çocuğun sorunlarını kendi başına çözme yolları

ebrub soruyor: 5

Merhabalar

Ben çalışan bir anneyim.Kızım 29 aylık.Henüz kreşe gitmiyor. Hafta sonu oyun grubuna götürüyorum.Başka çocuklar elinden oyuncağını aldığında ağlayıp bana vermedi diyor ve yanıma koşuyor. Bu durumda nasıl davranmalıyım. Sorunlarını kendini ezdirmeden çözmesini sağlamak için nasıl kılavuzluk etmeliyim.Cevaplarsanız sevinirim.
İyi günlerdilerim...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Tosuncuk

Merhaba
Benim kızımda aynı durumda.Ben sadece vermek istemiyorsan hayır demesini öğrettim.Oda hayır diyerek elindekini kendisine doğru çekip aklınca saklıyor.Eğer karşımızda ki çok ısrarcı değilse işe yarıyor ve kızımda mutlu oluyor.Ama ısrarcı bir arkadaşa rastlarsak oyuncak iki taraf arasında çekiştiriliyor ve genelde kızım yine ağlayan taraf oluyor çünkü kendisi o kadar ısrarcı değil.Uysal bir çocuk yırtık değil.Ağlamasına üzülüyorum ve genelde bir orta yol buluyorum iki çocuk arasında.Kendi hallerine bırakmak için küçük olduklarını düşünüyorum.


nilinmasali

Merhaba,henüz bu konuda ahkam kesecek kadar büyümedi kızım ama kendimden pay biçince annem küçüklüğümde sürekli  yönlendirirdi beni git kızım konuş kızım oyna kızım daha girişken ol kızım vs vs inanın hiç bir tesiri olmazdı bende ben yine içimden geldiği gibi davranırdım,şimdi kızım hiç bir dahlim olmadıgı halde gün oluyo parkta çocukların oyuncaklarını topluyo gün oluyo ayağındaki ayakkabıyı kaptırıyor:) böyle böyle karakteri oluşuyor benim genel tutumum karsısındaki çocuklar kendisinden büyük değilse ortada onlara zarar verecek bir obje yoksa akısına bırakmak yönünde oluyor onlara pek gözükmemeye çalışıyorum


Ervinveannesi

Bazı şeyleri öğrenmesi için ona zaman tanıyın arkadaşları ile ilişkilerine müdahil olmayın..Kendisini ifade etmeyi istediğini yapmayı saygı görmeyi-göstermeyi paylaşmayı içinde bulunduğu ortamlarda düşe kalka öğrenecektir..Korumacı davranış öğrenmesini engellemeniz anlamına gelir ki hiçbir anne bunu istemez sanırım..

Emin olun hiç bir zaman ufak çapta şiddete maruz kaldığında bile(yaşıtı ve fiziki yapısı denkse tabi) hep izledim..Anneeee diye ağlayarak geldiğinde ise uzaklaştırmak yerine o arkadaşı ile nasıl sorununu çözeceğine dair yol gösterdim sadece..
Öğrenmesi için diğer yol da model-örnek olma..Bu konunun önemini bilmeme rağmen bazen hayrete düşüyorum..Evin ayrı köşelerinde ayrı şeylerle meşgulken bile bizden haberdar olabiliyor..Önemli bir sorun yaşadığımızda ona doğru davranışı gösterebilmek için tiyatro yapıyoruz:) 
3 yılı aşkın annelik deneyimim boyunca evet okudum araştırdım ama mantıklı gelmeyen huzur vermeyen içime sinmeyen hiçbir görüşü fikri bilgiyi uygulamadım..Annelik iç güdülerime güvendim çoğunlukla..
Bir bebek doğunca bir anne de doğarmış...


ebrub

İlginize teşekkür ederim.Böyle bir durum olduğunda ben zaten karışmıyorum.Ancak ağlayarak yanıma geliyor.Konuşarak ona az da olsa yardımcı olmaya çalışıyorum.Ben bu durumun ileriki hayatını etk,ilemesinden korktuğum için kendime problem yaptım galiba.İnşallah aşar bu durumu. Çok hassas bir çocuk çünkü.Bakalım olmazsa bir uzmana gideriz. Bu problemi aşanlar varsa cevaplarını bekliyorum.

Sevgiler


mert_mert

benim oğlumda elinden birşey alnırsa alanın vay haline benim benim benim diye yırtar kendini sonra eğer o kişi geri vermezse direk saldırıyor ben elinden birşey alnırsa hemen müdahale etmwk zorunda kalıyorum yani karşı tarafı hemen uzaklaştırıyorum çünkü oğlum vuruyor ne yapsam yok vuruyor ..mesela bir oyuncakçıya gittik araba seçiyor bir çoçuk daha geldi ona koskoca mağzayı göstererek git git benim dedi.elletmedi oyuncakları..vurma huyu yoksa bence kendi haline bırak mücadelesini kendi yapsın ya galip gelicek yada kaybedicek..Cevaplamak için Üye ol