Oğlum renkli kalem kullanmayı reddediyor ? sebebi ne olabilir?

busybody soruyor: 10

Oğlum eline kalem aldığında 12 aylık falandı .Ogün bugün elinden düşürmüyor.Kendince resimler yapıyor sürekli.Şimdiden bir kitap kalınlığı kadar arşivimiz oldu.Kalemi ilk günden beri bir yetişkin gibi düzgün tutuyor.Buraya kadar her şey iyi. Ama oğlum neden se renkli boya kalemlerini kullanmak istemiyor.Kaç çeşit renkli kalem aldım ama hiçbirisini kullanmıyor.Sadece tükenmez kalem yada kurşun kalem.Kuru boya kalemi verdim sevmedi ,pastel verdim sevmedi,mum boya verdim onu da beğenmedi.belki bunları sevmedi diye tükenmez kalemlerin renklilerinden verdim (açık mavi-yeşil vs) Ama onlarıda sevmedi.Şimdi 2 yaşını doldurmamış bir çocuk renklere karşı neden duyarsız bu kadar ? İç dünyasında bir sorunun varlılığının işareti olabilirmi.Ve bu zamana kadar takıntı dercesinde aynı şeyleri çiziyordu.İçiçe yüzlerce daire uçları kapalı .Çizgiler eklemeye yeni başladı resimlerine.
Bu bir tercih meselesimi yoksa ters giden bir durum olabilirmi .bu yaşta bir çocuk neden renkleri sevmez. sizin fikirlerinizi alabilirmiyim ?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


yunusus

otizm ile ilgisi olabilir mi acaba?bence araştırmalısınız,uyanık olmak lazım...


jildando

başka bir sıkıntısı yoksa oğlunuzun, sizle iletişim kurmak vb. dert etmeyin bence.
Muhtemelen o kalemler daha cok hosuna gitmiştir. Çizmesi kolay gelmiştir vs. benim kızımda kendi kalemlerinden cok benim siyah cd  kalemlerimi kullanmayı seviyor.
Çizdigi seye gelince, önce karalama yapıyorlar, sonra daireler, çizgiler, daha cok erken birşey çizmesi için. Sürekli aynı şeyi çiziyor cunku muhtemelen baska birsey cizemiyor, zaten amacıda birsey cizmek degil.


nurcanafis

ben öğretmenim yorum yapmam ne kadar doğru olur bilemem ama çocuğun resim yaparken kullandığı renkler iç dünyasıyla ilgili olduğunu öğrenmiştik koyu renkler onun karamsar ve mutsuz bir kişiliğe sahip olduğunun göstergesiymiş ayrıca resim yaparken nasıl çiziyor sakin ve yumuşak çizgiler mi yoksa hırçın ve sert çizgilermi bunlar onun iç dünyasıyla ilgili bize ipuçları verebiliyor ...fakat bunun net bir cevabını vermek mümkün değil çok küçük henüz ...


busybody

yunusus uyarın için teşekkür ederim ama otizmle alakası olabileciğini sanmıyorum.az biraz biliyorum otizmi.Oğlumun herşeyi normal seyrediyor.hduran oğlumun bir sıkıntı yok gibi.Mutlu pozitif bir çocuk genelde.Ama şimdilerde bir asbiyet bir gerginlik bir büyüdüm herşeyi yaparım bir çokbilmişlik havaları üzerinde hep.Bu belki bir sorun -soru gibi görünmeyebilir dışarıdan zaten bende kendime dert etmiş falan değilim ama şimdi çocukların zihninde yer etmesi açısından herşeyi görsel ana renklerde vs yapıyoruz.tüm eğitim materyalleri vs renkler üzerine kurulu.çocuklarda renkli şeylere bayılır hep.nerde fosforlu renkli şeyler var hep onlara giderler .diye biliyordum ben :) taki bugüne kadar.normalde de oğlum renk cümbüşü şeylere fazla takılmıyor.en azından özel bir ilgi göstermiyor renkli şeylere karşı.bunu merak ettim.
Eve iş getiren bir anneyim belki bizi taklit ettiği için bilemiyorum oda olabilir.
Hani yeni nesil anneler çocuğun her hareketine bir anlam yükler ya sanırım bende onlardan birisiyim.İç dünyasında yansıtmak istediği birşeyler olabilirmi bişeymi anlatmaya çalışıyor diye düşünüyorum.Çocukların resimleri gerçkten de duygularını yansıtırmış.bu konuda araştırmalar var ama genelde daha büyük çocuklar için.2 yaş civarı bir bilgiye ulaşamadım.Amacı bir şey çizmek olmayabilir demişsin belki ama kendisine sorduğumda kuş ,araba,tavşan,bardak,vs çizdiğini söylüyor.çok güzel bişey .
Ama ... ama burada başlıyor.Renkli kalem kullanmıyor. boyama kitapları vs bunların yüzüne bakmıyor.Düz beyaz kağıt kullanıyor.Takıntı derecesinde.Kağıt biraz kullanılmışsa istemiyor.Ve kağıtta boşluk kalmamacasına her yerine yazıyor. İç dünyasında var olan bir düşünce bi kaygı bir tereddüt vs nin yansıması olabilirmi diye sormuştum sadece. resimlerimiz kısmına yaptığı resimlerin bazılarını ekledim.bakmak isterseniz .Fikirlerinizi almak isterim...


busybody

Heh tamda nurcan anlatmak istediklerimi anlatmışsın teşekkür ederim. böyle kaygıları düşünceleri vs olabilirmi diye düşündüğüm için paylaşmak istedim.onun dışında çok şükür hiç bir hastalık sorun vs miz yok. netteki kaynakları okudum biraz ama bize uyan bir şey yok. dediğin gibi çocukların çizdikleri gerçekten ipuçları içeriyormuş.mesela bir insan çizerken çocuğun kulakları büyük çizmesi azarlandığına evde yüksek sesin hakim olduğuna işaretmiş.Elleri normal den büyük çizen bir çocuk evde dayak yiyordur vs gibi genelleme yapılmış.her çocuk bir olmaz tabi ama benimde oğlumun bu davranışı aacaba bir ipucu olabilirmmi. Bir şeyleri ima ediyorsa kaçırmayalım niyetindeyim :))))coffetea

boya kalemi kullanmamasından ziyade ,çizimler çok farklı geldi bana...yuvarlaklar ve içlerini doldurması yani ...ece de 22 aylık ve gördüğüm  yaş grubu çizgilerinden değişik değil mi ?genelde çizgi karalıyorlar
bence araştırın iç dünyası vs.bilemiyorum belki de bir yetenek yetişiyordur : )
sevgiler


busybody

ecece bunlar yeni çizdikleri canım. önceden sadece minik minik uçları kapalı iç boş daireler çiziyordu sadece .yapraklar dolusu ve sayfada çizecek yer kalmayıncaya kadar başından kalkmıyordu.çizgi çizmeye son 1 aydır başladı .


busybody

sarpın annesi güzel sözlerin için çok teşekkür ederim.aslında uzunca bir cevap yazmıştım ama nurti naptıysa yaptı çıkmadı mesajımı yedi :) bu bir yetenek mi bilmiyorum ama babası da çok gzüel karakalem resim çizer. resim çizmesinden bende memnunum ama takıldığım konu renkleri kullanmayışı ...CokBilmis

Renkleri biliyor mu? Yani ağaç yaprağının renginin, gömleğinin renginin farkında mı? Eğer renklerle ilgili bir sorunu yoksa bence de renkler konusuna kafanızı takmayın. Benim kızım da normal tükenmez kalem kullanmayı tercih ediyor. Renkli kalmelerin arasında da siyah kalemi tercih ediyor. Siyah kalemlerle çizgileri daha net gördüğü için böyle yaptığını düşünmüştüm ben.


busybody

renkeri konuşuyor kitaplarda da gösteriyor kırmızı mavi yeşil bunları biliyor gibi ama ezber olabilir.yani kırmızının kırmızı olduğunu biliyormu bilmiyorum.başka bir nesne gösterdiğimde bunun rengi ne sorsam cevap verecek kapasitede değil henüz . nesneleri tanıyor hemen heme n hepsini büyük küçük kavramınıda biliyor ama renklere henüz hakim değil. acaba bundan olabilirmi. dün ben de onunla resim yaptım benim yaptığıma baktı baktı sonra onun eline verdim renkli kalemleri biraz çizer gibi yaptı bıraktı yine tükenmez kaleme geçti. sanırım daha rahat çiziyor.
birde şunu farkettiim tükenmez kalemler arasında da seçme yapıyor .en güzel kayan yazayn kalemi seçiyor.tek tek deneme yapıyor .Birde kalem eğer tutukluk yaparsa yani çizgi çizerken kesiklik yaparsa çok kızıyor kalemi kullanmıyor firlatıp atıyor :)
Sanırım benim takıntılı bir çocuğum var tek sorun bu :((((Cevaplamak için Üye ol