5.5 aylık bebeğin gece beslenmesi yoğurt vss

nurturia soruyor: 6

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ediluj

Ben aksamları 7 tahıllı kaşık mamasını,aptamil2 ekleyerek bazende içine gün kurusus kayısı,meyvepüresi ekleyerek veriyorum severek yiyor,gecede daha rahat uyuyor..


JIST

markette satılan günlük şişe sütle yapmak daha sağlıklı. günde bir kase vermek yeterli. yoksa kabızlık yapıyor.


CokBilmis

Bebekler 4. aydan sonra gece beslenmesine ihtiyaç duymazlar. Ben 5,5 aylıkken 11de emziriyordum ve sabaha kadar uyuyordu ki benim kızım iri ve obur bir bebek.

Hele hele gecede 6-7 defa uyanmanın açlıkla hiç alakası olamaz. Uykuya dalma sorununuz olduğunu düşünüyorum. Uyku Meleği'ndden yardım alabilirsiniz:

http://www.thegentlesleepcoach.blogspot.com/

http://www.nurturia.com.tr/people/uykumelegi

Ayrıca hazır mama vermenizi asla tavsiye etmiyorum. Nedenini de şöyle açıklayayım: Kızım 20 aylık ve ek gıdaya geçince alıp da kullanmadığım mamalar var. Henüz soz kullanma tarihi de geçmedi. Size versem oğlunuza kullanır mısınız?

Sanırım 14 aydır duran mamayı kullanmazsınız. Ama sizin aldıklarınız da böyle uzun süredir saklanan mamalar. Son kullanma tarihi 1 haftadan fazla olan hiçbir ürünün taze ve sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.


ozgu_naz

biz de 4 kere kalkıyoruz ama açlıktan değil. yedirip yatırdığımda da kalkıyor sırf meme sefası için. ama arada yaptığımı size de önerebilirim. . biraz pirinci iyi suda az suyla ama karıştıra karıştıra pişiriyorum. içine herhangi bir meyveyi püre yapıyorum ve blendarda anne sütüyle çekiyorum. ama yese de kalkıyor gece


haticebaran

Ben gece 7 tahıllı milupa mamasını, bebelac devam sütüyle karıştırıyorum içine de cici bebe koyuyorum ve sabaha kadar tok tutuyor hiç acıkmıyor


CokBilmis

@ jujube:

"Uykuya dalma sorunu" derken kastım "kendi kendine uykuya dalamama" idi.

Bakın ne demişsiniz "gece çok rahat uyutuyorum 22-23 arası." Yani demek ki bebeğinizi "siz" uyutuyorsunuz. O kendi kendine uyumuyor. Dolayısıyla uykusundan uyanınca, tekrar uykuya dalabilmek için sizin yardımınızı bekliyor.

Ayrıca şöyle demişsiniz: "sadece 3 saat deliksiz uyuyor ondan sonra sürekli kalkıyor. ve hergece neredeyse bu böyle." İnanın yalnız değilsiniz. Keşke herkes cevap verse de görseniz, tüm bebekler aslında böyle. Gece uykusunda en uzun kesintisiz uyuma süresi 4 saattir. Sonra bebek uyanır ve tekrar uykuya dalmaya çalışır. Kendi kendine uyuyabilme becerisi edinmişse ne ala, yoksa sizi yanına çağırır ve bu döngü sabaha kadar devam eder. Sizin bebeğinize has bir durum değil yani.

Son olarak: "eğer uykuyadalma problemi olsa kolaylıkla uyumaz diye düşünüyorum ya sürekli emmek için (alışkanlıktan ötürü) yada artık büyüdüğü için sütüm yetersiz kalıyor ben 2. şıkkı düşünüyorum mama konusunda hala kararsızım. bu arada her çocuğun gelişimi farklı olduğu gibi her annenin sütü kendi bebeğine özeldir belki artık sütüm yetersiz kalıyor bilemiyorum.." demişsiniz.

Dediğim gibi "bebeğiniz uykuya dalmıyor", "siz bebeğinizi uyutuyorsunuz". Ayrıca bebeğin alışkanlıktan ötürü sizi yanına çağırıyor olması da mümkün. Bu durumda memeyi bıraksanız bile yine de uykuya dönmek için sizi yanına çağırmaya devam edecektir. Bu böyle yıllarca sürebilir. Şimdiden uyku eğitimine yavaş yavaş başlamanızı tavsiye ederim.

Mama konusunda da kararsızlık yaşıyorsanız kolayı var: Deneyin. 1-2 gece mama ile uyutun bakalım, deliksiz uyuyor mu? Ben uyumayacağını düşünüyorum. Hatta hiç mamaya alışmamış bir çocuk, karnı dolu olarak uyuduğu için hazımsızlık çekip daha da sık uyanacaktır. Tahminimce... Siz uyumadan hemen önce yemek yeyince rahat bir uyku çekebiliyor musunuz?

Ayrıca sütünüzün yetersiz kaldığını hiç zannetmiyorum. Bebek kendi istediği kadar sütü alır memenizden, zaten doymamışsa da memeyi bırakmaz. Ha, doyup da memeyi bıraktıktan sonra çok çabuk acıkması sütünüzün yetersiz olmasına değil, bebeğin bir büyüme atağı içinde olmasına işarettir; yani daha sık meme emmek istemektedir (tıpkı daha sık yemek yiyen ergen çocuklar gibi). Büyüme atağı da ihtimaller dahilinde tabii ama bu ataklar 1 haftadan fazla sürmez.

Ne kadar da fazla şey yazdım :) Umarım işinize yarar.Cevaplamak için Üye ol