Oğlum çok hırçın,pedagoga götürmeli miyim?

alisim6161 soruyor: 5

benim Ali paşa 31 aylık ve 2.5 yaş sendromunu biz de yaşıyoruz.Ama bizim ekstra sorunumuz.Saldırgan olması.Tamam kendi yaşıtlarıyla anlaşamadığı zaman tartışmalarda vuruyor ama normaldede yapıyor bunu.Ortada hiç birşey yokken bir an da hazırlık yakalıyor insanı ve vuruyor.Çok sinirli ve istediğini yapmadığım zaman ya gelip ısırmaya çalışıyor yada bacağım kolum yüzüm nerem gelirse sıkmaya tırmalamaya çalışıyor.Pedagoga götürmeyi istiyorum ama çevremde her çocuk öyle o daha küçük anlamıyor da yapıyor gibi sözler duyuyorum.Döven bir aile değiliz ki bizden görüyor desem.Tamam çok kızdırdığı zaman bağırıyorum ya da eline vurabiliyorum tırmaladığı sıkdığı zaman yapmasın diye ama onun haricin de şiddet yok.Ne yapmamı önerirsiniz ya da benim gibi olan anneler var mı?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


alisim6161

Evet genlerle alakası olduğunu ben de düşünüyorum ki babası ve büyükbabası Trabzon'lu oldukları için sinir ve inat oldukça fazla.Ama biryerde okumuştum küçükken böyle şiddet gösterisinden bulunan çocuklar ilerde daha kötü şeyler yapabiliyormuş.Ondan dolayı korktum yani.


erguldogan

2 yaş dönemi hakkaten çok zorlu. bazı çocuklar bunu daha ağır yaşıyorlar.
bu dönemde çocuklar zıt kutuplu duyguların etkisinde oluyor. Yapma diyorsun yapıcam diyor, yap diyorsun yok..
bunda çocuğun suçu yok aslında farklı duygular içinde ve uç duyguların karmaşası bir şekilde davranışlarına yansıyor.
Bizim kreşte bununla ilgili bazı anne baba seminerleri oluyor, ona katılıyoruz biz. Orada da bu zorlu süreçte anne babaların yapmaları gerekenleri çok detaylı anlatıyorlar bize.
Bence çocuktan ziyade ebeveynlerin bu süreci nasıl yöneteceklerini iyi bilmeleri gerekiyor.
Asıl desteğe ihtiyaç duyan bizleriz yani.
Bence bu yönde bir araştırma içine girseniz daha iyi olabilir.

ama kesinlikle fiziksel bir güç uygulamamalısınız. çok da kızdırsa, en fazla yapacağınız şey çok sinirlisin ve başkalarına zarar veriyorsun biraz odanda sakinleş ve sonra gel deyip odasına bırakmak olabilir bence. ya da siz o ortamı terkedeceksiniz.
bir de tv izlememesi, özellikle dizi vb gibi şeyler izlememesi önemli. oralarda vurma vb türü şeyler çok oluyor..

nacizane görüşüm.

sevgiler.
kolaylıklar.
ergül


erguldogan

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/57912b12-80b5-4e5b-954c-9f1f00988593/1/inadina-devam-sorunumuz bir de dikkatinizden kaçtıysa benzer bazı konuları şu başlıkta konuşmuştuk..
yardımı olur umarım..


bebegimbuyuyor

bu davranışların genetık bır sorunun sonucu olduğuna ben de ınanıyorum ama kalıcı olmaması için önlem almak da gerekir .eğer çocuğunuz konuşmuyorsa bu tip hırçınlıklar olabılıyor ama uzmandan destek almanın faydalı olduğunu duşunuyorum. Bizim ki de ısırıyor ama sinirlenınce değil oynarken. Sonra takip ettım abisi ile oynarken birbirlerini ısırır gibi yapıp gıdıklıyorlar. Yani her davranışın altında gizli bir nokta mutlaka bulacaktır.


alisim6161

konuşma konusunda büyük insanlardan daha iyi maşallah.Akla hayale gelmeyecek sorular,uzun süre önce yaşanan şeyleri hatırlama,hikaye uydurma.Bu şiddetli davranışları dışında beni çok rahatsız eden bişey yok.sonuçta çocuk olması gereken gibi büyüyor.Mahallede ki çocuklarla oynamaya başladıktan sonra daha çok eğilimli oldu.Çünkü o çocuklar istediklerini alamadıkları zaman falan vurarak almaya çalışıyolar bağırıyorlar belki Ali'de onlardan görmüş olabilir.Çok sık dışarı çıkmasına müsade etmiyorum ama kaçış yok az da olsa onlarla vakit geçiriyor.Cevaplamak için Üye ol