Kafamdaki emzik karmaşası...

eh_iste soruyor: 6

İlk sorum Kauçuk Emzik kansorejen madde içeriyor haberleri ile ilgili;
Hamileliğimde heryerde bunu okudum bende direkt olarak silikon emzikler aldım. Ama oğlum başta alamadı, minik doğduğu için yorulmasın emzikle diye üstelemedik. Sonra birkaç çeşit emzik denemeye başladım ki hepsini emmek istemesine rağmen sert geliyor fırlıyor. Tekrar o haberlerin detaylarını araştırdğımda ise piyasadaki bilindik markalara güvenebileğimiz ve sık değiştirmemiz ile sorunsuz güvenle kullanabileceğimizi okudum. Sanırım bu konuda vardığım sonuç doğru ayrıca bir bilgisi olan zararlı diyen var mı?

Şimdi gelelim diğer konuya...Önce durumumuzu anlatayım:
Emzik vermem gibi bir düşüncem olmamıştı hatta sevimli geliyordu :)
Oğlumda sık emmek istiyor ve sürekli önsüt oluşumu sağlıyor. Emme refleksini gideremediğimden sürekli emip kusuyor. Birde tabi uyku konusu var. Emerek uyuyor genelde ama o anda uykusu dağılırsa ve doyarsa uykuya sadece oşekilde dalabildiği için iyice sinirleniyor elini emiyor, taki tekrar acıkana kadar huysuzlanıyor ve acıkınca emip sızıyor artık.. Yine gece uyku aralarında her uyandıgında gözü kapalı aranıyor, hemen farkedip emzirirsem iki cekip geri dalıyor ama farkedemezsem uykusu açılıyor ben hazırlanıp ağzına meme verene kadar. Yani emzik aslında işimizi biraz daha kolaylaştırabilir gibi geliyor.

Güvenle kullanabilirsin ama oğlun olmuş 4aylık ne gerek var hiç bulaşma bu konuya diyenler var mı?( Tabi oğlumun emziği alabildiğini farzediyoruz :) )

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


neretva

Harvey Karp, Tracy Hogg gibi uzmanlar 4. aydan sonra emziğe alıştırmaya gerek yok derler sanırım. Benim oğlum emme duygusu çok kuvvetli bir bebekti. İlk ay vermedim inatla. Ama sonra emdiğinde süt gelince ağlamaya başladığında boş emmek istediğini anladım ve 1. aydan-4.5 aya kadar emzik emdi. Emzik alacak çocuk öyle silikon, kauçuk diye bakmaz, alır. Almayacak çocuğa da ne yapsan fayda etmez. Ben emziği bıraktırmazdım ama geceleri emzik her ağzından düştüğünde yarım saatte bir uyanmaya başlayınca bırakmak zorunda kaldık. Kimi bebek emzik düşünce uyumaya devam eder, onlar sorunsuz.

Bence hiiç emzikle uğraşmayın. Zaten alacak olsa alırdı. Silikonlar sert geldi demişsiniz. Olur mu hiç? Onlar bebeklere göre üretiliyor. Sert değiller. Bebeğiniz almak istememiş bence, şimdi de boşuna uğraşmayın. Emerek uyumasın istiyorsanız başka yötemlerle uyutmaya gayret edin veya beraber yatın.


DoRuK_DiLeK

doğduğu gün hastanede emzik kullanan bir bebeğin annesi olarak emzik candır diyorum. hayatınızı kolaylaştırır. aşırı emme isteği olan bebeğinizi sakinleştirir. gereksiz uyku bölünmelerine engel olur. öfke krizlerini kolay bastırırsınız uykuya geçiş kolaydır. bunlar iyi tarafı diyelim. fakat büyüdükçe bırakma zorluğu, ağız yapısında bozukluk (sanırım 2 yaş itibariyle etkilemeye başlıyor) ve açlık duygusunun tatmini doğal olarak iştahsızlık da kötü tarafları.

biz 2 gündür emziği bıraktık (umarım) hala ara ara meme krizi tutsada şuanlık emziksiz 4 uyku denememiz başarıyla sonuçlandı. fakat zorla değil inka yoluyla hallettik şuanda hasta öksürüyor biz ona "doktor ne dedi meme emersen öksürürsün hasta olusun dedi" diyoruz  böylece ısrarını bastımış oluyoruz.

emzik tavsiyesi derseniz. kauçuk emzik anne göğsüne en yakın olanmış falan filan gibi bir yazı okumuştum. açıkcası kauçuk emziği ben beğenmedim hatta kokuyormuş gibi geldiği için aldım ama kullandırmadım. ilk olarak chicco silikonla başladık. 4 aydan itibarende avent a geçtik. bpa 0 diye. geçişte hiç emzik ayırt etmedi. yani ben kullanmak isterseniz avent silikon emzik derim.


Sanemm

Emzik yerine pışpışla kendi başına uyumayı yavaş yavaş öğretebilirsiniz. Bu sayede dalmak için emziğe ihtiyaç duymaz.


Ben emzik kullanmamıştım oğluma. Nedenleri ise ;

Ağzında yapay bir madde ile gezmesini istememiştim. 

Uykuya dalarken kolaylığını seçmenin ileride bırakma zorluğu oluşturduğunu bıraktığında ise kendi başına uyumayı öğretme durumu da var olacağı için, çözüm-sorun-çözüm çıkmazı yerine direk çözüm olarak kendi başına uyumayı/oyalanmayı teşvik ettim.

Bir de konu üzerinde ki bilimsel araştırmalar var ;


İlk birkaç ay emzik kolaylık olabilir ama bebeğine hiç emzik kullanmamış bir anne olarak gerisi oldukça kolay  bu saatten sonra alıştırmayın derim.eh_iste

neretva; Emzik verdiğimde görenler sert geliyor, kauçuk olsa emerdi dedilerde inanmak istedim sanırım :) Seninde dediğin gibi memeyi ağzından itip huysuzlanıyor ve ellerini emmeye çalışıyor sinirle. Elimdeki emzikleri verincede agzından fırlıyor, düşünce kızıyor verince susuyor.Boş emmek istiyor yani ama belki de onuda alamayacak gercekten

Ihaveadream; Zaten dogdugundan bu yana kusma ile başımız belada ve bende reflu gibi bir sonuctan korkuyorum. Doyduğu halde emip kusuyor.

doruk_dilek;
Koku olayını ilk defa duydum acaba hangi marka almıstında osekilde birsey gozlemledin genelde duymusmuydun bu sekilde birsey acaba?

sanemm; zaten zorla hafif sallamaya alıştırdım son zamanlarda bazen emzirdikten sonra oşekilde uyutabiliyorum. Aslında emzik ihtiyacım en çok sık emmek istemesini engelleyebilmek için.  2 saat durmuyor emmek için aslave cok uzun memede kalıyor, almasam hep kalacak oderece, sık emdiğinden de hep önsütü alıp  tekrar aynı sıklıkta acıkıyor. Zayıf ve erken doğmasına göre ve sütüm oldugu halde sadece ilk ay 1kilo aldı sonrasında 800-700gram şeklinde. Tabi ki kilo alımı var ve güzel ama belki daha düzenli emse daha çabuk toparlanabilirdi diye düşünüyorum.

gsh; Gerçekten çocuk büyütmek zormuş ama emzik almayan sürekli kucak ve emmek isteyen bebek daha da zormuş :)


DoRuK_DiLeK

eh_iste kauçuk emzik bana kokuyormuş gibi geldi. ben bu nedenle kauçuk emziği tercih etmedim. herhangi biryerden duymadım. hatalı ifade etmişim sanırım.

sanemm linkini verdiğiniz makaleyi okudum. bilimsel bir çalışmaya çürütmeye çalışacak herhangi bir deneyimim sahip değilim ancak kendi çocuğumdan gözlemlediğim kadarıyla  konuşmasını engelleyecek ifade zorluğuna düşürecek herhangi bir durum bizim için ve enazından şimdilik söz konusu değil. emziğe rağmen konuşması gayet güzel ve yaşıtların geride değil. psikolojik boyutundan kasıt konuşma/ifade etme dışında bir durummu bilmiyorum öyley bunu da sanırım ilerleyen zamanlar anlayabiliriz. ağız yapısını olumsuz etkilediği için endişelendiğimi bende söyledim bu da zaten bilinen bir gerçek.


ezmik konusunda ısrarcı olmamak gerektiğini düşünüyorum yani istemeyen bir bebeğe zorla emzik verilmez. ama gereklilik varsa ve bu hem onu hem sizi rahatlatacaksa emziğin çok kötü bir şey olmadığına inanıyorum.


eh_iste

Yok aslında doğru ifade ettin demek istediğini anladım :)

Ağız yapısı bozulması ve diş çürüğüne neden olması durumuna kendimden dolayı inanmıyorum.  Bende çok zor ve geç bırakmışım, fotograflarımın hepsinde var kocaman kız ağzında kıpkırmızı emzik :) Ama ağız yapım ve diş yapım çok düzgündür. Herkeste der. Benim buyuklerimde dişi cıktıktan sonra emerse diş curugu cok olur takıntısı var birde, benim tek çürüğüm yok ama agzına emzik sürdürmeyen küçük kardeşimin sağlam dişi yok.

Normal süreçte konuşmuşum, kendimi ifade sorunum olmamış ama araştırma sonucu erkek bebekler için geçerli olduğundan dolayı bende bir örnek sunamıyorum.Cevaplamak için Üye ol