karma ası sonrası bacakta sertlik normal mi.ası sonrası reaksiyon

bengiengin soruyor: 3

 merhabalar bebisim bir hafta once verem asısı ile beraber saglık ocagında karma ası oldu bir hafta olmasına ragmen ası yerinde bacakta sertlik var ve hafif siş cok endiselendim saglık ocagının gazabına mı ugradık benzer sorun yasayan varmı lutfen yardım bayram tatili sonrası hemen doktorumu arayayım 

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


trinity

Bildiğim kadarıyla ilaç o bölgede yoğunlaştığı için bir sertlik oluyor. Bizim de 1-3 gün arası her aşıdan sonra olur ve geçerdi. Doktorumuz oraya bastırmadan hafif yuvarlak hareketlerle ovun ilaç dağılsın diyor... Bir dene istersen


baharb

asiya reaksiyon olmus, bir hafta biraz fazla dediginiz gibi. saglik ocaginin bir hatasi yok bebeginiz hassas muhtemelen. bir dahaki asilari teker teker yaptirmanizi oneririm, 1 ay arayla seklinde, ornegin 4 ay asilarini 4-5-6 aylara yayarak olmanizda bir sakinca yok ve bu tip reaksiyonlari azaltir. su an yapacaginiz birsey yok, beklemek disinda, isterseniz yine de doktoru arayip haber verebilirsiniz ama gunden gune iyilesecektir, bayram sonrasina azalmis olacaktir diye tahmin ediyorum, azalmazsa mutlaka doktora gidin.


Elvira

Merhaba,
Bu durumu bir iki aşı sonrası iki çocuğumda da yaşadım. Sizin gibi ilk karşılaştığımda ben de korkmuştum. Bildiğim kadarıyla aşının deri altına birikmesi yada vücudun aşıya reaksiyonu nedeniyle meydana geliyor.
Eğer abseleşme oluşmadıysa zamanla geçiyor. Bizde öyle olmuştu. Aşı bölgesinde uzun süren ateş (İlk bir iki gün olabiliyor), kızarma, morarma olmamalı. Yine kontrol ederseniz iyi olur.
baharb'ın belirttiği gibi, ikinci kızımda biz de aşıları yayıp, fazla yükleme yaptırmamaya gayret ettik.
Geçmiş olsun...Cevaplamak için Üye ol