İşe başlayacağım, 3 aylık bebeğim biberon almıyor:(

mantik soruyor: 8

Merhabalar,

Kızım 3 aylık ve yakında işe başlayacağım fakat kızım biberon almıyor. Her gün aç olduğu zamanda biberon vermeyi deniyorum fakat biberonu diliyle itiyor, almıyor. Anne sütü veriyorum hatta farklı bir tat olursa diye mamayı da denedim. Ben hiç görünmeden annem de verdi fakat yine almadı. Açlıktan ağlıyor fakat almıyor. Ne yapabilirim? Yardım edin lütfen ...

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


dilammm

 Aynı şekilde benim kızım da almazdı. Bebeğim 2 aylıkken işe başladım, sabahçı olduğum için 12.30 gibi evdeydim. Annem o zaman diliminde çay kaşığı kullanarak içirirdi sütünü. Gayet hızlı pratik bir şekilde çok uzun zaman böyle gitti. Sanıyorum 5. ay civarı biraz biraz almaya başladı. Çay kaşığını kullanabilirsiniz siz de.


ipekkusgoz

Ben 2,5 aylıkken işe başladım. Ben de işe başlama öncesi yaptığım alıştırma turlarında 'acaba işe başlayamayacakmıyım' diye düşünecek kadar olumsuz sonuçlar aldım. Evdeyken görünmeden ya da bizzat dışarı çıkarak yapılan denemelerde hiç almadı. Bir sürü değişik marka biberon denedikten sonra en son dr brown'da alacağının sinyallerini verdi ama yine de tamamen almaya ben işe başlayınca başladı.Bence sizde de öyle olacak.Ne kadar var işe başlamanıza bilmiyorum ama çok sıkmayın canınızı alacaktır.Geçen ay gittiğim emzirme seminerinde de işe başlamadan çok önce bu denemeleri yapmanın doğru olmadığını söylemişlerdi.

 


neretva

Şöyle birşey deneyebilirsiniz: dr browns gibi bir biberon alın, 1 numara başlıkla, içine anne sütü koyun, bunu koltuğunuzun altına meme hizasına kıstırın. Bebeğiniz sakinken önce biberon ne taraftaysa o memeden emzirin, biraz süt alınca yavaşça memeden çıkarıp hemen biberonu verin. Biberon koltukaltınızda olacak, yani 3. bir meme gibi. Almazsa ısrar etmeyin ama bir gerçek meme bir biberon deneyin. Böyle böyle alışabilir. Bir de biraz dikey pozisyonda vermeyi deneyin. Biberonla süt ağzına doluyor, boğuluyormuş gibi hissediyor olabilir.

İleride bu soruya bakacak anne adayları için bir not: biberon alması gereken bebeklere ilk bir ay içinde biberon verin. Yani annenin sütü geldikten sonra, emzirme biraz oturduktan sonra mesela 3. haftadan itibaren bir öğün biberonla verilirse alışma daha kolay oluyor. 1. aydan sonra sorun çıkabiliyor.


mantik

Cevaplarınız için teşekkür ederim. ipekkusgöz acaba biberon almamasına rağmen ilk gün işe gittin mi? ve gittiğin gün mü aldı biberonu? 2 hafta sonra işe başlayacağım ben ve hergün 1 kere biberonu deniyoruz 1 haftadır. Arada bir iki kere emiyordu ama son günlerde ağzına bile almadı. Acaba bir kaç gün ara mı vermeliyim. Gittiğin seminerde bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ile bilgi verildi mi acaba? Ve bu seminer neredeydi acaba? sanırım bu seminerlere katılmak iyi olacak. tabi biberon alır ve bende evden çıkabilirsemipekkusgoz

Evet bir kaç denemeden sonra ve dediğim gibi dr browns'a göz kırptıktan sonra denemedik bir süre.Zaten ben özellikle son anlara bırakmıştım içgüdüsel olarak. Hep bir biberona alışacak memeyi almayacak korkusu vardı.İşe başladığım gün her şeyin yolunda olduğuna dair telefonlarla rahat bir nefes almıştım.Darısı başınıza:)

Seminer Kasım ayındaydı.Ücretsiz bir seminerdi.Burada konu da açmıştım,ilgilenenler faydalansın diye ama silinmişti sanırım, bulamadım sonra.2 oturumluydu ,ben doğal olarak ay itibariyle emzirmenin sonlandırılması kısmına katılmıştım.Bahsettiğim şey direk olarak bir başlık değildi.Çalışan annelerin genelde doğum izinleri bittince emzirmeyi sonlandırma yolunu seçtiklerinden bahsediliyordu. Çalışmaya başladıktan sonra emzirmeye devam etmeye niyeti olan annelerinde işe başlama tarihlerinden çok önce denemelere başlayıp kendilerini sıkıntıya sokmamaları tavsiye edildi.

IBS fuarında Renkli Ada'nın yeni etkinlik programında 29 Aralık saat 16:00'da  Esra Ertuğrul'un yeni doğan bakımı ve anne sütü eğitimi gözüküyor. İsterseniz renkli ada'yla iletişime geçin.


fistikcik

Merhaba,
Benim kızım da ilk ay çok az verdiğimiz biberonu sonra vermeyince bir daha almak istemedi. Ne yaptıysak işe yaramadı. Doktorumuzun önerdiği gibi çay kaşığıyla verdik. Hem rahatlıkla içti, hem de ek gıdaya geçişte bu durumun çok faydasını gördük. Zor gibi görünse de değil, sterilize edeceğiniz bir çay kaşığıyla rahatlıkla verebilirsiniz sütü. Zaten 5. aydan sonra ince delikli bir alıştırma bardağıyla içmeye başlayabilir. Biz sütü bu dönemden sonra alıştırma bardağıyla verdik.


ipekkusgoz

oren, bahsettiğim eğitimin linki burada. Bugün mail gelmiş bu vesile ile paylaşayım dedim.

http://renkliada.com/29-aralik-hamile-egitmeni-ve-emzirme-danismani-esra-ertugrul-ile-yeni-dogan-bakimi-ve-anne-sutu-egitimi/


petekc

Ben de aynı soruyu soracaktım ki burada konu açılmış bile. Bebeğim 3 aylık. Benim işe başlamama daha iki ay var. İlk iki ayda 3 kere biberon vermiştim ve sorun olmamıştı. Sürekli vermem gerektiği, yoksa bir gün almayabileceği hiç aklıma gelmemişti. Bir haftadır her gün hem anne sütü, hem de mama deniyorum. Almıyor. Elimde Dr Brown, avent ve nukun yeni doğan biberonları var. Bir de Chicco nun kauçuk başlığı avente uyum sağlıyor. Onu da denedim. Fayda etmedi. Her gün bir kriz yaşıyoruz. Açken deniyorum. Bağırıyor, ağlıyor, kusacakmış gibi oluyor, bir saat boyunca deniyoruz sonuç alamıyoruz. Ben evden çıktım, yine olmadı.

Bugün göğüs ucu koruyucuyla emzirmeyi denedim. İlk zamanlar bununla 2-3 hafta emzirmiştim. Önce biraz emdi, sonra bağırmaya başladı. Onu da istemedi.

Calma biberonu öneriyorlar. Anne memesine çok yakınmış. Bununla ilgili fikri olan var mı? Çok pahalı, boşuna almak istemiyorum.

Oren, sonuç alırsan nasıl yaptığınla ilgili bilgi verebilir misin?


Cevaplamak için Üye ol