1 Kasım'dan İtibaren Aile Hekimliği Başlıyor ???

ecenin_annesi_mine soruyor: 7

Soru işareti çünkü bizim aile hekimimiz, evimize yakın sağlık ocağındaki Edip Bey2miş ... Bu ne demek ... Herşeyi ona mı danışacağız.Her hastalığımıza koşacak mı?
Devlet güzel bir etkinlik başlatmış ama ne kadar güvenebiliriz... Her zaman ulaşabilir miyiz?
kayıt yaptırın deniyor doktor için ... Çalışıyoruz hafta içi ve hafta sonu Edip Bey tatil olacak :(

Doktorunuzu öğrenmek için
http://bbskbs.istanbulsaglik.gov.tr/ahkim/

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


busraa

ankarada aile hekimliği başladı, her hekimin bir hemşiresi var her hastaya bir dosya açıyorlar.Memnun kalmazsanız hekiminizi değiştirebiliyorsunuz.Bu uygulama başlayalı hekimler daha bir ilgili olmaya başladı gibi geldi bana.Benim hastanede takibimin yapılmasına rağmen, aile hekimi tahlil sonuçlarımı görmek istiyor her ay beni sağlık ocağına bekliyorlar.Üstelik randevu günü gitmezsem telefonla arayıp tekrar tekrar çağırıyorlar.
Telefonla herşeyi dr unuza danşabilirsiniz ama her hastalığımıza koşacak mı derken eve gelmesi gibi bir hizmet yok.


Tunam10

peki şimdi biz direkt özel hst doktorumuza gidemiyecek miyiz?


busraa

yok yok öyle bi şey, ikisi de ayrı ayrı ilgileniyor işte, ben tahlilllerimi sağlık ocağında tekrar yaptırmak istemediğim için bari sonuçlarını getir dosyana koyalım diyorlar.


Tunam10

eskişehirde uygulanıyormuş. bir arkla konuştumda. develt hst ve tıp fakültesine direkt gidilemiyecekmiş. önce aile hekimi sonra hst ye gidilecekmiş. özel hastaneye ise direk gidilebilinirmiş.


Tunam10

şöyle bir araştırdım.

İstanbul'da aile hekimliği uygulaması 1 Kasım'da başlayacak
İstanbul Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, İstanbul'da aile hekimliği uygulamasına 1 Kasımda başlanacağını anımsatarak, kent genelinde 3 bin 645 aile hekiminin görev yapacağını, 3 bin 600 kişiye bir aile hekiminin düşeceğini ve günde en fazla 40 hastaya bakmasını öngördüklerini belirtti.
....
Aile hekimlerinin acil hastalara hizmet vermeyeceğini bu tür durumlarda acil servisi bulunan hastanelere müracaat edilmesi gerektiğini dile getiren Dokucu, bunların yanı sıra devlet, üniversite veya özel hastanelere gitmek isteyenlerden de sevk istenmeyeceğini ifade etti.
....
Dokucu, aile hekiminden memnun olmayanların 3 ay geçtikten sonra hekimlerini değiştirebileceklerini de dile getirdi.
...

Ali İhsan Dokucu, herkesin aile hekiminin kim olduğunu öğrenmesi gerektiğine işaret ederek, herkesin birkaç gün sonra hekim yerleştirmelerinin tamamlanmasıyla, Sağlık Müdürlüğünün ''www.istanbulsaglik.gov.tr'' adresinden TC kimlik numaralarını girerek, bunu öğrenebileceklerini belirtti.


duyguzynp

Aile hekimliğinde sevk zinciri başlamadı henüz . Yani istediğiniz zaman devlet veya özel hastaneye gidebiliyosunuz.Dr dan memnun kalmazsanız ilk 6 ay geçtikten sonra istediğiniz Dr U seçebilirsiniz . Doktorlar hastalarını kaybetmemek için de eskiye göre daha ilgililer. Konuyla ilgili aklınıza takılan başka şey varsa yardımcı olurum. 1.5 yıldır bu sistemin içindeyiz .


asli_yagmur

aile hekimine daha önce sağlık ocaklarında olduğu gibi doğrudan gidilebiliyor değil mi? yani öyle randevu falan gerekmiyor heralde. bir de artık sağlık ocağı diye bir kavram yok mu? yani mutlaka doğrudan aile hekimine mi gitmemiz gerekiyor? yoksa bizim ordaki sağlık ocağına gitsek bakarlar mı?Cevaplamak için Üye ol