Erken konuşma zeka belirtisisyse konuşamama tam tersi diyemeyiz değil mi?

kunki soruyor: 10

16 aylık oğlum hala konuşamıyor. son zamanlarda herkes imalı imalı konuşamamasıyla ilgili sorular soruyor. canım sıkıldı açıkçası. tamam konuşamadı ama dikkat süresi yeterince uzun. bir kitabı başından sonuna kadar okutuyor. kitaplara çok meraklı. herşeyi ıh ıh diye soruyor. bu ıh ıhlama birşeyleri isterken de oluyor,hemen vermek yerine konuşmaya mı teşvik etmeliyim sizce? bir de şu etraftan yapılan salakça kıyaslamaları ve konuşamamasıyla ilgili bitmek tükenmek bilmeyen soruları nasıl bertaraf edebiliirm?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


mert_mert

benim oğlum 25 26 aylık olana kadar suya hu derdi ve çok basit şeyleri söylerdi yani cümle yoktu.baba arabayla geldi cümlesini bıba ayıba derdi.çoğu söylediği şeylerde anlaşılmıyordu uzunca kurduğu cümlerlerde vara vara vara gibi birşeydi.ama aynı binada yaşıtı çocuk bülbül gibi konuşuyordu onlarla sokakta karşılaşmak bile istemiyordum.hemen aa konuşmuyormu tarzında sohbet.ama oğlum 27 aylık olunca baktım dili açıldı.ciddi oranda açıldı.baba arabasıyla geldi.hadi sokağa çıkalım .ben bisiklete bineceğim.sokakta elimi tut.3 lü cümleler şimdide daha uzun cümleler ama kekeleme başladı tabi 1 haftadır.çünkü bazen cümle sonu gelmiyor uzattıkça uzatıyor.hiç takılmayın ayrıca 16 ay diyorsunuz erken.daha vakti bile geçmemiş :))


mert_mert

serra benimde görümcem konuyu yakından bildiğim halde oğluna bezi 8 aylıkken bıraktırdığını hatta 9 aylıkkende konuştuğunu filan iddia ediyor sürekli:) ben işin aslını biliyorum .ya cidden ayları karıştırıyorlar yada gıcıklığına yapıyorlar bunu kasıtlı.çocuğum yokken bu anlatılanlara inanıyordum ama bebeğim olunca mümkün değil dedim .


domer

Bende aynı şekilde geç konuşan çocukların daha Zeki olduğunu duymuştum. Dil gelişiminin beyin gelişimine yetişemedigi şeklinde bişeyler duymuştum ama ne kadar doğru bilemiyorm.geç konuşma genelde genetik olabiliyor ve 4 yaşa kadar sorun olarak görülmüyor Dr lar tarafından. Ablamın kızı da 3 yaşında konuştu ve biz de geç konuşma çok yaygın


daco

31.aya kadar sadece 10 kelime ile kendi anladığı bir dilde mırıl mırıl konuşan bir bebeğin annesi olarak şunu diyebilirim, bebeğinizin genel gelişiminde doktorunuz bir problem görmüyorsa, anne-baba olarak sadece konuşma konusunda değil çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal gelişimi konusunda da ona yardımcı ve destek olduğunuza inanıyorsanız gerisi teferruat. İster 12.ayında konuşur  ister 32. ,bu sadece bebeğinizi ve sizi ilgilendirir. 


Genelde kimse sormazdı ama ısrarla soranlara ben genelde soru ile karşılık veriyordum veya samimiyet dereceme göre şakaya vuruyordum veya "benim kızım kendisi istediği/uygun gördüğü zaman konuşacak değil mi ?" diyerek kızıma sorup öperdim, konu kendiliğinden kapanırdı. 

A:Konuşmuyor mu hala ?
Ben: Neden sordun ? (bu sorunun cevabını hiç alamadım mesela ben :))
Neden ? Anlatacakların mı var ?
Neden ? Dertleşecek birini arıyorsan ben varım ? 

Bir defa bu şekilde karşılık verin emin olun kimse bir daha sormayacak...
derya08

Daco,hangi birine karşılık vereceksin ki.1 değil 2 değil.Çevremdeki herkes herşeyi sorabiliyor.En iyisi hiç kafaya takmamak sorulanları..mert_mert

daco bir komşu ablamız benden yaşça büyük ne zman görse emziriyorsun değilmi diye sorardı.ben sadece 3 ay emzirdim halbuki sağlık sebebim ile.ilk başta sütüm yok sonra sütüm kesildi ilaç alıyom filan derken oğlum artık 2 yaşına gelmişti .yine sordu bu sefer tabi tabi emziriyorum allah nasip ederse askere kadar ümitliyim dedim.kadın uzun süredir sormadı.yani bazıları ısrarcı ve inatçı oluyorlar kırmakda istemiyorsun detayada inmek istememiştim ama pes etti artık sanırım daha sormaz ? yani halen sorma ihtimali görüyorum o bayanda öle bir ışık var :))))daco

Soru soran kişileri bir süzgeçten geçirip ona göre cevap vermek lazım. Yani hakikaten endişelenen insanlar mı yoksa sırf laf olsun diye konuşanlar mı yoksa canınızı gerçekten sıkmak isteyen kişiler mi. 


Bunları ayırt edip 1.grupla daha ılımlı konuşun, iş birliği yapın (anneciğim/babacığım dil gelişimi için bundan sonra tv izletmeyelim, yemek yaparken ne yaptığımızı anlatalım gibi gerekirse doktor kontrolüne beraber gidin), 2.grubu umursamayın ("doğrudur, olabiliyor böyle, her çocuk farklı, genlerde etkili vs vs" tarzı cümleler), 3.gruba genelde soru ile karşılık verin ve hiç kafaya takmayın. 

Tüm bunlar olurken çocuğunuz yanınızda ise başka yönlerini yüceltin, sarın, sarmalayın,öpün... 


kunki

hiç konuşmuyor değil. bazen ilk duyduğu kelimeleri tekrar ediyor. sadece bir defa.arkasından belki 1- 2 defa yine duyuyoruz farklı zamanlarda ama sonra söylemiyor.

birkaç ay öncesinden horoz,araba ve kumanda demişti hem de çok belirgin şekilde. suya da bi kaç defa bu dediği oldu ama yok sürekli söylemiyor. hep ıh ıh. hep sağır dilsiz gibi hareket diliyle anlatıyor kendini. ha sürekli söyledikleri var mesela elma,ayva,lamba, mama,eşek... baba da hep der ama babasına baba diye hitap etmez. onun baba olduğunu bilir. anne de diyor.
basit komutlardan anlıyor. çok meraklı hiç usanmadan etraftaki şeyleri ıh ıh diye göstererk adlarını söylememi bekliyor.sabhtan akşama kadar yanıma kitap taşır okumam için,bazen ben bııkıyorum kitap okumaktan. tek tek kitaptakileri sorar.
Allaha şükür zekasıyla ilgili bir şüphem yok da,insanın canı sıkılıyor tabi sürekli bu sorularla muhatap olunca. maşallah etraf bülbül gibi şakıyan çocuklarla dolu. KV bile ne zaman görüşsek bu soruyu soruyor. vallahi bıktım.daco

mert_mert bu tarz teyzelerde hakikaten o ışık hiç sönmüyor, kızına saklıyordur soru haklarını bence :)


daco

12. aydan sonrasını baz alırsam 1 gün dahi kızım neden konuşmuyor diye düşünmedim, tıpkı neden emeklemiyor, neden yürümüyor diye düşünmediğim gibi. Aynı anneden-babadan olan çocuklardan hepsi birbirinden farklı iken, temel gelişim sürecini sağlıklı bir şekilde sürdüren bir bebek için, konuşmuyor diye endişelenmek/üzülmek hem size hem bebeğinize bir fayda sağlamaz.


Konuşma gelişimi için bahsedilen bütün alt yapıyı anne-baba olarak kızımıza sağlasakta (tv açmamak, kitap okumak, bol bol konuşmak, oyun gruplarına katılmak) bebeğin kendi karakteri, bir gen yapısı var. Sonuç olarak kendisi 31.ayda konuşmayı uygun gördü.

Bunda hiç can sıkacak bir şey göremedim ben, soran sorsun, mühim olan bebeğinizin sağlığı...Siz eğer onları umursar bir şekilde soranlara cevap verirseniz, onlarda her fırsatta sorar, "eltimin dıdısının bıdısı şu zaman bu zaman konuştu" diye her defasında anlatırlar.Bunun doğal bir durum olduğuna önce kendinizi inandırın.

  Cevaplamak için Üye ol