Erken konuşma zeka belirtisisyse konuşamama tam tersi diyemeyiz değil mi?

kunki soruyor: 10

16 aylık oğlum hala konuşamıyor. son zamanlarda herkes imalı imalı konuşamamasıyla ilgili sorular soruyor. canım sıkıldı açıkçası. tamam konuşamadı ama dikkat süresi yeterince uzun. bir kitabı başından sonuna kadar okutuyor. kitaplara çok meraklı. herşeyi ıh ıh diye soruyor. bu ıh ıhlama birşeyleri isterken de oluyor,hemen vermek yerine konuşmaya mı teşvik etmeliyim sizce? bir de şu etraftan yapılan salakça kıyaslamaları ve konuşamamasıyla ilgili bitmek tükenmek bilmeyen soruları nasıl bertaraf edebiliirm?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


pukaa

bizim arkadaşın kızı 3 yaşında hala konuşamıyor sadece ıhhlıyor dr dr gezdi etrafta sinir bozuyor tabi sağırda mı konuşamıyor zekası mı geri diye hiçbirşey çıkmadı zaten eşinin ailesinde de geç konuşanlar varmış 4 yaşında falan ama içiniz rahat değilse bir dr götürün isterseniz


Cansu88

Bır kreşe veya kendı yas grubunda bır cevreye şokun ıstersenız .daha çabuk konusabılıyorlar


neretva

Erken konuşmak zeka belirtisidir demek ne kadar doğru? Neye ve kime göre erken? Size bu imalarda bulunanları eğitmeniz gerekebilir. Bakın, her gelişim aşaması bir penceredir. Mesela yürüme için bu pencere 8-9 aylıkken açılır ve 18 aylık olana kadar açık kalır. Bu pencerede yürüyenlere ''normal'' der gelişim uzmanları. Bakın zeki demezler ya da 8 aylık yürüyen balerin olur, atle olur, Bolt gibi koşucu olur demezler, normal derler. Ama şunu da eklerler, nadiren de olsa 8 aylıktan önce veya 18 aylıktan sonra yürüyen ve yine normal olan çocuklar vardır. Çünkü buradaki ''normal'' tanımı istatistiki ortalama alınarak yapılır. Her zaman ortalamanın dışında çocuklar vardır ve aslında her çocuk özeldir ve kendi hızında büyür.

Konuşma için de benzer bir pencere vardır. Ve bu pencere yürüme meselesine göre çok daha geniştir. 3-4 yaşına kadar konuşmayıp sonra konuşmaya başlayan ve son derece zeki, normal gelişimde çocuklar vardır ve sayıları az değildir. Tekrar ediyorum erken konuşmanın bir zeka belirtisi olduğuna inanmıyorum. Yanılmıyorsam erken ve geç konuşan çocuklar arasında ilkokul çağında yapılan araştırmalar benzer sözcük dağarcıklarına sahip olduklarını göstermiştir. 16 aylık bir erkek çocuk kendisine söylenenleri anlıyorsa ve basit komutları yerine getiriyorsa son derece normaldir. Çocuklarımızı başka çocuklarla karşılaştırmayalım, karşılaştıranlara da izin vermeyelim. Özellikle oğlunuzun yanında hala konuşmuyor mu vs denmesine engel olun. O da orada ve herşeyi anlıyor.


tugbat

Benim duydugum da valla tam tersi: Bkz. Einstein Syndrome
Einstein ve bazi dunyaca unlu fizikciler hep gec konusmuslar:) 3 yasa kadar hic konusamamislar.

http://www.mothering.com/community/t/935674/the-einstein-syndrome-or-late-talking-but-highly-intelligent

Ayrica erkek cocuklari kizlara oranla gec konusuyorlar. Benim tanidigim iki erkek cocugu (biri dortu gecti hala duzgun konusamiyor zorlaniyor, biri uc cok az kelime soyleyebiliyor).

O yuzden imalara gulup gecin. Kesinlikle ilgisi yok.


mona_roza

bence erken konuşmak değil kenidini ifade etmek ve sosyal uyum çok önemli. oğlum 20.ayına girmek uzere son 15 gündür net konuşmaya başladı 18 aydan sonra sıçrama yaptı die gözledim.

kendini ifade edebiliyor mu?

istedii şeyi anlatabiliyor mu?

eşyalara insanlara kendince de olsa taktığı isimler var mı bunları aklında tutuyor mu?

ne güzel demişsiniz dikkat süresi uzun diye, insanların dediklerine gelince anne olarak inciniyor insan ama asla aldırmayın herkes ukalalık etmeye bayılıyor her söyleneni dinlesem en basitinden soğuktan kesin hasta olurdu her hafta :Dnnunnis

konuşmadan kasttetiğiniz anne,baba,dede  vb. kelimeleri söyleyemiyor mu yoka belli belirsiz mi söylüyor.Her çocuğungelişimi kendine özeldir.Siz etrafta kıyaslayanları duymazlıktan gelin.Kuzenim 3 yaşındaykenkonuşmaya başlamış ve oğlu da 3 yaşında konuşmaya başladı.Bazı çocuklar geç konuşabilir bu gayet doğal.Kitap okurken sizi dinlediğine ve anladığına göre sorun yok demektir.Siz evde sadece onunla daha çok konuşmaya gayret edin.Yaptığınız her şeyi ona anlatın.Mesela yemek yediriken kaşıkları sayın, evdeki oyuncakları ile oynarken renk , sayı,şekil, nesne adı vurgusu yapın ve sık sık tekrarlayın, bol bol park gezileri yapın,yaşıtı veya biraz büyük çocuklar ile bir araya getirin.Oğlumla yeğeni arasında2,5 ay var ama aralarında o kadar çok fark var ki.Yani her çocuk aynı değil.Siz sadece daha çok konuşmaya teşvik edin.


nurus

size böyle diyorlarsa ben yandım o zaman :)))) 


şaka bir yana benim kızım da 28 aylık ama halen konuşmak istemiyor ısrarla.kelimelerimiz var tamam ama derdini cümlelere dökecek kadar değil.30-35 adet kelimesi var.ama canı istemezse hiiç yormuyor kendini.tekrar etsin diye tek tek tane tane hece hece neler denedim ama yok.bazen su demiyor bazende hipopotam diyor mesela :))

ilk torun ve ilk çocuk kızım.herkes üstüne titredi,bende biraz geç konuşmuşum onunda etkisi olabilir.ama mesela kuzenimin kızımdan 4 ay küçük kızı da '' hadi gel dans edelim-ben bunu çok beğendim''gibi cümleleri uzun zamandır kurabiliyor.

benim derdim eleştiri alınca sıkılmak,kıyas yapmak değil de,bazen anlayamıyorum,o da kendini anlatamıyor ona sıkılıyorum.çünkü artık ihtiyaçları çok değişti,kendini bana anlatmasını sabırla bekliyorum.

hiç dert etmeyin daha çok erken..


sPetek

kesinlikle neretva arkadaşımızın dediğine katılıyorum. Zeka gelişimi kim ne çabuk yürüdü veya kim ne kadar erken yürüdüğüyle tespit edilmez. Her çocuğun gelişimi farklı ve her çocuk özeldir. 
Kendi sağlığınız ve özellikle bebeğiniz için kendinizi yıpratmayın ve üzülmeyin... "salakça" yaklaşımlarda bulunanlara da gülüp geçinbcos

neretva + 1000000000

Ayrıca değiştiremeyecekleri fiziksel özellikler yüzünden çocukları eleştirmek haksızlık. Bence niye konuşamıyor sorusuyla, niye kısa, niye uzun, niye sarı saçlı, niye kahverengi gözlü soruları aynı şey.. 

ebeveyn olarak çocuklarımızın gelişimini takip etmeye çalışmalıyız tabi ki, konuşmayı geciktiren unsurları (tv gibi) hayatımızdan çıkartıp, konuşmayı geliştiren aktiviteleri (kitap okumak gibi) artırabiliriz, ama bilinçli bilinçsiz yorumlarla (aaa hala mı konuşmuyor gibi) hem kendimizi hem de çocuğumuzu stres altına sokmamalıyız benim fikrimce... bizler neden konuşamıyor diye stres oldukça ister istemez ekstra bir uğraş içine giriyoruz ve onlar da bu baskıyı hissediyorlar.. ne gerek var...iletişime açık, duyan, anlayan ve ıh ıh diyerek soran bir çocuk eninde sonunda konuşacaktır.

nasıl bertaraf edeceksiniz sorusuna gelince... açıkça söyleyerek... ben çocuğumun gelişiminden memnunum, kimseyle kıyaslamıyorum, kimseye de kıyaslatmıyorum deyin konuyu da kapatın...


serra77

Sizinkiler yine iyiymis,benim kv esimin 6 aylikken bezi biraktigini iddia ediyor:-) Kendi oglunumu yuceltti benim kizimimi salak yerine koydu henuz cozemedim,bunu soyleyen kadin psikolog bu arada..

Bu yuzden gulup gecin boş boş konusanlaraCevaplamak için Üye ol