10 gündür sütüm yok !

serapiterol soruyor: 10

arkadaşlar ,24 mayıs cumartesi sabahı suyum gelerek hastaneye gittik ve suni sancıyla 6 saat kadar normal doğum yapmayı bekledim kolumda serum şişesiyle. Sonunda süreç sıkıntılı geçince spinal anesteji ile sezaryen doğum gerçekleştirdim.

bugün pazartesi 10 gün oldu 2 göğüsümde de tık yok denecek kdr az sütüm var. Lansinoh manuel el pompasıyla gün boyu 2 göğsümü de sağıyorum.Sol göğsüm sağınca geliyor rengi beyaza döndü sütün hatta ama sağ tarafımda hala tek tek damla damla ağız dediğimiz sarı sür geliyor bugün.

bebeğimi ilk günden bu yana mama ile besliyoruz çok üzülüyorum haliyle ,hiç böyle bir süreç yaşayacağımız tahmin etmemiştim,her anne gibi emzirebileceğim sanıyordum :( içimde sürekli bir kuşku var oğlum yapay besleniyor çok çabuk hasta olacak bağışıklık sistemi güçsüz kalacak diye .

bugün keçi sütü denedik ilk kez sulandırılarak vermeye başladık.

incir kürünü deniyoruz 2 gün oldu,dereotu,hurma,bol sıvı,çorbalar,komposto,meyve suları,et vs vs ne varsa deniyoruz her gün bir umutla.

bana önerisi olan varsa bekliyorum. Özellikle keçi sütü konusunda. Aciz durumdayım diyebilirim kendimce :(

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


aysalc

kuzu ciğerini bol soğan ile kavurma yaparlar. hem sen yersin. hem de yeni piştiğinde sıcakken tabağa koyup göğüslerini buharına tut. üzerine çarşaf kapatsınlar buhar göğüslerine daha iyi etki etsin. bi arkadaşımda bunu denediler gözlerimde gördüm hiç süt çıkmayan göğüsten buhar seansından sonra kendiliğinden damla damla süt aktı. deneyebilirsin. kaybedeceğin bişey yok sonuçta.


elifmis

Olumlu düşünmenizi tavsiye ederim.benim sütüm bebeğime yeterli, onu besleyebilirim şeklinde olumlu düşünmelisiniz.süt psikoloji ile doğrudan bağlantılı.ne kadar dinlenir ve mutlu hissederseniz o kadar çok süt olur.başlangıçta çok sütünüz olmayabilir ama bebek de küçük onun için yeterli olacaktır.zamanla zaten artacak.iyi uyku +iyi beslenme sizi mutlu hissettirecek sütünüzü de arttıracaktır.bol sütü günler:)


Taita

Sıcak su torbanız varsa doldurup göğüslerinizin üstüne koyun ve uyumaya çalışın. Insaallah faydası dokunur


zynpsrz

Derin uyku çok önemli.. bol su.. mutlaka su..


yaseminyg

Neler artırır:

Humana Still Tea
Bol Su
Süt
Bol yeşillik (dere otu)
Kuru incir
Soda
Malt içeceği çok işe yarıyor (Maltana, alkolsüz bira)
En önemlisi sık sık emzirmek ya da sağmak. Ben Medela otomatik pompa kullanmıştım. Gece bile bebek emzerse 2 saatte bir sağardım.
Moral ve dinlenebilmek de çok önemli

Bebeğe şu anda verebileceğiniz en iyi seçenek mama bence. Keçi sütü 1,5 yaş sonrası öneriliyor, ağır geliyormuş.

Merak etmeyin artar sütünüz :)biranneikiyavru

Keçi sütü için çok küçük. Devam sütü sandığınız gibi kötü bir şey değil, anne sütünün tek alternatifi yeni bebek için. Süt gelmesi olayında kısır döngüye girmişsiniz bir zamanlar benim olduğum gibi. Süt gelmedikçe siz üzüleceksiniz, siz üzüldükçe o gelmeyecek. Söylemesi kolay biliyorum ama başka şeylere konsantre olup, rahat olmaya çalışın. Umarım bir an önce gelir sütünüz. Ama gelmezse de bebeğiniz bir çok mamayla büyüyen bebek gibi (benim kızım mesela) gayet sağlıklı olacak, merak etmeyin. Emzirmek her annenin isteği ama olmazsa da dünyanın sonu değil.


bluebamboom

Bebeğin memeyi kavrama sorunu mu var? Bebek emdiginde memeden gelen süt miktari, sağdığınızda gelenden kat kat fazla olur. Mümkünse sağmak yerine her istediğinde emzirin. Ne kadar çok emerse o kadar bol sütünüz olur. Mama uzun sure tok kalmasina neden olacagindan sizi emmesi azalir, bu nedenle mamaya dikkat... Bir de kuru bamya çorbası çok süt yapıyor, kesinlikle tavsiye ederim. Mümkün olduğunca dinlenin ve bol sıvı alın. Bir de belki aşagıdaki linkleri okumak istersiniz. Kisa surede daha bol sütünüz olmasini dilerim...

http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com.tr/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-2-doktor-mama.html

http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com.tr/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html


hamdusena

mama verirsen bebek memeyi almaz tabi her bebek 3 günlük besin ihitiacı ile doğar üç güne kaedar yemek yemeye bilir gerçi sizinki 10 günlük olmuş hemşireler hemen mamaya yönlendiriyor hstanedki hemşierelr ama ben hiç mama vermedim mamaya alışan bebek emmeyi öğrenmezmiş 

sürekli emzir sürekli sen vverdikçe emecek inş.ben ilk 1 ayım her dakka meme veriyordum onlara ne kadar ağlasa meme ver ozaman alır inş.kakamel

merhaba, kolostrum geldiğine göre vücudun süt üretmeme gibi bir durumu yok diye anlıyorum. Arkadaşlar güzel önerilerde bulunmuşlar. Ben sadece iki şeyin yeniden altını çizmek ve bir ufak ekleme yapmak istedim. Uyku ve sıvı alımı çok önemli. Eklemek istediğim şey ise boza. Mevsimi değil şu an ancak bazı pastanelerde bulunabiliyor. Kendimde birebir etkisini gördüğüm en net şey bozaydı. Kolaylıklar.


ikikiz

Merhaba,

Arkadaşlar süt artırmak için gerekli önerileri zaten bulunmuşlar .

Ben size mama vermek düşündüğünüz kadar kötü değil onu söylemek istedim.Bende kızlarımı mama  +süt ile beslemiş bir anneyim. Özellikle ilk 40 gun stüm 50 cc cıvarı kadardı. Ancak ben ne zaman olmazsa olmasın mamada kötü değil moduna girdim sütüm arttı.

Çevremizde o kadar mama kötü diyen insanlar varki bizlerinde psikolojisini bozuyorlar.Tabiki bizde isteriz sırf anne sütü ile beslemeyi ama olmayınca da olmuyor. Kesinlikle keçi sütü vermeyin o çok küçük daha.

Belki merak edersiniz  kızlarımın gelişimi hem zihinsel hem fiizksel olarak yaşıtlarının önünde. Ve bağışıklık sistemleri çok güçlü şimdiye kadar hiç antibiotik kullanmadık içiniz rahat olsun.

 

 Cevaplamak için Üye ol