Ankara'da sihirli bahçe kreşi ?

balbocegi3 soruyor: 9

Ankara'da sihirli bahçe kreşi için yorum alabilir miyim? Eskiden iyiydi ama bozuldu diyorlar, doğru mu?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


delfinder

evet lütfen birileri bilgi verebilir mi?


fisstik

Merhaba, sizlere özelden kendi gözlemlerimle ilgili mesaj attım.. Umarım yararlı olur.. 


mrnglc

Merhaba,

Ben de çocuğum için Sihirli bahçe'yi düşünüyordum. Bilgi ya da yorumunuzu benimle de paylaşır mısınız? @fisstik ? 


zeynepakyuz

Benim bir arkadasim sihirli bahceye gonderiyordu cocugunu ama sonrasinda oradan aldi. Egitim sistemi ve sahibinin yonetim tarzini begenmedi. Simdi liberum Montessori academia ya gonderiyor birlik mahallesinde. Cok memnun oraya bakin isterseniz. Bende kizima kres arayisi icindeyim. Benim kisisel olarak begendigim Montesori okulu binbir cicek. Ben liberumu da kendim gezip gordum. Bina ve olanaklar mukemmel belki ama cok kati bir Montessori uygulamasi var. Montessori ve brans derleri var cocuklar icin. Ama bahce kullanimi ? Acik hava ? Bu konularda tatmin olamadim. Ben sahsim adina cok kati bir montessori egitimini ve agilikli matematik egitimini tercih etmiyorum.Bence camur toprak kosup oynamak salyangoz sumuklubocek incelemek disarda okul oncesinde daha faydali. Binbir cicek'de ise hem Montessori hem serbest zaman var brans derslerinin yani sira. Ve sahibi Hilal hanim her an kreste cok sicak ve isini sahiplenen bir hanim. Liberum Montessori de beni mudur gezdirip bilgilendirdi. Sahibi ile randevum 3 hafta ust uste iptal edildi. Benim izlenimlerim bunlar.zeynepakyuz

Sizin yesil cizgi onokul ile ilgili duyumlariniz var mi?


zeynepakyuz

Neden binbir cicek'i cok begenmisken yesil cizgiyi soruyorum derseniz tamamen maddi nedenler :(


fisstik

Merhaba, Sihirli Bahçe kurucularından Arzu Aydoğan'ın Liberum'un da kurucusu olduğunu biliyorsunuz değil mi? Sihirli Bahçe nin kendi internet sitesinden de bakabilirsiniz.. Ben mantık olarak çok farklı olacaklarını zannetmiyorum çünkü ben de Liberum Balgat'la görüşmeye gittiğimde sınıflarda 15 çocuğa bir öğretmen az değil mi demiştim.. Yıllardır Sihirli Bahçede edindiğimiz deneyimlerden optimumun 15 olduğuna karar verdik gibi bir şey demişlerdi.. 


dizy

Sihirli bahçe ve liberium önermeyeceğim iki okul. Sihirli bahçe'nin sabibi Liberium'un sahibinin annesi. Aynı yaklaşım. Baskı tehdit korkutarak eğitim var. Okuldan alan arkadaşlarımdan biliyorum.


mrnglc

Oğlum iki yıldır Sihirli Bahçe'de. Aldıkları parayı son kuruşuna kadar hakediyorlar. Montenmssori eğitimine hep hayran olmuşumdur. Adı Montessori olup içi fos olan bir yer asla değil, zaten Montessori'yi Türkiye'ye tanıştıran okul. Kimsenin zannettiği gibi baskı ve zorlamadan eser yok. olması gereken tatlı disiplin var, öğretmenin çocuğa karşı disiplini değil, çocuğun öz disiplini var. Çocuğun öz disiplini de kendi kendine oluşacak bir durum değil. Bahsedilen, kıyafetlerini kendi giyebilen, yemeğini kendi yiyebilen, kirli bulaşığı ait olduğu yere götüren, oyuncaklarını toplayan, ayakkabılarını çıkardıktan sonra güzelce vestiyerde yerine koyan, yapacaklarını düzene koyabilen, sorumluluk alan çocuk disiplini. Eğitime gelince, her çocuk bu yaşlarda pırıl pırıl ve hazır bir zihne sahipken maalesef okula gidince öğrenir diyerek çocukların en pırlanta çağı tamamen heba edilmiş oluyor. Hava güzel olduğu sürece hergün 1 saate yakın bahçede koşup oynuyorlar. Neşelerinden oyunlarından birşey eksik değil. Oğlum 2 yaş 3 aylıkken okula başlarken ağlayarak başlamıştı ama  sanırım buradan ayrılırken ben ağlayacağım. İyi ki.. diyorum kendileri için sadece..  


Cevaplamak için Üye ol