PLASTİKLER

p_nar soruyor: 2

Plastiklerin üzerinde numaralar ve kısaltmalar var. Hangileri sakıncalı?

ör: 
PP
PE
PE-LD
PC  >> bu sanırım BPA içeren polikarbonat.

Pet şişede su almak sakıncalı mıdır? Yağ, ketçap vb.?
Plastik oyuncaklar?
Streç film?
Her yer plastik dolu..

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


serap_ayse

BPA – Plastik ve Gıda Saklama Kapları

  • Neden plastik ve gıda saklama kapları bizim için zararlıdır?
  • Plastiğin içinde ne vardır ve bu toksinler bizi nasıl etkiler?
  • Bisphenol-A (BPA) tam olarak nedir?
  • Beni ve ailemi nasıl etkiler?
  • Hangi ürünlerde BPA vardır ve abartmadan neleri atmalıyım?

Bu makaleyi okuyarak ve alışkanlıklarınızda basit bazı değişiklikler yaparak, aileniz için daha güvenli bir çevre yaratacaksınız. Sadece kendinizi bu konuda bilgilendirseniz bile. Ben bir doktor veya uzman değilim, yapmaya çalıştığım internetten araştırdığım bilgiyi toparlamak, jargonu tercüme etmek ve bilmeyen birisinin değerlendirebileceği hale getirmektir.

 Çeşitli düzeylerde BPA içeren olağan üstü çok ürün mevcut ve bunun ne kadarını evinizden çıkartmak istediğiniz size kalmıştır. BPA’nın ne olduğu ve sizin ve ailenizin üzerindeki etkileri hakkında bahsedeceğim. Derhal evinizden çıkartmanızı ve bundan böyle almamanızı önereceğim bazı ürünler de olacaktır.

Uzak durmanız gereken ürünler

  • Sert şeffaf plastikler, genelde ürün tabanında no 7 olarak işaretlenmiş, genelde BPA içerir
  • Her tür 3 veya 6 ile numaralandırılmış plastikler. No 3 (PVC) ve no 6 (polistiren)’nın ayrıca zararlı kimyevi maddeleri geçirdikleri bilinir
  • BPA ile astarlanmış konserve içinde gıdalar
  • Plastik oyuncaklar

Bunların yerine ne kullanmalı?

Mutfağımda bir çok plastiği cama çevirmeye karar verdim. Cam her daim güvenli bir alternatiftir. Her plastik şişe ve kabın içeriklerini incelemek mümkün olmadığından, cama geçişin daha kolay olacağını düşünüyorum.

İlk dikkatimi çeken bebeklerimizin kullandığı biberonlardır ve üzülerek söylemeliyim ki Paprikam için dünyanın parasını veripte aldığım marka BPA içerenler listesinin başında sıra alıyor. Eski usul cam biberon üreten Evenflo ve  (bizde bulunmayan) BornFree var ancak onlarda standart kauçuk uçları silikon ile değiştirmeniz gerekmekte.

Oyuncaklar konusunda ise kurşunsuz boya ile tahtadan üretilmiş doğal ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

BPA- Nedir?

Bisphenol-A için kullanılan kısaltma. BPA gıda ambalajlarını (konserve, kutu meyvesuyu, süt) astarlayan kimyasalın bir içeriğidir. Aynı zamanda polikarbon plastiğin önemli bir yapı taşıdır. Genelde "geri dönüşümlü" tekrar tekrar kullanılan, tabanında 7 ile işaretlenmiş plastikler…

Bana nasıl ulaşır?

BPA bileşenleri temas ettikleri gıdalara geçmeye eğilimlidir (kendi bileşeninden ayrılır). Bu zamanla olur ve ısı ile hızlanır.

Beni nasıl etkiler?

BPA çevresel bir estrojen olarak etki eder ve tüketildiği takdirde normal hormon faaliyetini bozabilir. Genlerde değişkenlik, fiziksel ve davranışsal gelişime etki gösterebilir. Bebek ve çocukların beyin gelişimine etkisi olabilir. Kızlarda erken buluğ çağına giriş veya erkeklerde meme gelişimi anlamına da gelebilir.

Önce çocuklar!

BPA’nın çocuklara olan etkisi, çok hızlı büyüdükleri ve geliştikleri için, daha çok konuşulacaktır. Biz yetişkinlerin gelişmiş beyinleri (…) ve bedenleri olduğundan BPA’nın hormon ve genlerimize, karşılaştırdığımızda, etkisi daha azdır.

Daha fazla bilgi için bazı ingilizce yayınlar:
p_nar

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Henüz bir kısmını okudum.

Araştırma yaparken ben de burada bazı bilgiler buldum:


Artık kafam zonkluyor. Nasılsa süt pompadan akıp gidiyor, içinde beklemiyor diye pek üzerinde durmamıştım, hoş zaman da yok birden her şeyle ilgilenmeye, araştırmaya, öğrenmeye. Ama şimdi gördüm ki BPAnın düşük dozu bile zarar veriyormuş.

BPAlı pompayla sağdığım buzluktaki sütlerim ne olacak? Ya bebeğime içirdiklerim? Lanet olsun hijyen takıntıma. Bir de kaynattım onları hep.

Ağlamak istiyorum. Ne kadar kirletiyoruz dünyayı. Yeteri kadar ürediğimizde çevremizi ve bedenlerimizi o kadar kirleteceğiz ki, yok olup gideceğiz kendi pisliğimizde. Bir bebek doğurmadan önce daha ziyade ruhlardaki kirlilikten muzdariptim..Cevaplamak için Üye ol