Ankara'da özel okullar

caral soruyor: 6

Okul gezmekten ve karar verememekten patlamak üzereyim. İzlenimlerimi paylaşayım dedim. 


Önce genel olarak izlenimim: 
Tüm okullar aynı şeyleri söylüyor. Branş dersleri var hepsinin. Yani "şu okulun branş dersleri iyi" diyerek yönelemeyiz bir okula. Zira hepsinde var. Onlarca branş dersi koyanları içine girdiğinizde anlıyorsunuz ki hepsini alamıyor zaten çocuklar. DÖnemlere bölünmüş. 
Fiyatlarda bir standart yok ama belli ki oluşmaya başlamış. Bu standartın neye göre olduğu da anlaşılır gibi değil. 

1. Oya Akın Yıldız, Portakal Çiçeği 
Bu okul bize yürüme mesafesinde. Bahçesi tatlı ve yeterli çünkü çocukların hepsi aynı anda kullanmıyor. Bahçe yine güvenli. Çift dilli eğitim var, yani normal dersler sürerken yanlarında, etrafta hep sadece ingilizce konuşan biri var. Okulun alt katlarında branş derslikleri ve bir de mini sentetik buz pateni alanı var. Hafta sonları branş derlerinden istediklerinize kurs gibi gönderebiliyorsunu çocuğunuzu. Müdürler ve rehber öğretmen oldukça ilgili. Okulu gezerken çocukları tanıyorlar (bu bilmemkim şu sınıfta..gibi). Tüm bunlar özellikle anaokulu için harika bence. Fakat olumsuz kısımlar şöyle: 
Anasınıfı katında 1 adet erkek klozeti 1 adet kadın klozeti var. Bunlar yetişkin klozeti. Lavaboların boyutları da yine yetişkin boyutları için. Bu ne yazık ki tüm artıları sildi. Şayet tuvalet ve lavabolar çocuklara uygun olsa idi hiç düşünmeden oya akına verirdim çocuğumu. 
Bir diğer olumsuzluk da asansörün çocukların ulaşabileceği alanda olması. 
Üçüncü olumsuzluk 

2. Nesibe Aydın, Yıldız yerleşkesi 
Burada bir bina anaokulu ve yanına da bir bina ilkokul açılıyor. Gittiğimde tadilat vardı. Dersler de vardı ama tadilat nedeniyle okulun çoğunu göremedim. Bahçesi yok gibi birşey... Okulda yüzme havuzu olacakmış. İkinci bina açılınca onun bahçesi ile birleşecekmiş. Okulda asansör görmedim, merdiven çıkıyorsunuz bu güvenlik açısından olumlu. Yİne okul güvenliği oldukça iyi. Okulun önünde durup etrafına baktığımı görünce hemen dışarı çıktı güvenlikçi kadın arkadaş. Oldukça da güler yüzlüler. Yİen branş dersleri var tabi ki. Gölbaşı kampüsündeki derslere de sokabiliyorsunuz haftasonları (branş dersleri). Spora çok önem veriyorlarmış. POtansiyel gördükleri çocukları bir spora yönlendiriyorlarmış mutlaka. Potansiyel görmedikleri de elbette spor yapıyor. Öğrencilerinin birçoğu lisanslı sporcu olmuş. Akademik olarak yoğunlar ve çocuktan da böyle bir performans bekliyorlar. Fiyatı ise bence yıldız yerleşkesi için çok. 33000 dolaylarında. 

3. ANkü 
Anaokulu binası ayrı. Tek katlı. Düzenli. Güvenli. Nezih ve oturmuş bir okul. Gittiğimde tam kapasite olmasına rağmen bir havasızlık ya da kalabalık hissetmedim. Branş dersleri ve ingilizce burada da var. Çocuklar her gün mutlaka dışarı çıkarıyorlarmış (çoğu okul çıkarmıyor, mutlaka sorun). AÇıkçası bu okulun tek olumsuz tarafı uzak olması. 

4. MEV koleji 
Nezih ve temiz bir okul. Anaokul ayrı bir bina. Tüm sınıflar zemin katta. Sınıfların hepsi geniş, bol ışık alıyor, camları kocaman. Burada da branş dersleri var. Yüzme havuzu var. İsteyen öğrenciler için okul çıkışlarında kurslar var. İlk okul bölümü de birinci sınıfların tamamı giriş katta yönetim odalarıyla aynı kata yerleştirilmiş. Oturmuş ve sevecen bir okul. Eksisi, buraya gitmek için taşınmak gerek... 

5. Doğa Koleji Birlik 
Minik bir bahçesi var. AÇıkçası Oya AKının baçesi daha güzel. Halkla ilişkiler ile görüşüyorsunuz ve muhteşem şeyler anlatılıyor. Öte yandan gezerken serbest dolaşan, koşturan küçük çocuklar gördüm. Bir de biz gezmeye başlarken bir öğretmen sınıfı susturup derse başlamaya çalışıyordu (bilgisayar dersi) ama herkes ayakta şamatadaydı, ve gezmeyi bitirdiğimizde kadın artık bağırıyordu ama sınıf disiplini sağlanamamıştı. Anasınıfları için özel mobilya yoktu, boyutları büyüktü. Bunlardan dolayı eledim... 

6. Arı Koleji 
Kampüsü çok güzel. Üniversite ile de yanyana. Anaokulu ayrı bir bina. Her katta bir yaş grubu var. Toplam 300 çocuk. Kalabalık hissedilmez dedi müdür hanım ama hissediliyor açıkçası. Çocuklar mutlu idi. Tuvalet kuyruğu beklerken oyun oynatıyorlar çocuklara. Ben gezerken yemekten dönüyorlardı. Çocuklar yemeğe çıktığında elektirikli süpürge yapılıyor ve camlar açılıp havalandırılıyor sınıflar. Sınıflar geniş ve ışık alıyor, ferah. Minik bahçeleri var, üçe bölünmüş. Birinde bisiklet gibi şeylere binebiliyorlar, biri boş (koşturmaları için) birinde de oyun parkı oyuncakları var. Bir diğer alan da çimlik, burada havalar iyiyken kahvaltı falan yapılıyormuş. Bir de küçük bostan varmış bu alanda (bostan kısmına çıkmadım). Branş dersi konusunda iddialı değiller. Fakat okulun havuzunu iki haftada bir kullanıyorlarmış beden eğitimi için. MEV de o şekilde. Güvenliği çok iyi. Fİyatı yine 33000 dolaylarında. 

7. Maya Koleji Oran 
İLk göze çarpan şey bahçe olmayışı. Yani bir açık alanlar var ama o kadar bölünmüş ve bir arada kullanılamaz halde ki... Bahçeyi de her gün kullanmıyorlarmış böyle söylediler. Güvenlik iyi, kapıda karşılıyorlar. Halkla ilişkiler ile görüşüyorsunuz. Size sunum yapıyorlar ve muhteşem şeyler anlatılıyor yine. Fakat okulu gezdiğinizde, anaokuluna (taşınıyor bu sene) yürüyüp asansöre binip 4. kata çıkıp, dolanıp falan ulaşıyorsunuz. Çocuklar nasıl geliyor dedim. Biri eşlik ediyor, öbür kapıdan giriyorlar şimdi göstericem dendi. Ama öyle bir kapı göremedik, olsa bile 4. kata nasıl çıkıldığı muamma. Zira bina anaokulu çocuğu için çok büyük. Bunun dışında bana anaoklunda okumayı öğretiyoruz dediler ve nasıl öğrettiklerini materyallerle gösterdiler, ama arkadaşım gittiğinde "kesinlikle öğretmiyoruz" demişler. Birkaç hafta arayla gittik ve aynı kişi ile görüştük... İLginç. Bu soruyu cevapla


6 Cevap


hodjakalkmaz

caral , paylaşım için teşekkür ederim; doğa birlik ve nesibe aydın henüz gidemeyip merak ettiklerimdi..oya akın anaokulu için bilemiyorum ama ilkokulada orada devam edecekse ingilizcenin yetersizliğinden ,öğretmenlerin ilgisizliğinden şikayetciydi benim görüştüğüm veliler,hiçbiri memnunuz demedi,hatta dönem ortası öğretmenleri ayrılmış,1 ay yeni öğretmenin başlamasını beklemişler falan.ben katlardaki sınıfları çok küçük ve havasız buldum.buz pateni de sadece ücret karşılığı haftasonu 2-3 hafta kullanılıyor,sonra çocuklar belpaya götürülüyormuş.

maya ile birinci sınıfa başlayacak kızım için görüştüğümüzde okuma bilip bilmediğini sordular,  anaokulundan gelecek 1.sınıf öğrencilerinin okuma biliyor olacağını , buraya kayıt yaptırmayı düşündüğümüz takdirde okul açılmadan önce adaptasyon süresini biraz daha uzun tutmamız gerekeceğini söylediler.bana da okul karışık ve anlatılanlar biraz havada geldi.

evrensel kampüs ve yıldız sınav kolejiyle ilgili bir bilginiz var mı acaba? hamileliğim biraz zor geçiyor haftada 1 okul ancak gezebiliyorum


patriapotesta

Merhaba,  özel okulların kayıt döneminde olduğumuz için konuyu güncel tutabilir miyiz?

Oğlum için 5 yaş anaokulu ve sonrasında devam edeceği ilkokul için arayıştayız. Bu yaş grubu çocular için eve uzak okullara gödermeyi çocuğa haksızlık gibi görüyorum, o nedenle Çukurambar'a yakın mesafedeki özel okulları özellikle araştırıyorum, aralarından en çok içime sinen Bahçeşehir Koleji 50. Yıl Kampüsü Okulları oldu ama keşke çocuğu burada ilkokulda olan birkaç veli yorumu alabilsem.

Şimdiden teşekkür ediyorum.


mine_acar

bu sene pek de yorum yapan veli yok gibi ; anlamadım :/


kuzu14

Ben de bu yıl gezdiğim okulları yazayım . Belki bir faydası dokunur. 

1.ODTÜ GVO

Tanıtım da gördüğüm kadarıyla öğrenciyi anaokul ve ilkokul döneminde akademik olarak sıkmayan bir okul. Eski bir okul olması nedeniyle okul içi çok bakımlı değil. İngilizce konusunda iyiler.sistem güzel işliyor. Kuraya katıldık fakat çıkmadı. 50 bin okul ücreti. Yemek ve etüt dahil değil bu fiyata. 

2. Tevfik Fikret 

bu okulun Fransızca eğitim veriyor olması kimine göre avantaj kimine göre dezavantaj . 4. Sınıftan itibaren ikinci dil eğitimi veriliyor . anaokulundan öğrenci alıyor. 1. Sınıftan 2. Sınıfa geçerken de az bir kontenjanla öğrenci alıyormuş. Şartlar arasında çocuğun yaşına göre Fransızca biliyor olaması gerekiyor . Biz bu okul kurasına girmedik. Çünkü okul da çok disiplinli bir hava vardı. Sevmedik.

3. Bilkent 

Gezdiğimiz okullar içerisinde en iyi İngilizce ve genel eğitimi veren bence bu okuldu. Pyp ve ıb sistemini uyguluyorlar. Anlara da sadece yüce ve Bilkent bu sistemi uyguluyor . 1 sınıftan itibaren hem Türkçe hem İngilizce okuma yazma öğretiliyor. Çocukları araştırmaya teşvik eden bir okul. 46 bin okul ücreti . Yemek dahil bu fiyata. Bu okula başvurduk fakat neye göre alım yaptı anlayamadık . Okula kaç öğrenci alınıyor sorusuna cevap veremiyorlar . Sonuçları liste olarak ilan etmek yerine TC ile web sitesinden öğrendik. Yedeklerde kaldık. İlk yedek liste açıklandı fakat kaç numaraya kadar geldiler yine bilgimiz yok. Açıkcası şeffaf bir şekilde alım yaptıklarını düşünmüyorum .

Bu isim yapmış 3 okul dışında açıkcası Ankara da gerçekten özel okul eğitimi veren bir okul bulamadık. Bilfen okullarını gezdik . Akademik olarak çocukları çok sıktığını birçok Veliden duyunca vazgeçtik. Zafer kolejine baktık . Çok güzel ve bakımlı bir okul. 5 yıldızlı bir otel havasında. Çocuklar için herşey düşünülmüş. Eğer eğitim de fiziki imkanlar gibiyse Harika . Burayla ilgili çok bir yorum bulamadık. Ama 1. Sınıf için aklımızda. Bu kadar okul gezdikten sonra biz yine kendi okulumuzda anaokuluna devam etme kararı verdik. 


tuana2020

Eğer çocuğunuzu bir anaokuluna vermek istiyorsanız önce karar vermeniz gereken bir kaç konu var. 
Ben işe gidiyorum akşama kadar çocuğumla ilgilensin diye düşünüyorsanız gideceğiniz yer gündüz bakımevi olacaktır. Burada akademik bir başarı beklememenizi tavsiye ederim. Çoğunun öğretmeni kız meslek lisesi çıkışlı.  Kitap kırtasiye branş her birşey var gibi ama asıl amaç bakımdır. 

Çocuğum ilk okula hazır olsun derseniz gideceğiniz yer belli. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan anaokulları. Burada bir müfredat var. Benim izlenimim şu ki kim ne eğitimi verdiğini söylerse söylesin özünde bu müfredata göre gitmek zorunda. Haliyle montessori eğitimi ya da reggio tarzı eğitimler hep havada. Çünkü hiç birinin standart bir uygulaması yok. Herkes bunları uyguladığını söylüyor. 

Araştırmalarımdan edindiğim bilgi çerçevesinde söyleyeceklerim

1. Eğitim yaklaşımı:  Hangi modeli kullanıyor, çocuğun gelişimine nasıl katkı sağlıyor bilmeniz gerekiyor. günlük ve aylık planlar nasıl hazırlanıyor ve gelişim takibi ne sıklıkla yapılıyor cevap aramalısınız. 

2. Rehberlik kaliteli bir eğitimin bel kemiğidir. İstedikleri kadar eğitim anlatsalar da, rehberlik çocuğun gelişim takibini yapmadığı sürece verilen eğitimin çok sağlıklı olacağı kanısında değilim. Aksini iddia edenler olacaktır. Ama bu benim düşüncem. Çocuk, aile ve öğretmenlerin arasında bir dengenin olması gerekiyor. bunun için de her birini çok iyi tanımak gerekiyor. 

3. Personel, Anaokulunda görev alan personel için neler yapılıyor merak ediyorum. herkes kendi öğretmenlerinin en iyi olduğunu söylüyor. İşin garip tarafı öğretmenler asgari ücret alıyor. Çok nadir bu rakamın üzerinde olan. Hal böyleyken günümüz şartlarında, öğretmen kendini işe nasıl verecek merak ediyorum. 

4. Branş etkinlikleri, neredeyse her okulun branş dersleri var. Ne için olduğunu çok anlamış değilim. Lakin eğer eğitimin içindeyse neden farklı bir isimle ortaya çıkıyor. Bir arkadaşımın söylediği konu üzerine aslında branş derslerinin gerekli olanları, eğitimin içinde yer alıyor. Ama dışarıdan hizmet alımı yapmak çok daha kolay geliyor görünen o. 

5. Fiziksel koşullar. Bazı anaokulları ve kreşler çok basit duruyor. Beklentileri karşılama noktasında ciddi anlamda eksik kaldıkları izlenimi veriyorlar. Eğitimin ne olduğunu da yaşamadan bilmek imkansız gibi. Bazıları da çok derli toplu. Bu düzenin göstergesi oluyor gibi geliyor. dağınık ortamlar insanların dikkatini dağıtır. Böyle bir ortamda çocuğun varlık göstermesi, özgüveninin gelişmesi nasıl sağlanır diye sormadan edemiyorum. 

Nacizane kendi fikirlerimi paylaştım. Umarım faydalı olur.


gul_0027

Herkese Merhaba, geçmiş mesajları okudum nereleri tercih ettiniz acaba merak ettim? Ben de bu yıl 3 yaş oğlum için okul arayışı içerisindeyim.Ankaranın yabancısı olduğum için buradaki özel okullar hakkında pek bilgim yok.akademik eğitim ve dil eğitimi konusunda iyi olan disiplinli bir okul olsun istiyorum. anaokuldan başlatıp ilkokuluda aynı yerde devam etsin düşüncesindeyim.bu konuda Ankaranın en iyi okulu hangisidir acaba?Deneyimlerinizi yazarsanız çok sevinirim.Cevaplamak için Üye ol