konuşma neden geriler?

lopikcim soruyor: 7

kızım 11.5 aylıkken baba ve sonrasında teyze demeye başladı, 2 ay kadar sadece onları söyledi..ama hani seslenmek için değil, biz tekrar ettiğimizde o da söylüyordu, yalnız babasının bolca bulunduğu balkona gittiğimizde baba dediği oluyordu bolca.. nedense 1,5 ay kadar sonra onları da söylemekten vazgeçti, son 1-1,5 haftadır baba lar tekrar başladı ama sadece o ...neden konuşmuyor demiyorum ben neden gerileme olmuş olabilir diye soruyorum...yürümeye odaklıydı, nihayet yürüyor 10 gündür falan, sebep o olabilir mi? başına böyle bir şey gelmiş olan var mıdır? bu arada zihinsel ve bedensel gelişiminde bir problem gözlemedim, kitaplarındaki bir çok hayvanı şarkılarını işaretlerle anlatabilecek kadar tanıyor, halkalarıyla legolarıyla vs oynuyor..

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


zelalyucel

evet bizdede olmuştu doktor  tamda dediğiniz gibi demişti yürümeye öncesi huzursuzluk nedensiz ağlama ve konuşmada duraksama normalmiş...Sonra tekrar başladı hemde ne başlamak:)


lopikcim

biliyorum Rüzgarı, kabadayı geveze:-)


milkyway

Merhaba! bizde de ayni sey olmustu. 9-10 ay gibi oglum cok guzel anneanne, baba, al, ver, ve daha bir kac kelime daha soyleyebilirken 17.aydan sonra bu kelimelerin birkacini hic soylemez oldu ve konusmayla ilgili gelisimi de yavasladi. Biz cok gec yuruduk (17.ay) ve iki dille büyüyoruz. Ben de ayni seyi okuduklarimdan cikararak dusundum. Bebeklerdeki buyume sicramalari her yönde olmuyor, belli fazlarda belli kabiliyetleri motorik/dil/vs. ayri ayri ilerliyor... yurume, tirmanma, merdiven cikma agrilikli 3-4 aradan sonra her gün yeni kelimeler ogrenmeye ve tekrar etmeye basladi :) hah al/ver ne kadar israr etsek de hala soylemiyor artik "ihhh" in! endise etmeyin bence...kolay gelsin!


lopikcim

gerçekten de kızım yürümeye başladığından bu yana tekrar bıcırdamaya ( teyze benzeri şeyler ve baba gibi) başladı..


beybi

merhaba bız anneler ne kadar endişeli oluyoruz bende oğlumda aynı sorunları yaşamıştım bu donemlerde özellıkle yurumeye başladıklarında bu cocuklarda genelde oluyormuş nedenıyse artık cevrelerınde değişik şeyler gormelerı ve onları kaşfetmeye başlamalarından kaynaklanıyor zamanla eskı hallerını alıyorlar bu seferde susturamıyorsunuz ıyı geceler.


lopikcim

teşekkürler beybi..şu ANNE yi duysam artık da sonra susturmak için yine sizlerden akıl alırım:-))))


beybi

duyarsın duyar sıkma canını bır konuşmaya başlasın bazen cok guluyosun soyledıklerıne bazende ağzın acık kalıyor ne dıyeceğını şaşırıyorsun onlar ıyıkı varlarCevaplamak için Üye ol