14 aylik bebeginiz kac kelime soyleyebiliyor?

beatrix soruyor: 6

Kizim 14 aylik..

Baba dede anne meme mama bunlarin hic birini soyleyemiyor..

Anlamli soyleyebildigi tek bir kelime bile yok

Ben onunla surekli konusan bir anneyim. Hadi banyoya gidelim hadi altimizi degistirelim vb olalari anlatirim masallar tekerlemeler sarkilar..

İsitme testi yapildi ismini duyunca donup bakiyor sevdigi sarkilarda ellerini salliyor yani duyuyor

Su ana kadar anlamli tek bir kelime edebilmesi geekmezmiydi sizce de?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


asna

hduran sizin abla cok konusuyor mu? böyle durumlarda iki nr. konusma ihtiyaci hissetmezmis :-p bizimki hepimizin yerine konusuyor mübarek :)


jildando

bizim ablada susmuyor:) Bir de o cok erken konustu, emeklemeden, ilk diş çıkmadan daha 9 aylıkken başladı. Komik olan her ikisininde ilk kelimesi karga, ikincide kedi. Abla 15 aylıkken liste yaptık tam 101 kelime soyluyordu, hayvan sesi taklitlerini saymıyorum bu arada:) 18 aylıkken de 2-3 kelime birleştiriyordu. Şimdi de 5 yaş çocuk gibi konuşuyor.
Sabahları bizim yanımıza gelip biraz da bizle uyurdu, uyanınca ilk yaptığı yatakta oturup etrafta gordugu seylerin ismini sayardı.
Kısacası bir konuştu pir konuştu:) Uykuda bile konuşuyor. Gene 15 aylıkken çok komiğime gitmiş bir anı, gece olmuş, abla uyumuş ev sessiz ve içerden bir ses geliyor " inek"


asna

heh, aynen bizimki de bu modelden :-) konusmaktan yemek yiyemez mesela, sogur gider önünde :)

iki nr.da aynen sizdeki gibi el-ince-kalin motorda cok cok ilerde, bi yerden dengeliyorlar artik :) aralari yakin olan kardeslerde klasik bir tabloymus :)


jildando

sevindim valla bu cevaba. Esimde bizim oglan pek zeki değil galiba deyip duruyordu:)
Bir de oğlum biraz muzır bir tip, surekli ama gercekten surekli sırıtıyor. Kıkırdamaktan konuşmaya sıra gelmiyor:)


colpang

beatrix, benim kızım erken konuştu ama çevremden örnek vermek gerekirse, 
kuzenim 4 yaşından sonra konuşmuş ama boğaziçi fizik doktorası var:)
arkadaşımın oğlu 3 yaşında söyleyebildiği üç kelime vardı, meni - edi (buz devri çizgi filminin kahramanları)  bir de anne, ama sonrasında bir başladı, şimdi 9 yaşında maşallah konuşmayla ilgili de bir problemi yok.
Yani şu an konuşamıyor olması bir sorun olduğu anlamına gelmez, her çocuğun gelişimi farklıdır, ancak tabi ki önce bir uzmanına danışarak ve gerekli tetkikleri yaptırarak (ki muhtemelen bunları yaptırmışsındır) içini rahatlat, sonrasında da onunla bol bol konuşmaya devam et. bir şey istediğinde mesela su, gösterdiğinde hemen verme, su su diyerek tekrar et o şekilde istemeye teşvik et.

 


selencem

beatrix sun an ne durumda konusma? benim oglan 14 aylik ve duzenli soyledigi pek bir sey yok. iki kez kedimizin adini, bir kez karga dedi. ava (abla) ve baba diyor ama cok da yerinde degil. ben normal oldugunu dusunuyorum ama sizi merak ettim.
Cevaplamak için Üye ol