İlkokul dönemi çalışmak yada çocuğunun yanında olmak

mujdem soruyor: 7

Sevgili anneler kızım ilkokula başlayacak ben çalışn abir anneyim 09.00-18.00 arası inanın soluk almadan izin falan yok hastalıktan öle öle çocuk hasta olunca annem olmasa doktora götürecek adam yok malum okul zamanı yaklaşıyor dersler bizlerin zamanı gibi değil diyorlar tecrübe edinenler özel ilgi alaka zaman gerekli diyorlar eeh okul zamanı toplantı şumu derken ben bilemediniz bir yada iki gün izin alabilirim öğretmenle diyolğ halinda olmalıyımki çocuğuma yardımcı olabileyim anneanne yaşlı ilkokul mezunu bir hanım çocuğu sadce okul agötürüp getirmekle dersini çalış demekle mükellef olabilir dedeyle beraber baba ise daha uzun saatlere kadar çalışan oda ilkokul mezunu bir ebebeyin geriye kalıyor ben anlayacağınız gibi çocuğumun  yanında olabilecek tek insan. bilirsinki her çocuk anne babası tarafından okula bırakılıp alınmak toplantıda velisi olarak bulunması bu işler aracı ile olacak gibi değil ananne babaanne kastediyorum,eeh şimdiki dersleride önce anne anlayacak sonra çocuğuna aksettirecek temel birinci sınıftır bilirsinizki temeli iyi olamyan çocuk sonraki okul yaşantısı sallantıda olur çocuğumun için ara vermek doğrumu şahsen 34 yaşında asgari ücrete çalışıyorum artık iş bulmakta bu yaştan sonra çok zor zaten ülkede iş yok sskda primin bitmesine 3 sene var şahsen daha para almaya 51 yaş siznin anlyacağınız  çalışmakmı zaten onun için çalışıyorum okumayı yazmayı sökene kadar ara vermek doğrumu hanımlar.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


nilufercetin

BENCE OKULA BAŞLANGIÇ ÖNEMLİ . AMA DAHA İYİ ÇÖZÜMLER BULABİLİRSİNİZ. VELİ TOPLANTISI VE HASTALIK DIŞINDA DERSINE YARDIMCI OLMASI İÇİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ COKKK UYGUN ÜCRETE ÇALIŞAN ABLALAR VAR. BUNU DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ ONLARADA OKUL HARÇLIĞI OLUR VE ÇOCUĞUNUZUN DERSLERİNDE DAHA TAZE BİLGİYLE GÜZEL YARDIMCI OLABİLİRLER . BİR ARAŞTIRIN DİYORUM


mujdem

Sevgili nilufer ben asgari ücrete çalışan bir anneyim eşimde asgari ücrete çalışıyor biz bırak aldığımız toplam rakamla ayın sonunu getirmeyi ayın ortası bile gelmiyor birde okul masrafları olacak ozaman nasıl ünv öğrencisi tutayım ben kendi karnımı bile zor doyururken maalesef.


Ulku

ilkokul doneminde calismaya ara vermek icin bir sebep goremiyorum ben. onunla okula gidecek degiliz ya?

doktor-toplanti durumlarini biz su anda kreste de yasiyoruz, hicbiri sorun olmadi, yillik izinden-mazeret izninden, vs. halledildi. sanildigi kadar sIk olmuyor zaten.

dersle ilgilenme isini de is sonrasi evde yaparsiniz.


ilal

Aynı soruyu başka bir başlığın altına soracaktım isabet olmuş...

Ben henüz çalışmıyorum zaten kızımda çok küçük.Fakat yiğenim bu sene 1. sınıfta.annesi çalışmıyor.öğlen gidiyor okula fakat kurduğu cümle şu yengemin:

''akşam okuldan gelip dinleniyor.akşam yemeği sonrası oturuyoruz ödev yapmaya.Bazen yetişmiyor.Sabah kalkıp okul saatine kadar da ödev yapıyoruz.''

Bunun üzerine kara kara düşünmeye başladım.Çalışan anneler ne yapıyor peki. Etüt merkezleri var.Çocuk okul sonrasında oraya gidiyor.Bakıcısı varsa o örgütleniyor vs.

Fakat sizin durumunuzuda anladım...Bir yanda zorunluluklar,diğer yanda çocuğunuz ve eğitimi,aynı zamanda gelecek kaygısı...

Artı ve eksileri iyi değerlendirmeniz gerekir...İşten ayrılmanızla gireceğiniz maddi zorluklar çocuğun hayatını daha çok etkileyecekse ayrılmamanız daha doğru olur...

Belki çevrenizde çocuğunuza yardımcı olacak bir abla,abi arayışına girebilirsiniz...

Yada yarı zamanlı bir iş arayışına...


mujdem

 Sevgili anneler  sabah 9.00 akşam 18.00 arası çalışan akşama kadar adliyelerde koşuşturmaktan iflahım kesiliyor eve gelmen  otobüse bin gel trafik şubu derken 7.00-7.30  eeh yemek hazıral ye topla derken birde kendi yorgunluğumu atana kadar  hadi ev işlerinide yapmayayım fakat saat almış başını gidiyor ben yorgunluğumdan arınıp çocuğun dersini anlayıp ona anlatıp yaptırına kadar birde gidenler bilir okadar çok ödev veriyorlarmış saat kaç olur o çocuk ne zaman yatacakda dinlenmiş bir kafayla yarın okul için erken kalkacak. ben avukat asistanıyım tek çalışıyorum o yüzden hastalansam bile izin yok bırakın çocuğun toplantısına şuyuna buyuna gidiyim.evet işten çıkınca zorlanacağım ama çevremde inanın çocuğa yardımcı olacak kimse yok benim bile ailemde yok bende tek çocuğum oyüzden tek ben kalıyorum.


Ulku

siz cevabi bulmussunuz zaten :) hayirli olsun karariniz.


mujdem

Sevgili anneler inanın yaşanacakları değil şuan bile yaşadıklarımı yansıtıyorum Cevaplamak için Üye ol