Anne Sütü, Kusma, Acil Yardım...

Alef soruyor: 10

Oğlum günde birkaç kez emiyor ve aynı zamanda mama alıyor mamadan sonra çok nadiren fazlasını çıkarma tarzında bir kusma var fakat ne zaman emzirsem sonrasında sıkıntı yaşadığını fark ediyorum çünkü husursuz ve sürekli geviş getiriyor yüzünü ekşitiyor hafiften öğürme tarzında hareketleri var akabinde ise 1 saat sonra bile olsa mutlaka kusuyor, delireceğim zaten çocuk yeni emmeye başladı bende fazladan emsin süt artsında mamayı keselim diye gözünün içine bakıyorum şimdide kusma olayı çıktı, çok üzülüyorum hem emmesini çok istiyorum hemde daha emerken kusma fobim başlıyor ve sonrasında başından 1dk ayrılamıyorum korkudan. İnek sütü alerjisinden şüphelendim doktorumuzla konuştum inek sütü alerjisi olsa farklı beliritileride olur ayrıca mamadada inek sütü var mamadan sonrada aynı şeyler yaşanırdı dedi. Emmeye başladığından bu yana (2 haftadır)sık sık emzirip sütümü arttırmaya çalışıyorum ama böyle oluncada sıkıntı yaşıyoruz, ve emzirmeye korkuyorum dolayısıyla %80 mama ile besleniyor, yazık yavrum emmek istiyor artık ama sonrasında çok rahatsız oluyor, aynı durumu yaşayan arkadaşlar varsa ve teşhis ile ilgili bilgi verirse çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


zeynep_bartu

aslında bebegin beslenme sonrası bir miktar kusmasının normal oldugunu düşünüyorum ama aşırı kusuyorsa belki yediğiniz içtiğiniz bir şey dokunuyor olabilir ama acaba ne? kafein almamaya çalışın bir muddet. bir de bebeği beslenme sonrası dik vaziyette kucağınızda tutsanız bir müddet. zaten anne sütüne de yeni alışıyor galiba. bol emzirmeli günler diliyorum :)


Alef

Doyma sonrasında bebeklerin fazlasını çıkardığını biliyorum zaten bazen mamadan sonrada oluyor azıcık çıkarması ama bu farklı çoğunlukla peynirimsi oluyor ve bazen burnundan bile geliyor kusmuğu ayrıca reflüsü olabileceğini düşünerek daha dik vaziyette emziriyorum ve hemen sonra yatırmadan uzun süre gaz çıkarma pozisyonunda tutuyorum, benim reflüm ve ülserim olduğu için ne yapmam gerektiğini kendimden çok iyi biliyorum, yatak başınıda alt kısımdan hastane bebek yatakları gibi yükseltiyorum kahve hiç içmem, anne sütünü sütüm gelmeye başladığından bu yana sürekli makina ile çekerek hep verdim ama o kolostrum sütüydü belkide o yüzden dokunmamışdır dediğiniz beyaz süte yeni alışıyor olabilir, her olasılığı düşünüyorum acaba diyorum biberon avent 2 delikli fakat göğsümden birçok delikten süt geliyor ve ağzına lıkır lıkır akıyor acaba çok hızlı içtiği için hazım problemimi yaşıyor zaten emerken zorlanıyor biberondaki gibi rahat ve yavaş ememiyor sinirleniyor sanki süte yetişemiyor gibi. Üfff çok üzgünüm :( yavrum çok sıkıntı yaşıyor tam emmeye başladı derken şimdide bu çıktı...


zeynep_bartu

hızlı geldiği için de olabilir ama eğer sorun buysa bebekler memenin hızına adapte oluyorlar bir müddet sonra. bir kere mothercare'in emzirme odasında sütyenini açınca küçük bir fıskiye gibi süt fışkırtan bir bayan görmüştüm. içimden bu bebek nasıl boğulmuyor diye düşündüm ama bebek gayet mutluydu. eminim sizinki de düzene girecek. içinizi ferah tutun :)  ama çok aklınıza takılıyorsa bir başka dr.a daha danışın.


Alef

Annemde sizin gibi düşünüyor büyüdükçe emme refleksi ve sindirim sistemi dahada güçlenecek diyor, bende acaba sütümde ona dokunan birşey varsa ve biz bunu fark edemezsek daha büyük sıkıntılar olabilir endişesi yaşıyorum ve emzirmeye ısrar etmek yanlışmı acaba diye düşünüyorum.


zeynep_bartu

yok sakın emzirmeyi kesmeyin, en azından dr. sorana kadar. aman diyim :)Alef

Benimde içimden hiç onu yapmak gelmiyor emzirip gözümü ayırmıyorum üzerinden :)


esinesin

Benim kızım da aynı sorunu yaşıyor yüzünü buruşturup geğirmek istiyormuş gibi davranıyor ,aynı zamanda doktorumuz kolik teşhisi de koydu ve kusuyor mu diye sordu kusmamız yok dediğimde de kussa rahatlar aslında dedi, yani sanırım kusması iyiye işaret en azından gaz olarak geri dönecek olan sütü çıkarıp daha az acı çekiyor,düz yattığında ağlıyorsa reflü olabilir dedi acemi bir anne olarak:)doyurduktan sonra bir süre omzunuzda 45 derece tutmanızı tavsiye ediyorum


Marlasinger

Benim oğlum çoookkk ama çoookkk kusan bir bebekti.Halılar,koltuklar,kıyafetlerimiz.....Ben de endişeleniyordum reflü falan olabilir mi diye??Çocuk doktorumuz senin yaptığın gibi yatağın baş tarafını yükseltmemizi,gazını iyice çıkarmamızı söylemişti.Oğlum çok gazlı bir bebekte değildi kusarak gazını çıkarıyordu herhalde.Yaklaşık 9 aya kadar devam etti sonra kendiliğinden geçti.

Oğlum sadece anne sütü alıyordu ve çok sık emiyordu (yarım saatte bir).Gece kusması yoktu sadece gündüz kusuyordu.Büyükler anneannem,eşimin babaannesi falan kusan çocuk iyi kilo alır fazlasını çıkarıyor diyorlardı.Belki de doğrudur oğlum ayda 1500gr altında almamıştı ilk 7 ay.
Bence emzirmeyi kesinlikle bırakmayın belki sizin oburcukta çok içip fazlasını çıkaryordur bizimki gibi;))
Bu arada kızım hiç kusmadı.O da sadece annesütü aldı ama kilo alımı berbat 1 yaşında ama 8800gr hala:((YesilAnne

Belki de mama dokunuyor, hiç bunu düşündünüz mü? Madem artık sütünüz tamamen geldi, bebeğiniz de emmeyi istiyor, sadece anne sütüne devam etmeyi deneseniz acaba. Bir de büyük ihtimal gazı var. Emerkende gaz sıkıntısından dolayı sinirleniyor olabilir. Benim oğlumda da oluyordu. 


Gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın, sütü suyu ılık için, bol bol rezene çayı için ve bebeğinizin ayaklarını sıcak tutun bakalım bir değişiklik olacak mı..

Pes etmeyin, moralinizi bozmayın, emzirmeyi sakın bırakmayın. Kuzunuzu benim için koklayın. Sevgiler.


oyabes

Alef, bir de gazını çıkarırken sırtına vurarak değil de dairesel hareketlerle sırtının özellikle sol tarafına doğru ovarak gazını çıkarmaya çalışın. Bizde de reflü sorunu var, bebeğim çok kusuyordu ama emzirdikten sonra kucağımda bir 10dk dik tutuyorum, emzirme sonrası altını değiştirirken başının altına mutlaka yastık koyuyorum ve gazını ovarak çıkarıyorum. Bebeğim çok rahatladı.Cevaplamak için Üye ol