Anaokulları ve öğlen uykusu farklılıkları

homemaker soruyor: 6

merhabalar, anaokulu araştırmaları sırasında gördüm ki bazı okullar bizde uyku saati yok diyorlar, bir  kısmı sabah gelip akşama kadar kalanlara uyku saati koyuyor, bir kısmı da uyutuyoruz  tabiki cevabını veiyor.  karar verme aşamasında aklımıza en çok yatan okul da, sabah erken başlayan tüm gün öğrencilerine uyku vakti ayırdıklarını, öğlen 11 gibi gelip akşam çıkanları ise uyutmadıklarını söyledi. bana göre 11 gibi okula gitse de 3 yaşında bir çocuk uyumak isteyebilir, akşam  5 gibi çıktığında yorgun düşmüş olabilir. sizlerin çocukları bu tip bir duruma alışabildi mi? doğru yaklaşım hangisi, bilen tecrüb eden var mı?

teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


guta

İki anaokulu tecrübemiz oldum bizim. Biri daha kreş modunda diğeri özel okulun anaokulu. İkisinde de uygulama şuydu. 4 yaşa kadar öğle uykusu saati vardı bütün çocukların. 4 yaşından sonra ise uyutmuyorlardı. Bence 3 yaşında uyumadan bütün gün çok zor. 4 yaşında bile alışana kadar bir müddet telef oluyorlar, sonrasında çok iyi oluyor, akşam erkenden uyuyorlar.


maviboncukk

O yasta bir cocuk oglen uyumuzsa huysuz olur ve yemek yemez. Yazik etmeyin cocuklara derim. Bence bir saat bile cok az. Benimki gunde 2-3 saat uyur. O yuzden yarim gun baslamayi dusunuyorum eekimde..

2,3 yasinda cocugu uyutmamayip eziyet eden okula cocuk emeanet edilmez zaten..


maviboncukk

Bizim doktorumuz en az 3 yasina kadar ogle uygusu lazim demisti. Bilims yaklasim bu


mustafamami

öğlen 11 gibi gidip akşama kadar uyumayan çocuk hiç öğlen uykusu uyumamış olacak, bence de çok yorulur. oğlum bazen inatçılık edip haftasonu öğlen uyumadı mı 5-6 gibi oyun oynadığı yerde bayılıp kalıyor... kreşe tam gün gidiyor, öğlen yemekten sonra uyuyorlar, sonra serbest oyun... 


Okuyananne

Her çocuğun bünyesi farklı bence. Biz öğlen uykusunu bu yıl kestik daha doğrusu kızım yavaş yavaş uyku saatini azalttı sonra kendi kesti yoksa gece çok geç yatıyordu. Şimdi onun sınıfındaki arkadaşlarının çoğu uyuyor ama kızım ve 2 arkadaşı uyumuyor. Okul zorlamıyor isteyen uyuyor isteyen faaliyet ve oyunlara devam ediyor.


SNYKT

4 yaşa kadar öğle uykusu sağlıklıdır. Evde uyumasa bile, okulda uyumasında fayda var. Zaten çocuklar okulda çok yoruluyor. Ev ortamı gibi olmuyor, mutlaka uykuya geçiyorlar. 4 yaştan sonra eğer gece uykuya geçişi zorlaştırıyorsa, ya da gece uykusunun kalitesini düşürüyorsa bence kreş/anaokulunda da uyumayabilir. Bu tabi okulun o yaş grubu çocuklarına öğle saatlerinde de program sunması ile mümkün olur. Yoksa çocuk herkes uyurken tek başına oturmasın uyumuyor diye.. OKulun bu konuda aile ile işbirliği içinde karar vermesi önemli. Cevaplamak için Üye ol