuz eden bir gaz oluyor rezene verdiğimde rahat uyuyor,uykusu bölünmüyor..kabızlık sıkıntımızda olmuyor boylelikle..


asliyal

muhallebiyi nasıl yapıyorsun? teşekkürler


ediluj

ilk başta bir gün kurusu kayısıyı suda haşlıyorum blendır ile (veya başka bir yöntem)püre yapıyorum bir tatlı kaşığı pirinç unu ile koyulaştırıp ocağın altını kapatıyorum varsa hazırda 50-60 cc kadar anne sütü yoksa devam sütü(mama) ekleyip karıstırıyorum afiyetle yiyor.Sonrasında bir reaksiyon olmazsa miktarı arttırıp erik kurusuda ekleyebilirsin.Ben suan da 2 gün kurusu kayısı,erik kurusu,2  tatlı kaşığı pirinç unu ile yapıyorum..afiyet olsun..
yada arada sabahları yarım ceviz ve muz ekleyip sabah kahvaltısında da yiyebiliyor..Cevaplamak için Üye ol