Erken konuşma zeka belirtisisyse konuşamama tam tersi diyemeyiz değil mi?

kunki soruyor: 4

16 aylık oğlum hala konuşamıyor. son zamanlarda herkes imalı imalı konuşamamasıyla ilgili sorular soruyor. canım sıkıldı açıkçası. tamam konuşamadı ama dikkat süresi yeterince uzun. bir kitabı başından sonuna kadar okutuyor. kitaplara çok meraklı. herşeyi ıh ıh diye soruyor. bu ıh ıhlama birşeyleri isterken de oluyor,hemen vermek yerine konuşmaya mı teşvik etmeliyim sizce? bir de şu etraftan yapılan salakça kıyaslamaları ve konuşamamasıyla ilgili bitmek tükenmek bilmeyen soruları nasıl bertaraf edebiliirm?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


dinlebeni

Kızım 18 aya kadar hiç konuşmadı sürekli insanlar bu çocuğu doktora götür diyor, imalı konuşmalar yapıyordu ne kadar üzüldüğümü anlatamam. Doktorumuz ise ısrarla üzülmemem gerektiğini çocuğumun üstün zekalı olabileceğini anlatıyordu. 18 Aylıkken bir günde konuştu ve ona o güne kadar söylediğim tüm ninnileri şarkıları ezbere söyledi. O süreç içerisinde hep gizil öğrenme gerçekleştirmiş. Kızım dahi seviyesinde üstün zekalı yakında mensa üyesi olacak. Kötü gibi görünen her şey bazen bambaşka şeylerin müjdecisi olabiliyor;)


5416

kızlar ben yeni geldim aranıza lütfen yardım edin çıldırmak üzereyim oğlum 38 aylık ve doğru dürüst konuşmuyor, arkadaşlarıyla oynamıyor ve çok hırçınlaşıyor ve hep vurma eylemi gösteriyor napıcam bilmiyorum :(


duygu_kagan

sevgili kunki bildiğim kadarıyla sadece konuşmayla zeka ölçülmez. ayrıca dil gelişimi de 2 aşamadır. biri alıcı dil diğeri ifade edici dil. alıcı dil söylediğini anlama ve yönergeye uygun davranmasıdır. mesela topu at, bebeği getir gibi yönergeye tepki veriyorsa çocuğunda bir zeka sorununu çok söylenemez. konuşamaması biyolojik ya da psiklojik olabilir. dediğin gibi ıhıh diye gösterdiğini hemen verme ve her gösterdiğinde .......... mı istiyorsun gibi istediğinin adını sürekli söyleyin. çevreye de kulağını kapatmaya çalış. öğrencim var 4 yaşına kadar konuşmamış şimdi de susmuyor. artık bıkıyorum sorularından ve sürekli bir şeyler anlatıyor. içini ferah tut ama tedbiri de bırakma. bir pedegoga götürebilirsin. ve erkekler kızlardan daha geç ve az konuşur unutma :)


arda3

konuşmadı konuşmadı aslan oğlum 28 aylıkken bi şakıdı bulbul gibi milletin agzına gözüne kapak etti.erkkek çocukları gec konusuyo biraz dert etmeyin .benim bildiğim gec konusan cocukların el ve motor zekası daha önce gelişio
Cevaplamak için Üye ol