Bal ve pekmezi nasıl kullanmalıyım ?

FatmaDamyan soruyor: 10

16 aylık kızım var. Bal ve pekmez vermek istiyorum. Hangi besinler ile karıştırıp vermeliyim.
Kahvaltısında devam sütü veriyorum. Süt ile pekmez ve bal verilmez diye biliyorum. Yardımcı olurmusunuz . teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


gokalp

balı ekmeğinin üzerine sürüp verebilirsiniz.pekmezide tahinle karıştırıp o şekilde verebilirsiniz.ben öyle veriyorum.pekmezde, balda sütle verilebilir.pekmezi sütle vermemeleri demir emilimini azalttığı için.ama zaten bebeklerimize demir ve vitamin veriyoruz.


Ulku

Prof. Dr.  BENAL BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı'ndan alintidir:

Pekmez, yaygın olarak “kan yapar” düşüncesiyle kullanılır bebek ve küçük çocuklar için. Demirden zengin bir besin diye bilinir. Hatta sütün ve yoğurdun içindeki kalsiyumun pekmezin içerdiği  demirin emilimini azaltacağı düşüncesiyle anneler tereddür yaşarlar. Oysa ki pekmez sadece demirden değil aynı zamanda kalsiyumdan da zengindir. Hatta kalsiyum içeriği demire oranla daha belirgindir. Süte, yoğurda pekmez katılması ile besin  kalsiyumdan daha da zenginleştirilmiş olur. Hem de süt basit şeker yerine çok daha değerli ve mineral içeriği zengin bir tatlandırıcı ile tatlandırılmış olur. Pekmezin bebek beslenmesindeki önemi de bundan kaynaklanmaktadır.


Ulku

biz pekmezi kekine, muhallebesine koyuyoruz. bir de kasikla veriyoruz.
kasik mamasi kullaniyorsaniz ona da karistirabilirsiniz.


Fundaaa

bende süt ve süt ürünleriyle birlikte asla pekmaz verilmez diye biliyodum ama Ülkü hanımın yazısını okuyunca KAFAM KARIŞTI DOĞRUSU yanlışmı biliyomuşum diye düşündüm sonuçta açıklamayı yapan PROF.DR, ama benim dr da ikisini bir arada asla önermiyo,neyapcaz şimdi? Neyse herkes kendi doğru bildiğini yapsın ben pekmezi  kaşıkla içiriyorum,şurup gibi. Çocuğumda seve seve içiyor...


Ulku

pekmezden gelen demir cok az. o yuzden yogurtla ya da sutle beraber tuketilmesinin yol acacagi demir emiliminin azalmasi idurumunu goz ardi edilebilecek birsey olarak goruyorlar. pekmez demirden cok kalsiyum kaynagi imis.kuzum

Dr. Kadir Tuğcu anneoluncaanladım sitesindeki bazı sorulara şu yanıtları vermiş:

*Pekmez, şekerden daha kötü bir yapıya sahiptir.Saf glikoz ihtiva eder. Halbuki, sofra şekeri bir "Di-sakkarit "olan "Sukroz" dur. Disakkarit iki şekerli anlamına gelir. Yani sukroz yarı yarıya, glikoz ve fruktoz karışımıdır.Bu sebeple insulin uyarıcı etkisi, pekmezin daha fazladır. Hiç pekmezle uğraşmazsanız daha iyi olur.Bizim doktorlar, şeker vermezler, pekmez yedirirler. Anlaşılır gibi değildir.

  *Pekmez, çok ahım-şahım bir gıda değildir, eskilerin şişirmesidir. Şeker fabrikaları yokken, çocuklar "reçele" saldırmasın diye, "-pekmez kan yapar-" lafını uydurmışlardır.

*Bal'da bir cins şekerdir. Önceki yazılarımda da anlatmaya çalıştığım husus bu idi. Araç olarak, yani sütü cazip hale getirmek için kullanabilirsiniz, "-daha besleyici oluyormuş" lafı palavradır. Bal yiyen ile yemeyen bebek arasında bir fark olmaz.


Fundaaa

KUZUM yukarıdaki yazınıza asla katılmıyorum,ne demek bal ve pekmazin bi faydası yok olurmu hiç öyle şey,bu gıdalar hakkında o kadar araştırma yapılmış olurmu hiç öyle şey,şimdi hepsi yalanmıymış,kesinlikle katılmıyorum,çok besleyici gıdalar ikiside,ÜLKÜ hanımında dediği gibi pekmez kesinlikle kalsiyum deposu,içindeki az miktardada olsa demirde cabası....


ekim_

pekmez kan yapımı için alınıyorsa boşuna,çünkü kan yapacak kadar demir alabilmek için her seferinde needeyse bir kavanoz pekmez bitirmek gerekir.

diğer mineraller açısından ise son derece zengin..

benal büyükgebiz bizim doktorumuz..(reflü takibindeydik.) güvenirim kendisine:) ama şimdi kızdım bak;çünkü bize hiç pekmez önermedi??ekim_

pekmez kan yapımı için alınıyorsa boşuna,çünkü kan yapacak kadar demir alabilmek için her seferinde needeyse bir kavanoz pekmez bitirmek gerekir.

diğer mineraller açısından ise son derece zengin..

benal büyükgebiz bizim doktorumuz..(reflü takibindeydik.) güvenirim kendisine:) ama şimdi kızdım bak;çünkü bize hiç pekmez önermedi??


b_eslem

merhaba sütün içine sadece bal ve harnup pekmezi koyulur diye biliyorum diğer pekmezleride meyve lerin içine katıyorum bunun doğru olduğunu biliyorum saygılarCevaplamak için Üye ol