Oğlum renkli kalem kullanmayı reddediyor ? sebebi ne olabilir?

busybody soruyor: 8

Oğlum eline kalem aldığında 12 aylık falandı .Ogün bugün elinden düşürmüyor.Kendince resimler yapıyor sürekli.Şimdiden bir kitap kalınlığı kadar arşivimiz oldu.Kalemi ilk günden beri bir yetişkin gibi düzgün tutuyor.Buraya kadar her şey iyi. Ama oğlum neden se renkli boya kalemlerini kullanmak istemiyor.Kaç çeşit renkli kalem aldım ama hiçbirisini kullanmıyor.Sadece tükenmez kalem yada kurşun kalem.Kuru boya kalemi verdim sevmedi ,pastel verdim sevmedi,mum boya verdim onu da beğenmedi.belki bunları sevmedi diye tükenmez kalemlerin renklilerinden verdim (açık mavi-yeşil vs) Ama onlarıda sevmedi.Şimdi 2 yaşını doldurmamış bir çocuk renklere karşı neden duyarsız bu kadar ? İç dünyasında bir sorunun varlılığının işareti olabilirmi.Ve bu zamana kadar takıntı dercesinde aynı şeyleri çiziyordu.İçiçe yüzlerce daire uçları kapalı .Çizgiler eklemeye yeni başladı resimlerine.
Bu bir tercih meselesimi yoksa ters giden bir durum olabilirmi .bu yaşta bir çocuk neden renkleri sevmez. sizin fikirlerinizi alabilirmiyim ?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


avdem1

Bana göre senin ki yersiz kaygi.Daha 22 aylik degil mi cocugun?Renkleri bilincli kullanmasi icin daha erken degil mi? Yetenekli bir cocuga sahip olmanin keyfini cikar.........


selencem

Rica ediyorum otizm falan diye bilip bilmeden yorum yapmayailm. Ne alakasi var otizmle? Benim aklima gelen astigmati varsa koyu renk daha net gozukuyordur veya renk koru olabilir ama renkleri taniyor demissiniz. Belki de dogustan ozel yetenekli bir cocugunuz var, resimlerine baktim da boyle yorumladim, einsteini da kimse anlamamis uzun sure :D


busybody

avdem1 canım yarın 23 aylık olucak :) Haklısın renkleri bilinçli olarak kullanması için erken.Sonuçta bugün ticari taksiye kırmızı araba dedi ... renkleri henüz bilmiyor.

efekuzum canım dediğin gibi olabilir. gerçi evde hep renkli kalemleri vardı. İlk günden beri. Ama ben sürekli tükenmez kalem kullanıyorum.Sanırım beni taklit ediyor. Benim tükenmez kalemleri ortadan kaldırma gibi bir lüksüm yok maalesef.Çünkü evde çalışıyorum.

selencm canım çok saol. aklıma farklı bir düşünce getirdin. Benim astigmatım var. Oğlumda da olabilirmi acaba  . 2 yaşımızda göz kontrolümüz var 1 ay sonra falan. doğum gününde hemen sonra götüreyim bari ihmal etmeden. Renk körü olup olmadığı nasıl anlaşılır acaba ? doktor muaynesinde belli olurmu ki ? Ailede kimsede yok ama genede atlamamak lazım.

Bakalım bugün ona yeni güzel keçeli kalemler aldım. Yarın sabah çizeriz beraber. İnşallah sever. Genelde olumlu içimi rahatlatan yorumlar gelmiş. Çok teşekkür ederim kızlar.


coffetea

carioca nın baby keçe kalemlerinden var bizde ama ece de tükenmezi almak için ağlıyor ,daha koyu çizdiği için sanırım...yani tükenmezi seçmesinden ziyade daha öncede yazdığım gibi şekiller çok farklı,birde sıkılmadan sayfalarca doldurması,genelde hemen sıkılıyorla rya ...
ailede de resim yeteneği varmış.benim çok hoşuma gitti .büyük sanatçılar yetişsin : )busybody

Yok canım hiç sıkılmıyor.Bazen sabah uykudan açar açmaz gözünü odada ben yoksam bile (sürekli etrafta kağıt kalem var) başına geçip yazmaya başlıyor.Hatta çok sinirli olduğu zamnalarda ben özellikle veriyorum sakinleşiyor ama biraz takıntılı.kağıt beyazsa kullanıyor .kalem yazmazsa çok kızıyor.kağıtta boş yer bırakmıyor. Sanırım güzel yönleri yanında bizi zorlu bir çocukluk süreci bekliyor. çünkü çok ta inatçı.Birgün babası kızdı oda babasına kızarken yere düştü 4 ayak üzerine. saat tuttum 15 dk abartmıyorum.biz yemeğimizi yedik skarpuza geçtik hala aynı pozisyonda duruyor.ağlıyor.ben oğlum gel diyorum kucağıma almaya çalışıyorum istemez yeğen vardı o alayım der istemez.en sevdiği karpuzu ağzına verdik onu bile almadı.hala aynı pozisyonda 4 ayak üzerinde ağlıyor. 15 dk sonunda babası pes etti. babası alınca sustu. tamam oğlum gel dedi .babası bunu deyince geldi oturdu hiç bişey olmamış gibi karpuz yedi onun kucağında. Yani böylece babasına karşı zafer kazanmış oldu.onu pes ettirdi.ve bunu bilinçli yaptı.
Ağzımızda sakız oldu zamane çocukları deyimi ama gerçekten de öyle.Bunlardan korkulur gerçekten.


Zelal_

Busybody selam, işin uzmanı değilim sadece empati kurarak kendimce birkaç tavsiye vermektir niyetim :) Kalemi renk/çeşit olarak değiştirmek istemiyorsa, boyadığı kağıdın rengini değiştirin, koyu renk birkaç kağıt alın, renklerin zıtlığını tonları o şekilde de fark edebilir, mavi tükenmezle, beyaz kağıt, açık mavi kağıt, gri kağıt, hatta siyah kağıt verin, sonra siyah kağıtla birlikte beyaz kalem verin derim ben... Gerçi kağıt beyazsa kullanıyor demişsiniz ya, o kısım zor olabilir, belki kağıt yerine, kağıt tabak, yumurta, pinpon topu verebilirsiniz, kumaş boyama yapabilirsiniz, kumaşı önce tükenmezle boyar, sonra parmak boyalarıyla boyayabilir, banyoda fayanslara parmak boya yapabilirsiniz belki?

Boyama kitaplarına ilgi göstermemesinden endişe etmek yerine memnuniyet duyun derim, konuyla ilgili Susan Striker'in "Çocuklarda Sanat Eğitimi" adlı kitabı edinmenizi de tavsiye ederim. Sözkonusu kitapta 6 yaşına kadar çocukların karalama yapmalarının desteklenmesi gerektiği vurgulanıyor, tabii ki birçok malzemeyi kullanarak pastel, sulu boyalar-keçeli kalemler vs vs gibi, ancak başlangıç aşamasında özellikle tek renkle başlanması gerektiği belirtiliyor vs vs...

Şimdilik aklıma gelenler bunlarla sınırlı... Bence oğlunuz gayet yetenekli bir kuzu...


Zelal_

Sonradan aklıma geldi, dediğiniz gibi renk seçiminde işi inada bindirmiş, bir güç savaşı olarak algılıyor ise, bir süre hiç üstelemeyip ancak aynı zamanda da; o her zaman ki kalem ve kağıt ikilisiyle takılırken, onun yanında siz de değişik renkte veya çeşitte bir kalem, kağıt ve objelerle resim yapmanız, ona al bak bunu kullan demeden, ama eşinizle onun da ilgisini çekebilecek cümleler sarfederek (Mesela kağıdı çıkarılmış bir pastel boya da, tükenmez kalemiyle aynı renk bile olsa, bir normal tutuşta çizip, bir de pasteli yan koyup boya uzunluğunda boya yaparak, farktan eşinize bahsedebilirsiniz, ya da bastırınca daha koyu oluyor vs gibi konularak ama oğlunuzla değil, eşinize anlatır gibi) ya da serbestçe, birbirinize paralel çalışmanız şeklinde... Ki hala bu ayda tek renk kalemle çalışmanın bir sakıncası olmadığı fikrindeyim tabii ki kesinlikle otorite falan değilim, hatta resimle ilgili kayda değer bir bilgim bile yok, benim ki sadece fikir :) 


busybody

zelal , aishwarya teşekkür ederim cevaplarınız için.polisan ın değişik çeşitte boyalarından aldım.oğlum bir kaç gün önce hastalandı biraz. hastalanınca hep beraber yaptık resimleri .dediğiniz gibi ben yaparak ona al sen de kullan demeden ben rengarenk boyalar kullandım. vee oda kullandı bana bakarak ama bu çeşit çeşit kalemlerin içerisinden en ince uçlu olan (silinebilir pasteller var.kuru boya gibi neredeyse) kalemleri seçti. çok sevindim.ama hastalığı geçince yine koyu renk kaleme döndü. şimdi önüne renkli kalemleri de koyuyorum.alıyor onlarda da yapıyor birşeyler ama daha çok hani böyle boyama kitabından şeklin içini doldururken boyarız ya öylesine boyuyor. çok sürmeden de kurşun kaleme falan geçiyor zaten. bir şey farkettim.kurşun kalemle çok daha güzel şekiller resimler yapıyo.sanırım onada kurşun kalem kullanmak zevk veriyor.artık takıntı yapmayı bıraktım.bir sorun değil bir tercih meselesiymiş bizimkisi. güzel rahatlatan cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. bu arad oğlum resimlerine değişik şekiller ekledi.yarın yeni resimlerinde de eklemeye çalışacağım.onun resim yapması çok hoşuma gidiyor.bir el beceresi olması beni çok memnun eder ilerde. dün eline balon almış onun üzerine bişeyler yazıyor :) bugün de ayak başparmağı ile işaret parmağı arasına kalemi sıkıştırmış kağıda ayağıyla yazmaya çalışıyor :) alem çocuk ya.bir yerden falan da görmedi ki taklit ediyor desem :) ay ben bu çocuk milletini anlayamadım gitti zaten ..........Cevaplamak için Üye ol