Uyku problemi

Ozguves soruyor: 4

Oğlum 3.5 yaşında ve hala uyku konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Gece en az 4-5 kez uyanıyor ve beni yanına çağırıyor. Anne elimi tut, anne masal anlat, anne yanımda yat, anne çişim geldi..... uzayıp gidiyor. Ben uyuyp uyanmaktan serseme dönüyorum ve işe ruh gibi gidiyorum. Sinirlerim bozuluyor bu kez oğluma sabırsız davranmaya başlıyorum. Önerilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


tolgaerdogan

merhaba,

size daha fazla yardımcı olabilmek için biraz daha bilgiye ihtiyacım var sanırım. oğlunuzun uyku düzeni nasıldır, gece kaçta yatar, sabah kaçta kalkar, gündüz şekerlemelerini hangi saatler arasında ve kaç kez yapar, uyumadan önceki rutin nasıldır, oğlunuzla odalarınızı ne zaman ayırdınız ve bu sorunu ne zamandan beri yaşıyorsunuz vb.. ayrıca yakın zamanda oğlunuzu korkutan ya da üzen birşeyler olduysa yine karşınıza uyku problemi olarak çıkabilir.

anladığım kadarıyla oğlunuz geceleri de size yakın olmak konusunda güçlü bir motivasyona sahip. bu nedenle de çeşitli gerekçeler göstereek sizi yanına çekmenin bir yolunu bulmaya çalışıyor. isteklerine beklentilerini karşılayacak şekilde karşılık veriyorsanız büyük ihtimalle bu sorun yaşanmaya devam edecektir. çünkü hiçbir kötü niyeti olmasa da oğlunuz bu süreçte ciddi şekilde ödül kazanıyor. çocukların anne ve babalarıyla birlikte yatarak uyumaktan ne kadar hoşlandığını düşünürsek durum bizim için biraz daha anlaşılır hale gelebilir. bu nedenlerle en baştan yapacağınız bir anlaşma işinizi kolaylaştırabilir. ancak bu noktada sizin kararlı olmanız ve anlaşmaya sadık kalmanız çok önemli. oğlunuz sizi yanına çağırdığında hızlı bir şekilde ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra (tuvalet ya da su ihtiyacı gibi) yatağına yatırmanız ve bu süreci sonlandırmanız yararlı olabilir. masal anlatmak ya da beraber yatmak konusundaki isteklerinin ise karşılanamayacağını anlaşmanızda belirtmeniz işinizi kolaylaştırabilir. eğer uyumakta zorlanıyorsa uyuyana kadar yatağının yanındaki bir sandalyede oturmanız ancak bu süre içinde sohbet etmeyeceğinizi ya da oyun oynamayacağınızı yapacağınız anlaşmada belirtmeniz yine işinizi kolaylaştıracaktır. yaşanan bu sorun nedeniyle kazandığı ödüllerden uzak kalmak oğlunuzun bu konudaki ısrarlarını büyük ihtimalle azaltacaktır. gece uykusuyla ilgili bir gelişme gözlediğiniz anda (örneğin sizi her gece ortalama 4 kez uyandırırken, bir gece 3 kez uyandırırsa bu bir gelişmedir) bunu takdir etmeniz ve çocuğunuzun sizinle yakın olma isteğini sabah uyandığında karşılamanız onun gece aldığı ödülü daha uygun bir zamanda kazanmasını sağlayacaktır.

başta da belirttiğim gibi eğer daha fazla bilgiyi bizimle paylaşırsanız belki daha çok yardımcı olabiliriz. son olarak 3,5 yaşın çocuklar açısından pek çok korkunun başladığı ve uyku sorunlarının yoğun yaşandığı bir dönem olduğunu belirteyim. eğer korkuyla ilgili bir sorun yaşanıyorsa bunu ayrıca çalışmakta fayda var.

sevgiler...


Ozguves

Tolga bey ilginize çok teşekkür ederim. Sorduklarınıza cevap vereyim: Oğlum akşam 9.30 gibi yatar. Sabah en geç 8'de ayaktadır. Gündüz bir kez uyur saat 12.30-14.00 arası. Yeni kreşe başladı. Kreşe gittiği günler daha erken yatıp daha erken kalkıyor ve okulda sadece 1 saat uyuyorlar.
Evde uyku rutinimiz genelde şu şekilde banyo (yazın her gün, kışın 3 günde bir), yatakta kitap okuma ve uyku.
Odamızı ne yazık ki evimizin koşulları nedeniyle çok geç ayırabildik. Yaklaşık 6 ay önce kendi odası oldu. İlk günden itibaren kendi odasında yattı. Bir ara sadece çiş yapmak için uyanıyordu. Bir ara hasta oldu. Daha iyi takip etmek için yatağa yanımıza aldık. Ondan sonra da gece uyanmaları arttı. Sanırım bunda bir kaç şey etken oldu. Yaşadığı üst solunum yolu enfeksiyonu, benim çok sık seyahat etmek zorunda olmam, eşimin oğlumuzla çok az vakit geçirmesi iyice bana düşkün olmasına neden oldu.
Söylediklerinizi en kısa zamanda deneyeceğim. Bir ara buna benzer bir yöntem denedim ama çok istikrarlı olamadım. Çok yorgun olduğum zamanlarda pes ettim. Yoksa gerçekten her ikimizin de uyku kalitesi çok bozuluyor. Kendimi çok yorgun hissediyorum. Çabuk sinirleniyorum.
Tekrar teşekkürler


eylemyigit

Merhabalar Özguves,

Sanırım odasını yeni ayırmanızın bunda etkisi var ve tabii size özlem duymasının.
Yiğit yaklaşık 2,5 yaşında ve arada sırada  o da uyanabiliyor.Çoğunlukla bana sesleniyor ve yanına gelip onu salladığım zaman (sallanan bir karyolası var!) uykuya geçiyor.Bir keresinde ise (diş çıkardığı bir dönemde) Gece uyandığında yatmak istememişti.Kesinlikle geceleri yatağımıza almamamıza rağmen , bizm yanımıza gelmek istedi.Ben de kesinlikle karşı çıktım.O zaman da ağlamaya başlayarak oturup kitaplarımıza bakalım dedi.Ben de ısrarla ona söylemek istediklerimin olduğunu belirterek ,susmasını sağladım ve ' şu anda gece yarısı olduğunu,herkesin,benim ve onun da uyku saati olduğu için yatmamız gerektiğini vs...'' anlatmaya çalıştım .Sakinleşti ve yatağına kendisi gitmek istedi.Bu arada Yiğit , doğduğu andan beri kendi yatağında yatıyor.Dün gece anneannesi bizde kaldı ve gece onu yatmak üzere yanına çağırdı.(babası biraz kızdı bu duruma aslında:) ) Yiğit ise kabul etmedi.Yatağımda yatıcam dedi:)
Sanırım zamanla düzene oturacaktır.Biraz sakin ve kararlı olarak, onu yatağından almadan ,yatması gerektiğini söylerek ikna etmeniz gerekecek.


tolgaerdogan

tekrar merhaba,

oğlunuzun uyku düzeni oldukça iyi görünüyor. sizin de belirttiğiniz gibi oda değişikliği, yaşanan hastalıklar ve bu dönemde birlikte yatmanız ayrıca iş seyahatleriniz bu durum üzerinde etkili olabilir. ancak endişelenecek birşey yok. oğlunuzla yapacağınız bir anlaşma bu sorunu büyük ihtimalle çözecektir.

sevgiler...Cevaplamak için Üye ol