Kreş mi bakıcımı

ardaseher soruyor: 10

20 aylık bir oğlum var çocukları görünce çok mutlu oluyor ve onlarla oyun oynuyor evde ise hep mızmız ve hiç kucağımdan inmiyor bakıcımız iyi biri ama sanki oyun noktasında yetersiz sizce bakıcı mı kreş miBu soruyu cevapla


13 Cevap


iflah_olmaz

öncelikle çalışıyor musunuz bu konu çok önemli??

ben çalışıyorum.yaşadığımız şehirde de kimsemiz yok.ücretsiz izin vs.derken 2 yılını doldurduktan sonra bende oğlumu kreşe verdim.ama 3 aylık kreş maceramız diğer annelerin yaşadıklarıyla birebir aynı.hastalıklarla baş edemedik maalesef.kreşten arayıp gelin alın derlerdi.nerdeyse 10 günde bir hastaydı.iş yerimde bu konuda çok sıkıntı yaşadım.çalışmıyorsanız sıkıntı yok.hastalandığında bakar göndermezsiniz kreşe o yüzden çalışıp çalışmamanız çok önemli.

doktorumuzda ilk 3-4 senenin evde birebir ilgiyle geçirilmesi gerektiğini söyledi.evet hangi yaşta verirseniz verin hastalanacaktır ama 2 yaşındaki bir çocuk basit bir soguk algınlığında antibiotik kullanmak zorunda kalırken 5 yaşındaki burnunu koluyla silerek oynamaya devam edebiliyor.hastalıklarla tanışması ve daha rahat atlatabilmesi için 4-5 yaşı bekleyin kreş için diyince bizde yeniden bakıcıya döndük.şuan çok mennunuz.

bu yaz oğlum 4 yaşını bitiriyor ve artık zaman olarak uygun zaman diye düşünüoruz ve yaza kreşe başlıcak.
bakalım bu sene nasıl olucak bende merak ediyorum.ve hep söylüyorum bence ilk 3-4 yaş birebir ilgi gerekli çocuklara daha sonra kreş diyorum.

bakıcıya gelince...
evdeki bakıcının  tavrı çok önemli.... hergün resim boyama kesme biçme kitap okuma puzzle yapma aktivite kitaplarından  sıkmadan oyunmuş gibi yararlanma şeklinde sağolsun bakıcımız ilgileniyor.(45 yaşında ve ilkokul mezunu)şarkılar öğretiyor.hoplayıp zıplıyolar.-))bende işten gelince park bahçe çocuklu ailelere ev ziyaretleri haftasonu sinema fırsat buldukça çocuk tiyatrosu gibi sosyal alanda gelişmesine yardımcı olmaya çalışıyorum.
içim rahat kreşteki gibi çok sık hastalanmıyor.3 öğün ve ara öğünleri olmak üzere ne yediğini ne kadar yediğini biliyorum.uyku saatleri düzenli.
bunlar benim size verdiğim örnekler...umarım çocuğunuz için en iyisi olur...ve son olarak bakıcı =kamera benim için.bunu da söylemeden geçmeyeyim.


ardaseher

çalışıyorum ücretsiz izin alamıyorum   eşim sürekli tayinci olduğu için bir an önce benimde uzmanlığımı almam gerekiyor


iflah_olmaz

ben en az 3 yaşına kadar bakıcı diyenlerdenim sebeplerini uzunca açıkladım.


ardaseher

çok teşekkürler :)


maviboncukk

Yarım gün balıcı yarım gün kreş olabilirberlindenbirseda

Ben bakici gibi bir sansim olmadigindan 14 aylikken krese baslatmistim oglumu, sosyal gelisimine cok katkisi oldu elbette ve o donem evden calistigimdan ilk yilin yarisindan cogunda hastalanip yuvaya gitmemesi sorun olmamisti.

Lakin guvendiginiz bir bakiciniz varsa ve ilk zamanlar gercekten cok siklikla hasta oldugunda isten izin almaniz sorun olacaksa, yarim gun bakici ve yarim gün de yuva en iyi alternatif bence de.


guta

Eğer çocuğunuz bakıcısını seviyorsa, evde sıkılsa bile ben 3 yaşına kadar evde durması taraftarıyım. Benim oğlum 2 yaşında kreşe başlamıştı. Bakıcımızdan memnun değildik. Kötü olmadı, sosyalleşti filan ama ikinci çocuğum için evde bakıcı iyi olursa o kadar küçükken hiç düşünmüyorum. Eğer yapabiliyorsanız 2 saatlik oyun grubu gibi bir şey düşünebilirsiniz ama sonrasında bence çocuk eve gelmeli, evde yemek yemeli, istediği gibi uyumalı ve oynamalı. 


guta

Genellikle şunu duyacaksınız, 2 yaşında başlasa da aynı 4 yaşında başlasa da aynı, her durumda ilk seneyi hasta geçirecek. Bu doğru ama hastalığın şiddeti farklı oluyor. 2 yaşında ya da daha önce başladığında birden acayip hasta oluyorlar. 3-4 yaşı beklerseniz, zaten bağışıklığı biraz daha güçlenmiş olduğundan hastalık kısmı daha rahat atlatılabilir. Bu da çok önemli bir konu aslında.ardaseher

şuan bakıcımız var ama gideceğimiz yerde bakıcı  bulmak çok zor keşke yarım gün  güvenilir bir bakıcı bulabilsek   yarım gün çalışacağım oğlum şuan 14 aylık olmasına rağmen bile evde çok sıkılıyor kapıyı gösteriyor  sakinleşsin die koridora çıkartıyorum gittiğim yerde  10-16 saatleri arası çalışacağım öyle kararsız kaldım 


ardaseher

kayın validemi ikna edebilirsem bir yıl daha ona baktırmayı düşünüyorum Cevaplamak için Üye ol