6 AYLIK KIZIMA KAHVALTI ONERILERI

CANSUDURUS soruyor: 10

KAHVALTI ONERILERINIZ NELER...DAHA COK MINIK OLDUGUNDAN BILEMIYORUMM:((


Bu soruyu cevapla


13 Cevap


esrabektas

ya da cicibebenin içine az beyaz peynir yumurta sarısı haşlanmış ve pekmez koyabilirsiniz bizimki çok seviyor ama pekmeziaz koyun ekşi gelebilir ayrıca yumurta sarısını halis zeytinyağı ile ezin yedirin ama yumurta ilk başta dokunabilir yüzünde falan kızarıklık olur gün aşırı hatta haftada 3 kez falan verin hergün vermeyin değiştirin menüyü afiyet olsun


CANSUDURUS

TSK EDERIM DENEYECEGIM BENDE DEVAM SUTUNE BI CAY KASIGI PEKMEZ VE MUZ VERIYORUM ONU COK SEVDI SUKUR AMA BASKA MENUMUZDE OLSUN ISTEDIM DENEYECEGIM TSK EDERIM. 


busraa

kendi sütünüzü sağıp, devam sütü yerine kullanabilirsiniz.Evde bebe bisküvisi yapıp sütünüzle yumuşatabilirsiniz.Ben yapmıştım tarif burada.Patates+süt püre, keçi peyniri (tuzu çıksın diye suda bekletilmiş olmalı) yedirebilirsiniz.Afiyet sağlık olsun kuzuya:)CANSUDURUS

AHH AHHH KESKE SUTUM SAGMALIK OLSADA HEP ONDAN BISEYLER YAPSAM AMA SADECE BI GOGUSUMDE KALDI ODA GECE IYI GUNDUZDE OGUN ARALARINDA ISTE:(( YA AMA BISI DICEM BAYANLAR HANI HEP DERLER YA KENDINE HOS GELMEYEN BI TADI BEBEGINE VERME DIYE BEN MESELA PEKMEZ TATLI PEYNIR TUZLU HER NEKADAR SUDA TUZU ALINDA BENCE TUZLU IKISINI BI ARADA YEMEM BEBEGIMEDE IYI BI TAT OLMAYACAGINI DUSUNUYORUM ACABA YANLISMIYIM?busraa

ben hiç bulamaç yapmadım, kendi damak tadıma uygun olacak şekilde hazırladım menülerini, nitekim oğlumun kalan yemeklerini atmıyor, kendim yiyordum :)) 

pekmez yoğurt yedirebilirsin (yoğurt, demirin emilimini engellemiyor), peynir i de yumurtayla meselaCokBilmis

"Kendine hoş gelmeyen tadı bebeğine verme" diyenlere katılmıyorum.

Çünkü çoğumuz yanlış besleniyoruz. Tuz, yağ, şeker ve salçaya alışmışız biz. Bunlar olmadan yemeği yenilesi bulmuyoruz. Oysa bunların dördü de sağlıksız.

Anadolu'nun pekçok ilinde lor tatlısı yapılır. Tuzsuz lor peynirinin üzerine reçel dökülerek yenir. Biz şehrilerde bu tatlılara burun kıvırıyoruz diye, bunların lezzetsiz olduğu anlamına gelmez.

Benim bir arkadaşım ev yoğurdunun tadını sevmediği için kızına hep hazır yoğurt yedirdi, çocuk şimdi ev yoğurdu asla yemiyor.

Bir diğer arkadaşım tuzsuz yemeğin tadı olmaz diye bebeğinn tüm yemeklerine azar azar tuz ekledi. Çocuk şimdi tuzsuz yemek yemiyor, hep daha fazla tuz istiyor.

Ben kızıma yukarıda saydığım bu 4 üründen hiç vermedim. 29 aylık ve yemeklerini hala tuzsuz yiyor. Makarnayı haşlayıp önüne koyuyorum, ayıla bayıla yiyor. Ki ben öyle yağsız tuzsuz makarna asla yiyemem. AYnı şekilde sebzeleri de haşlayıp eline veriyorum, gayet iştahlı yiyor.

Bizim yediğimiz yemeklerden de yemeye itiraz etmiyor. Yani yağsız tuzsuz yemeye alıştırdım diye restoranda, arkadaş davetinde filan zorlanmıyoruz. Ağzına şeker sürmediği için şimdi eline şekerli bir gıda verilince az miktarlarda yiyebiliyor. Mesela bir tpitopu asla bitiremiyor. Misafirlikte çikolata ikram edilince en fazla ikinci kareyi yiyebiliyor, daha fazlasını yiyemiyor.

Siz kendi damak tadınızı ölçü almayın. Hiçbirimiz sağlıklı beslenmiyoruz. Bırakın çocuğunuz sağlıklı beslenmeye alışsın.


busraa

çokbilmiş söylediklerine katılıyorum, tuzu azar azar vermeye başladım ancak  şeker vermiyorum, ileride şeker çikolata yemezse daha iyi.Önce tatlı bağımlısı olup sonra bizim gibi hayatından çıkarmaya çalışmasın tabii ki.


Damak tadımdan kastım şu; benim midemin almayacağı şeyi çocuğuma da vermem.Ayrıca yumurta peynir, pekmez, bebe bisküvisi, süt şeklindeki bir bulamaç çocuğun tatları tek tek tanımasını engeller, diye düşünüyorum.


CANSUDURUS

COK BILMIS DOGRULARIN VAR AMA ODA BIR BIREYDEGILMI GECENLERDE BI SORU SORDUM VE KARSILIGINDA BI BAYAN ARKADAS BI TW  PROGRAMINDA IZLEDIGINI DILEGETIRDI SOYLEKI  Bir ingiliz programi izlemistim, yeme bozukluklari olan cocuklarla ilgili. O programda anne babalari bir masanin basina oturtuyorlar, onlerine tamamen camur renginde ve kivaminda bulamaclar koyup, yemelerini istiyorlar. Anne babalarin ilk tepkisi tabi ki yememek, ellemek, koklamak ve hatta iyyk diye tepkiler gostermek oluyor :) Elbette onlerine koyulan yiyecekler, yenilebilecek seyler ama sekilleri, kivamlari alistiklari yiyeceklerden cok farkli. PEKI BUNA NE DERSINIZ?
CokBilmis

Benin kızım kahvaltıya tek tek başladı. Sonra sonra bulamaca çevirdim. 29 aylık ve hala hafta içi bulamaç, hafta sonu tek tek yiyor. Haftasonu yediklerinin miktarının az olmasından başka hiçbir sorun yaşamıyoruz. Yani bulamaç yiyor diye, bulamacın içindekileri tek tek yemiyyor diyemeyeceğim.

29 aydır bulamaç yiyor ve sizin söylediğiniz kalemlere bakacak olursam: Yumurtanın beyazını yiyor, sarısını istemiyor. YUmurtanın sarısını ben de katıksız yiyemem. Damak tadı olabilir. Oysa 69 ay arasında ekmek ve tereyağı ile karıştırıp vermiştim yumurta sarısını da katı olarak. Ama yemeyi tercih etmiyor sonuç olarak.
Beyaz peynir yemiyor. Ama tuzsuz her türlü peyniri yiyor (lor, dil, taze kaşar vs)
Bebe bisküvisi hiç koymadım kahvaltısına. 18 ay civarı Hipp'in bebe bisküvilerinden yedi bir kaç ay. Son 8 aydır evimizde bisküvi bulunmuyor.
Pekmez ve bala bayılıyor. Özellikle tahin pekmezin hastası. BAbasını karıştırırken seyredip, sonra da eline kaşığı alıp yemeye başlıyor :)
Sütü de canı isterse yarım litre içiyor, canı istemezse de ağzına sürmüyor. Zaten hala emiyor, içmediği zamanlar sorun etmiyorum.

Sonuç olarak: Karışım şeklinde kahvaltı ediyor. Gerçi ben de kahvaltının tadına bakmadan vermem. Karışım da olsa, onun da br tadı var neticede :) Ama özetle karışım şeklinde kahvaltı etmesi, tatları tek tek tanımasını engellemedi.


CokBilmis

ŞÖyle derim (her şeye de cevabım var) :) Bebek için önüne koyduğunuz her besin yeni ve alışılmadık. Hiçbir yiyeceğin şekline ve kıvamına alışık değiller ki? Siz onları hangi şekil ve kıvama alıştırırsanız, öyle gidecekler.

Doktorlar 2 yaşındaki çocuğun kakasını ellemek isteyebileceğini ve "pis" diyerek engellenmemesi gerektiğini söylüyorlar diye tanıdığım bir anne çocuğuna kirli bez yerine nutella sürülmüş bez vermişti. Çocuk da elleyip, rahatlamıştı. Sonuç olarak Nutella da sıvı çocuk dışkısına benziyor ama biz ayıla bayıla yiyoruz değil mi?Cevaplamak için Üye ol