İkili test sonucu kötü çıkan var mı?

sunkey soruyor: 9

Aslında sonucu alalı 2 hafta oluyor, önümüzdeki hafta 3lü test yapılacak ama bugün down sendromlu bir bebek  görünce biraz canım sıkıldı. Kendime söz vermiştim, bu kan testine kafayı takmayacaktım ama düşünmeden duramıyorum, 3lü test zamanı yaklaştıkça. Eğer o da kötü çıkarsa amniyotik sıvı testi yapılacak. 35 yaşın altında benzer sonuç alan var mı?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


ZeynepYenice

bende 31 yaşındayım ve  hem 2'li hem 3lü testim riskli çıkmıştı, bu nedenle amniyosentez yaptırdım, o 4 hafta geçmek bilmedi, ama Allah'ıma binlerce şükür olsun ki sonuç temiz çıktı, lütfen sizde pozitif düşünün biliyorum ki çok zor ama en güzeli bol bol dua etmek ve kendinizi meşgul edecek mutlaka bişiler bulun aklınıza getirmemeye çalışın.

haa birde şunu belirteyim, ben amniyosentez yaptırıken hastanede o gün bi bayan vardı resmen bana umut olmuştu şöyleki anlatayım bayan 23 yaşında bu 2.hamileliği ilk hamileliğinde de risk çıkmış onda da amnstz. yaptırmış ve temiz çıkmış bu 2.hamileliği ve onda da riskli çıkmış yine amnstz. yaptıracaktı. sonucu noldu bilmiyorum ama yapılan kan tahlilleri tamamen birer varsyım olduğu amnstz ise kesin sonuç olduğu birkez daha doğrulandı benim gözümde..

 


esen

şunu da ben ekleyeyim..bu tip doğumsal genetik veya kromozomsal sorunları olan çocukların çoğu düşükle gidiyor..yani doğa doğal seleksiyonu çoğu kere bizim adımıza yapıyor..eğer bir bebek hamilelik esnasında düşük sebebiyle kaybedildiyse bir ayıklama yöntemi olarak düşünülmeli..ve eğer hamileliğiniz devam ediyorsa çok büyük ihtimalle bebek sağlamdır..tüm doğumlar içinde bu tip hastalıklarla doğan bebek sayısı umduğumuzdan çok çok az..nerdeyse %5 civarında..bu bilgi umarım sizi rahatlatır..beni çok rahatlatmıştı..strese girmeyin bu bebeğe en büyük zarar..


guven

Çok uzun yazdım kusura bakmayın ama bence bu paylaşılması gereken önemli bir bilgi:

Bende 39 da hamile kaldım, ikili testim çok yüksek çıktı, üçlü de öyle... Benim kuzenim kızı down sendromlu çoook çok çok seviyoruz, dünya tatlısı çok güzel ahlaklı çok akıllı (yurtdışında çok iyi imkanlarla eğitim görerek yaşıyorlar, malesef burada bu imkanlar yok gibi). 
Ben o dönem çok tereddütler yaşadım, ancak araştırma yaparken doktorumun da yönlendirmesi ile CVS yaptırdım. CVS çok önemli bir imkan, amniosentez yaptırsaydım eğer (ki bence de kimsenin kimseyi yönlendirmeye veya şu doğrudur demeye hakkı yok, bu kişinin kendi kararıdır saygı duymak gerekir, ancak ben kendi adıma vicdanen oluşan kanatimi yazıyorum) sonucu down çıksaydı dahi sonlandıramazdım, çünkü yaklaşık 6 aylık oluyor bebek, o zaman araştırdım nasıl sonlandırılıyor diye, dürüst bir kadın doğum doktorumu vardı, bilgi paylaşan, bana açıkca anlattı durumu, aldırmaya karar verdiğinizde suni sancı veriliyor, ve bebek canlı doğurturularak alınıyor, çok tavramatik ve benim kesinlikle yapmayacağım bir uygulama. Oysa CVS çok çok güzel bir imkan, gebeliğin 11-14. haftasında (yani en geç 3,5 aylıkken), anne karnında bebeğin plasentasından alınan doku örneği testi (CVS) ile erken dönemde teşhis edilebiliyor. Yani erkenden haberiniz oluyor, kesine yakın bir test, sonucunu da erken alıyorsunuz. Böylece down ise de sonlandırabilirsiniz, gerçekten erken bir teşhis imkanı. (bu ileride otistik olmayacak veya sağlıklı olacak diye bir garanti değil tabi ki, tüm tedbirleri alsak da olacak olan olacağına varır, o yüzden kaderlerinde sağlıklı olsunlar, dualarımız eksik olmasın)
Ben bu testden yaptırdım, bu testi yapan çok ehil, tecrübeli, zaten uzmanlığı sadece bu olan doktorlarımız prof. larımız var. Uygulamada basit bir test. Lokal uyuşturuluyor, ultrason yardımı ile iğne batırılıyor ve doku alınıyor. Bebeğin bunun için uygun bir pozisyonda durması gerekiyor.
Sonrasında da 2-3 gün evde dinleniyorsunuz. Tabi ki tehlikesi var, ama amniosentezden fazla değil. Ve bu insana bir büyük bir imkan, sonucu erkenden öğrenme, karar verme imanı ve zamanı tanıyor.
Testi yaptırırken ben 13. haftadaydım, bu konuda akıllı olmanız gerekiyor. Biz okmeydanı memorial hastanesinde tecrübeli bir doktor bulduk, bu işlemi yaptırmak üzere gittik randevu aldık, cumartesi günüydü çok yoğundu, bebeğin durumu sizin durumunuz bu test için uygun ama bugün çok yoğunum, sakin sakin pazartesi yapalım dedi, az konuşan bir doktor. İyi güzel gittik pazartesi tekrar geldik, bebeğin durumu uygun değil, gidin sonra ileride amniosentez yaptırırsınız dedi. Benim tasım attı, dedim ki oyun mu oynuyorsunuz, amniosentez yaptırırp sonucu alana kadar bebek kocaman olacak o zaman öyle bir karar veremem, nasıl oluyor da cumartesi uygun oluyor da bugün uygun olmuyor, ne değişti dedim. Doktor olacak adamda eee madem öyle o zaman biraz daha su için gelin, bekleyelim, yarım saat sonra tekrar bakalım, belki uygun olur dedi. İnanilmaz, o arada ben tabi ki başka doktor buldum, randevu aldim işlem için (hem de daha tecrübeli bir prof.)
Yani sadece yarim saat sonra tekrar beni görmeye vakit ayırmamak için, bizi böylesi strese ve tehlikeli bir konuma sokacak kadar vicdansız. Neyse sakin olalım dedik eşimle, su içtik yarım saat sonra gittik, aaa evet bebeğin durumu çok uygun olmuş hemen işlemi yapalım dedi ve testi oldum ve çok şükür sonucu olumlu geldi, şimdi sağlıklı bir kızım var.
O CVS sayesinde italyaya genetik bir laboratuvara bir örnek gönderme imkanı bulduk ve fenilketonüri testini de yaptırdık (bende eşimde taşıyıcıyız, kızımızın hasta olma ihtimali yüksekdi) onun sonucu da taşıyıcı çıktı çok şükür. Diyeceğim şu ki, eğer riskli bir yaştaysanız, geciktirmeden ve çekinmeden yaptırılacak sonucu en net çıkan test CVS testidir. Yalnız geç kalmamak çook önemli. 


sunkey

Hepinize çook teşekkürler. Güven bu kadar uzun yazdığın için ayrıca teşekkrüler.

CVS testini ilk kez duyuyorum, hem de doktorumun özellikle anne karnında bebek gelişimi konusunda  uzmanlığına  rağmen. 
Daha önce hamileliğin nasıl sonlandırıldığını hiç düşünmemiştim çünkü düşünmek istedim sanırım.

Şu an zaten 16 haftadayız ve yarın 3lü test olacak. Umarım onun sonucu iyi çıkar. Şimdiye kadar koruduğum sukunetim  biraz bozulabilir çünkü.Ama  yarın kesinlikle  CVS'yi doktoruma soracağım. jildando

İlk bebeğimde bende CVS yaptırmıştım, sonra amniyosentez de yaptırmam gerekti ama benim durum biraz karışıktı. Sonuçta CVS ile amniyosentez işlem olarak aynı diyebilirim, tabiki alınan doku farklı ama size yapılan aynı, lokal uyuşturma ve ultrason yardımı ile iğne ile doku/sıvı alınması.
Ancak sanırsam siz onun için geç kalmış olabilirsiniz. CVS 14 hafta ya kadar yapılabiliyor, sonrasında plasenta ve fetus ayrıldığı için 16 hafta itibarı ile amniyosenteze girmeniz gerekebilir.
Umarım 3 lü testiniz olumlu çıkar ve bu konu burda sizin için kapanır, ancak olmanız gerekirse ve sizde yaptırmaya karar verirseniz korkmayın, çok zor bir işlem değil.

Moralinizi bozmayın, hamilelik nasıl sonlandırılır konularını da hiç düşünmeyin. bu tip durumlarda kötü senaryoyu baştan yazmak yerine sadece içinde olduğunuz durumu göz önünde bulundurmak daha doğru diye düşünüyorum. Şu an sadece ikili test sonucunuz kötü, bu da birçok insanın başına geliyor, üçlü testi olun, sonuçlar iyi çıkar bu konu da anı olarak kalır size:) Şimdiden olasılıklar üzerine strese girerseniz bebeği de boşuna üzüyor olursunuz.


monchichi

İkili test sonucunda risk yüksek çıkmıştı. Doktorum da bunun ne demek olduğunu bana doğru dürüst açıklama zahmetine girmemişti. Şeytan dürttü, ertesi gün başka doktora gittim ve ilk doktorun ense kalınlığını yanlış ölçtüğü çıktı ortaya. Ben 24 saat ağladığımla kaldım :) İkili test sadece bir olasılık hesabı. Sonraki testler yapılana kadar ne kendinizi ne de bebeğinizi üzmeyin lütfen. Dilerim güzel sonuçlar alır ve sağlıklı bebeğinize kavuşursunuz.


guven

Ben kesinlikle moralinizi bozmak istememiştim, sadece hamilelik, bebek, çocuk yaşamadan genel olarak bilgimizin tecrübeminizin (en azından benim) az olan konular, bu platformun bana birçok konuda çok yardımı oldu, ne kadar çok bilginiz olursa iyi olur diye düşünmüştüm. Ayrıca bu tip kararlar almayı gerektiren durumlarda ikinci bir uzmanın görüşünü almak bazen gerçekten faydalı olabiliyor. Bu ikili test sonucu aslında pek belirleyici bir test değil, sakın kendinizi üzmeyin. 
Kesinlikle moralinizi bozmayın, Allah'tan hayırlısı diyin, gününüzü güzel geçirmeye bakın, diğer testlerin sonuçlarını bekleyin, bence de o zaman ancak düşünürsünüz, ayrıca kötü sandığınız şey aslında çok hayırlı, iyi sandığınız şey ise kötü olabilir:
“… Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.” (Bakara Suresi, 216)

Herşeyin en güzelini ve hayırlısını diliyorum. 


sunkey

Sonunda 4lü test sonucunu aldım ve risk çok düşük çıktı. Doktorum son testi dikkate alıyor. Zaten geçen hafta muayenede ellerini çok güzel oynatıyordu ve ölçümler çok iyiydi.

Desteğiniz ve bilgiler için teşekkürler. Hepimize sağlıklı ve mutlu bebekler diliyorum :)


lopikcim

:-) Ne güzel bir haber, çok sevindim..Cevaplamak için Üye ol