Ankara'da sünnet merkezleri

Balkopugum soruyor: 10


Bu soruyu cevapla


13 Cevap


smmm06

oğlumu henüz sünnet ettirmedik ama arkadaşlarımın sünnet yaptırdığı memnun kaldığı bi sünnetçi var anestzi olmadan lokal kadir mutlu beşevlerde nette var bak istersen


smmm06

yani plastik kıskaç falan değil normal sünnet yapıyor ama iyileşme süresi baya kısa sünnetide yaklaşık 15 dk falan sürüyor anestezi olmadığı için çocuk yürüyerek çıkıyor hemen sonrasında


iflah_olmaz

Dr. vedat ali canoğlu na yaptırdık sünnetimizi.plastik kıskaç ile 18 aylıkken lokal anestezi kullanılarak.çok mennun kaldık.

http://www.ankarasunnet.com/


iflah_olmaz

cerrahi yöntemle plastik kıskaç arasındaki farklılıkları ve kıskaçlı yöntemin avantajlarını anlatan bisürü şey bulabilirsiniz nette.ama ben bi tane kopyalayayım size:

http://www.kolaysunnet.com/kolay-sunnet/plastik-kiskac-yontemi/farklar-ve-avantajlar.aspx

kıskaç takılınca 3 gün sonra çıkartılıyor.durdan yapmadan anlamayan 18 aylık oğlumda bile sorun yaşamadım.ilk gün hafif sıkıntısı oldu.çişini yapaerken mızırdanıyordu ama kesinlikle ağlama değil:-)

4.5.gün tamamiyle unuttu diyebilirim.tipik kabuk bağlama süreci.şuan 1 ay oldu tertemiz hiç bi sıkıntı yaşamadık.bi de en güzel yanı kıskaçlıyken bile banyo yaptırabiliyosunuz hatta dr.özellikle tavsiye etmişti.bez bağlama sorunu yok sünnet külodu falan hiç gerek kalmadı.

ücreti 300 tl.ydi.peşin alıyolar.eve gelirsem 500 demişti dr.ama ben hastane ortamını tercih ettim.zaten hepi topu 7 dk.sürdü takması.


iflah_olmaz

estetik olarak da güzel zaten bu yöntemde en öenmli unsur o yanlış kestim eğri oldu falan sıkıntısı olmuyo.

 Sanemm

Plastik kıskaç yöntemi kangren riski taşıdığı için devlet kuruluşları bu yöntemi kullanmıyor, özel kuruluşlarda işin ehli doktorlar da (gata... vb.) bu yöntemden yana değil.


Bunun yanısıra doktorun bize anlattığı klasik yöntem sünnet derisi üzerindeki zarla alakalı bir şeydi sanırım onun için önemli demişti. Kıskaç yöntemi ile deri olduğu gibi sıyrılıyor ve kesiliyor buda ileride hassasiyetle alakalı bazı sorunlar çıkarıyormuş falan. Tam hatırlamıyorum...

Sünnet konusunda hafif kan akması yani klasik yöntem hem aslına riayet etmek buna bağlı olarak da yapılma amacına uygunluk açısından önemli.


iflah_olmaz

bende ilk defa burda duydum bu riski.yaptırdığım doktorun günde 50 sünneti var.yılda kaç eder düşünün.

doktor arkadaşım konyada kendi çalıştığı devlet hastanesinde(meram tıp fakültesi)bu yöntemle sünnetyaptırdı oğlunu.devlet hastanesinde falan kullanılmıyor değil yani.yanlış bilgilendirmeyelim insanları.

ayrıca türkiyenin en iyi hastanelerinden biri olarak bilinen ANKARA GÜVEN HASTANESİ ve MEDİCANA hadtanelerinde  de plastik kıskaç ve cerrahi sünnet yöntemleri mevcut.telefon edip sormuştum fiyatlar çok yüksekti.ben çok pahalı oldukları için tercih etmemiştim buraları.

bu işi ürüloglar yada çocuk cerrahları yapıyor kangren çok büyük bir risktir asla göze alabileceklerini düşünmüyorum doktorların.

azcık kan akıtmak falan dini konuda falan önemliydi sanırım o tarafını bilemicem tabi.

her yöntem kullanılabilir işinin ehli doktorlar yaptığı sürece.tercih meselesi.


sunnetdernegi

Sayın Halkımıza Duyurudur;

Sn. Kadir Mutlu Yıllarca Sünnet Konusunda Siz Değerli Halkımıza Hizmet Etmiş Bir Meslektaşımızdır.

Ancak Kendisi Sağlık Memurudur Ve  Sağlık Memurlarının Sünnet Yapması 2014 Sayılı Torba Yasa İle Yasaklanmıştır. (Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat Vegörevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Kanun No;6514)                                                                                         

Kendisine Sünnete Verdiği Emeklerden Dolayı Teşekkür Ederiz, Bundan Sonraki Çalışma Hayatında Sünnet Dışında Da Başarılarının Devam Edeceğine İnanıyoruz.

Sağlık Bakanlığımızın  Sünnet İşlemini Sadece Doktorların Yapması Gerektiği Yönünde Vermiş Olduğu Bu Kararın İsabetli  Olduğunu Onaylıyor Ve Hükümetimizin Bu Doğru Kararını  Destekliyoruz.

Kanuni Olarak 2015 Yılı İtibariyle Sünnet İşlemini  Sadece Doktorların Yapmaya Yetkili Olduğunu Siz Değerli Halkımıza  Bir Kez Daha Hatırlatmak İsteriz. 

Saygılarımla

Op.Dr.Vedat Ali Canoğlu

Üroloji Uzmanı

Profesyonel Sünnet Yapanlar Derneği Başkanı

05552887638

(Bilgi İçin ; Ankara İl Sağlık Müdürlüğü-Tıp Meslekleri Bölümü +90 312 592 44 00)op_dr

Sünnet Klempi – Mandalı... Hakkında bilinmesi gereken bilimsel gerçekler..

Son yıllarda ortaya çıkan klemp diğer ismiyle mandal hakkında bilmeniz gerekenlerin derlendiği ciddi bir çalışmayı sunmayı kendim de bir erkek babası olarak sizleri kanıtlarıyla bilgilendirmeyi görev bilirim.

Klempli teknikte kesik yapılmadığı söylenmektedir fakat bu yanlıştır, klemp uygulandıktan sonra kalan sünnet derisi kesilerek uzaklaştırılmaktadır. Bu açıdan kanama ve enfeksiyon bulaşma riski klasik cerrahi yöntemle nerdeyse aynıdır.  Öte yandan her insanın yapısı birbirinden farklıdır ve özel tedaviler gerektirir. Unutmayın hastalık yoktur, hasta vardır!. Diğer organlarımız gibi penis de farklı boy ve uzunluğa sahiptir ve her birine uygun standart bir klemp kullanılması her durumda mümkün olmamaktadır. Bu durumun neticesinde pipinin etrafında fazla doku kalması riski ve tekrar gerçek operasyon gerektiren düzeltme cerrahileri gerektirmektedir. Klasik cerrahi yöntem çok daha hassas bir yöntemdir ve kesin sonuçları vardır. Tecrübeli insanların elinde sürprizlerle kesinlikle karşılaşmazsınız..

Tıpta cerrahi kesiğin yerini hiç birşey tutmamaktadır. Sünnet kelmpi kullanılması gibi dokunun ezilmesi ve sonrasında kesilmesi sonucu bölgedeki damarlaşma bozularak iyileşme gecikecektir. Yapılan literatür incelemesinde klemp kullanımı sonrası en sık karşılaşılan sorun ödemleşmedir ve ödemleşmenin tek nedeni dolaşımın bozulmasıdır.

Hassas bir cerrahi kesik yarasının temiz bakılması sonucunda iyileşme sadece 3-4 gün sürerken ezilmiş olan dokunun iyileşmesi en iyi koşullarda 1 - 2 hafta sürmektedir.

Kuzey texas pediatrik üroloji  servisinde yayınlanan hasta bilgilendirme formunda plastibel ve gomco sünnet klempleri ile yapılan sünnetlerde aktif kanama olabileceği ve bunun en son çözüm olarak dikişle giderilebileceği belirtilmektedir. Yaşanan en belirgin sorunların peniste 4 haftaya kadar uzayabilen ağrılı ödem, kesik bölgesinde kanama, yangı ve mikrop kapma olduğu belirtilmektedir (William Strand MD, Peggy Jackson NP North Texas Pediatric Urology Associates.)

Yapılan araştırmalarda plastibel, gomco gibi dünyaca tanınan ürünlerin komplikasyon oranları %1,8 olarak belirlenirken bu komplikasyonlardan en ciddisi olarak görülen ontariolu bir çocuğun sünnet klempi uygulaması sonrası nekrotik fasit geliştirmesi ve ölümü gösterilebilir (Bulunabileceği adres: Necrotizing fasciitis after Plastibell circumcision, David P. Bliss, Jr., MD, Patrick J. Healey, MD, and John H. T. Waldhausen, MD, J Pediatr 1997;131:459-462). Ayrıca bu çalışmada aynı sebeple yenidoğan ölüm oranlarının %70’den fazla orana çıkabileceği belirtilmektedir.

Ocak 2008 tarihli avusturalyadaki bir davada, Dr. Mohammed Jabbar isimli bir doktorun Melbourne eyaletinde sünnet sırasında yeterince kontrol etmeden plastik klemp yerleştirmesi, çocukta idrar yolunun klempin içinde kalarak tıkanması ve sonucunda çocuğun ölümü ile ilgili bir dava bulunmaktadır. Bu çalışmada, idrar yollarının tıkanıklığı klemp uygulanmasından ancak günler sonra farkedilebilmiştir Adres: (http://www.austlii.edu.au/cgi-bin/sinodisp/au/cases/vic/VCAT/2010/1772.html?stem=0&synonyms=0&query=anaesthetic).  

Bahsedilen çalışmaların dışında literatürde Plastibel ve benzeri sünnet klempleri ile ilgili bir çok komplikasyon gösterilmekte ve klemp uygulanması sonrası ödem oluşması sonucunda idrar yollarının tıkanması veya enfeksiyon yayılması sonucu ölüm görülmektedir. (Ly L, Sankaran K. Acute venous stasis and swelling of the abdomen and extemities in an infant after circumcision. CMAJ.2003;169:216–7.) , (Circumcision Information and Resource Pages. Complications of Circumcision. <www.cirp.org/library/complications)  

Sünnet kadar basit bir cerrahi işlem uzman olmayan insanların elinde çocuğunuzun ölümüne neden olabilir.

Klemp kullanılarak yapılan bütün sünnetlerde pipi şapkasının gerisinde yüzük şeklinde ezilmiş deri izinin kaldığı açıkça görülmektedir (http://en.wikipedia.org/wiki/Plastibell) (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Plastibell_Circumcision_Device.jpg ). Bu durumun getireceği psikolojik sorunların  neticesinde çocuğunuza açıklama yapmanızı gerektirecek sorular oluşacaktır. Ayrıca klempin yerleştirilirken ayarlanması sırasında veya sonrasında pipi başının klempe doğru dönerek kayması literatür verilerde de görülmektedir.

Ayrıca klempler hakkında yapılan çalışmaların yetersiz olduğu bilinmektedir ve gelecekteki sonuçları belirsiz olan sünnet klemplerinin halen geliştirilmekte olduğu “gomco”, “plastibel” “alis klemp” ve bir süre  sonra aynı ürünün benzeri “neo-alis klemp” gibi önceki sistem hatalarının giderildiği yeni sunulan ürünler vasıtası ile görülmektedir. Bu ürünler halen geliştirilmekte olduğundan çocuğunuz için uygun olmayabilir. Geliştirilen her yeni sistemin belirgin ve belirsiz bir çok komplikasyonu olacaktır ve tecrübe edilmesi için zaman gereklidir.

Klemple yapılan sünnetlerin literatür yönden incelenmesinde çoğunlukla toplu sünnetlerde kullanıldığı görülmekte bu yönden sünnet klempleri ayrıca ticari bir anlam içermektedir. Dünya sağlık örgütünün Güney Afrikada - Rwanda toplu sünnetlerinde onayladığı tek sünnet klempi tipinin prepex isimli bir klemp olduğu diğer tüm klemp çeşitlerinin testleri geçemediği ve izin alamadığı bilinmelidir. Afrikada bile testleri geçemeyen ürünlerin ülkemiz koşullarında çocuklarımız üzerinde uygulanmasını hayal bile edemiyorum (http://www.e-psikiyatri.com/aidse-karsi-mucadelede-sunnet-etkili-bir-silah-29794). 

Prepex cihazının fiyat açısından bir cerrahı setden daha pahalı olduğu belirtilmekte ve cerrahi sünnetin daha hassas olduğu belirtilmektedir. Çocuklarımızın geleceği tehlikeye atılmayacak kadar değerli olmalıdır .

Bu açıdan yüzyıllardır kullanılan yararları ve riskleri her zaman daha belirli olan klasik cerrahi sünnetden vazgeçmemenizi tavsiye ederim.


sunnetdernegi

Sevgili op_dr;

Sünnet klempleri hakkında yazdıklarınız bilimsellikten uzak ve tek taraflı değerlendirmelerinizdir.

Sayın halkımızı yanlış bilgilendiriyorsunuz .

Bu blog da sizin bu taraflı yazınızı ;Türkiye de çeşitli Üniversite Hastaneleri ve Devlet Hastaneleri tarafından kendi hastanelerine başvuran vakalar  ile (Sizin iddia ettiginiz gibi Toplu sünnetler değil) yapılmış tarafsız bilimsel yayınlarla cevaplayacağım.

Ancak bir nick arkasına saklanıp tartışmayı uygun bulmuyorum.

Lütfen adınızı soyadınızı ve iletişim bilgilerinizi paylaşınız.

Bunu yapmadığınız takdirde bu yazıyı okuyan ve bu siteyi takip eden hiç kimse ciddiyetinize inanmayacaktır.

Op.Dr. Vedat Ali Canoğlu.

Üroloji Uzmanı 

Profesyonel Sünnet Yapanlar Derneği Başkanı

GSM: 0555 288 76 38.Cevaplamak için Üye ol