Scrapbooking

dhmarangoz soruyor: 8

Scrapbooking ile ilgilenen var mı? Yeni keşfettim ama biraz deneyimi olanlarla konuşmayı çok isterim.

Teşekkürler.

Dilek

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


tweety0555

o nee demek ıstıyorum:?


yasemin_ekin

bir neyi anı defteri diyebiliriz. ama üzerini fotolar,notlar, vs. ile eğlenceli hale getiriyorsynuz.

biz eşimle niyetlenmiştik bir ara.
tanıştığımızdan beri toparladığımız şeyler var ilk sinema bileti,ilk yolculuk, tatillerde gidilen yerler. Ivır zıvır. Şimdi onların hepsi bir kutuda, kutunun üstünde de scrapbook duruyor. bir ara yapacağiz.


dhmarangoz

Nereden aldınız scrapbooku?


yasemin_ekin

 Ben amerikadan almıştım. Eski albumler vardı hatırlarmısınız, yapıskan plastikli, onlar da işi görür. Aslında boş beyaz sayfalı, kalplı ciltli bir defter bile işi görür. (Umarım aynı scrapbooktan bahsediyoruzdur:))  Bence renkli kartonlar alınıp, onlardan da scrapbook yapılabilir. Ortası delikli zımba ile delinir, Bir kurdela ile ciltlenir. Al sana scrapbook.

Scrapbook özelliği de bence bu tamamen yaratıcı olmakla ilgili. Ancak bizim evdeki, o eski albumlere benziyor, tek farklı plastigi yapıskan değil. Aslında karton mu plastik kaplımı onu bile hatırlamıyorum, eve gidince bakarımozguranne

Ben o eski yapışmalılardan arıyorum ama bulamadım:(


yasemin_ekin

Ben o eski yapışmalıları  bir ara görüyordum büyük marketlerde. Ama şu da olabilir, kendi yapışmalımızı kendimiz yapabiliriz. (bugün derya baykallığım tuttu)
Geçen gün kırtasiyede kendinden yapışan, şeffaf kap kağıtları gördüm, ama bunları tekrar açmaya çalıştığımızda resme zarar verir mi olu bilemiyorum. Belki onların yardımı ile scrapbook hazırlayabiliriz. 

Daha eski albumler vardı, yatay, ama çook eskiler, her sayfada 2 foto, fotograflar kendilerine ayrılmış yerlere takılırdı. Onlar gibi scrapbooklar da görmüştüm amerikada. aaa demiştim dedemin albumu :))

Bence rengarenk kartonlar- kirtasiyelerde satılıyor ya, onlar A4 boyutunda kesilip, ciltlenebilir, İster kurdela, ister cilt, ister plastik cilt aparatları var onlar ile.

Biraz ilkokul elişi ödevi gibi duruyor ama ben gözümde canlandırabliyorum bence güzel olur.

(P.S: Eski mama kutularını ,renkli kaplar ile kaplayıp bakliyat kutusu yaptımi pek şık oldu. Aslında bu işleri bırakıp 1-2 makale yazmam lazım ama şimdi bu konular daha tatlı geliyor:))))


ozguranne

yasemin'cim, aşar beni onlar:))

Ama şimdi düşününce beyaz sayfalı ciltli bir defter alıp yapıştırma yoluna gidilebilir gibi geldi:)


yasemin_ekin

özgürannecim, dedim ya makale yazmam lazım ama yaratıcılık bugünlerde başka yönlere kaymış durumda :)))

sana tavsiye, beyaz sayfalı defter alırken, sayfalarını kalın seç biraz. zırt pırt yırtılmasın. Öyle defterler var galiba D&Rda filan gördüm. Özel not defterleri gibi oluyor galiba. Bir de yapıştırma için şimdi aklıma geldi, 3M'in galiba, çift taraflı, özellikle poster resim yapıstırmak için kullanılan bantları var. hem resimin altında kalır, hem de gerektiğinde çıkar.  (P.S. onların hem çıkabilenleri hem de çıkmayanları var, alırken dikkatli ol.)


Cevaplamak için Üye ol